ח"כ רועי פולקמן: ניסנקורן איים עלי

יו"ר סיעת כולנו: "יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, טילפן אלי הבוקר ואיים עלי שהוא יקבע באיזה ועדה תידון הצעת חוק לשבירת המונופול של מכון התקנים. הוא אמר לי שגם הוא יודע פוליטיקה" ■ לשכת ניסנקורן: "לא היו דברים מעולם"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, טוען כי יו"ר ההסתדרות איים עליו. "אבי ניסנקורן טילפן אלי הבוקר ואיים עלי שהוא יקבע באיזה ועדה תידון הצעת חוק לשבירת המונופול של מכון התקנים. ניסנקורן רוצה שהצעת החוק הזו תועבר לועדת הכלכלה, והוא אמר לי שגם הוא יודע פוליטיקה", אמר פולקמן הבוקר בישיבה של ועדת הכנסת.

בקואליציה חוששים שהעברתה של הצעת החוק אל ועדת הכלכלה, שבראשה עומד נציג האופוזיציה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), תגרום להפלתה או לעיכוב בחקיקה.

הצעת החוק התקבלה לפני כ-10 ימים בקריאה הטרומית. ועדת הכנסת אמורה הייתה להחליט איזו ועדה תדון בהצעת החוק, אבל הנושא הוסר לבסוף מעל סדר יומה עד לגיבוש מסקנות בעניין של צוות ממשלתי.

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמןצילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), הביע כעס על כך שלטענתו "את כל הצעות החוק של הח"כים מסיעת כולנו מציעים להעביר ל'ועדת הרפורמות' בראשות נציג המפלגה". פולקמן אמר כי הוא לא ביקש שהצעת החוק תידון בוועדת הרפורמות, וכי הוא מקיים דיונים בעניין עם יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), וביקש להיפגש גם עם נציגי ההסתדרות, נציגי התעשיינים, יבואנים ועוד.

הצעת החוק קובעת כי לצד סמכות מכון התקנים להענקת היתר למוצרים לפי תקן שקבע - המהווה תנאי לייצור, מכירה, יבוא וייצוא של המוצרים - יוכלו גם מעבדות מסויימות להעניק גם הן היתר למוצרים. המעבדות יוסמכו על ידי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות או על ידי הארגון הבינלאומי להסמכת מעבדות (במקרה כזה יידרש אישור נוסף של הרשות הלאומית להסמכת מעבדות).

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסקורןצילום: מוטי מילרוד

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "חוק התקנים נועד להבטיח רמה נאותה ועמידה בתקן של מוצרים ושירותים על ידי קביעת דרישות שונות לגבי מוצרים ‏(טיב, הרכב חומרים, תהליך ייצור ועוד‏), שחלקן מחייבות את היצרנים. בישראל 3,500 תקנים למוצרים, מהם 550 מחייבים. כיום, מכון התקנים מהווה מונופול בתחום מתוקף החוק. הוא הגורם היחיד שמוסמך לקבוע התאמה לתקנים ישראליים, לבצע בדיקות עמידה בתקן למוצרים מיובאים, והוא גם זוכה לבלעדיות בהנפקת האישורים המתאימים לכך.

מטרתו של חוק זה הינה ליצור תחרות בענף התקינה ועל ידי כך להפחית את הנטל הרגולטורי, אשר משית עלויות רבות על המגזר העסקי. צעד זה צפוי להביא לחיסכון בעלויות של היצרנים והיבואנים במשק הישראלי, אשר יתורגמו לירידה במחיר שמשלם הצרכן הסופי."

פולקמן אמר כי "אף יבואן קטן לא ייבא סחורות כשמעמיסים עליו ביורוקרטיה ובדיקות נוספות לאחר שכבר קיבל תקן בינלאומי. הבדיקות האלו מעלות באופן משמעותי את מחיר הסחורות, והאזרח הישראלי משלם על כך ביוקר. בדיקות חוזרות ונשנות, עיכובים של מכולות, עיכובים בבדיקה ודרישות תשלום לא הגיוניות הם מנת חלקם של יבואנים בישראל, וכדי לכסות על עלויות אלה - אין ברירה אלא להטיל את 'מס מכון התקנים' על ציבור הבוחרים שלנו, שמשלמים יותר. הרבה יותר".

לדבריו, "הורדת יוקר המחייה לא מתבטאת רק בהורדת מחיר הקוטג'. הורדת יוקר המחייה משמעה להביא פתרונות לטיפול בבעיות מהשורש, להכניס תחרות לשוק, לגרום לייבואנים קטנים להיות חלק בלתי נפרד מהתעסוקה הישראלית, לגרום לייבואן להילחם על כיסו של הציבור ולתת לו את השירות הטוב ביותר במחיר הטוב ביותר".

מלשכתו של ניסנקורן נמסר כי "לא היו דברים מעולם. ניסנקורן מכבד את פולקמן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker