הליכוד משלם לניר חפץ 33 אלף ש' תמורת ייעוץ לנתניהו; נתניהו הודיע כי יתרום לגוף פילנתרופי כתחליף לשכר - כללי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הליכוד משלם לניר חפץ 33 אלף ש' תמורת ייעוץ לנתניהו; נתניהו הודיע כי יתרום לגוף פילנתרופי כתחליף לשכר

נתניהו הודיע למבקר כי תרם לגוף פילנתרופי כתחליף לתשלום לניר חפץ ■ חפץ חתם על הסדר למניעת ניגוד עניינים, לנוכח היותו יועץ של נתניהו ויו"ר הליכוד ודובר משפחת נתניהו ■ חפץ: "אין אחיזה במציאות לטענת מבקר הליכוד על ניגוד עניינים כביכול"

20תגובות

הליכוד משלם ליועץ התקשורת, ניר חפץ, 28 אלף שקל בחודש פלוס מע"מ, כלומר 32.8 אלף שקל בחודש, תמורת ייעוץ אסטרטגי ליו"ר הליכוד ולראש הממשלה, בנימין נתניהו - כך נודע ל-TheMarker. מקורות בליכוד הסבירו כי הכספים משולמים מכספי המפלגה, וכי חפץ מופקד על שני עובדים במפלגה שעוסקים בדוברות והסברה.

חפץ משמש ספק חיצוני שמעניק שירותים אסטרטגיים ליו"ר הליכוד, וגם כדובר של משפחת נתניהו. מהודעה שלו ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, עולה כי חפץ אינו מקבל תמורה על היותו הדובר של משפחת נתניהו. בנוסף, הוא משמש יועץ אסטרגי ודובר של שורת גופים במשק. חפץ מסרב לחשוף לציבור את רשימת הלקוחות שלו, שאותה הגיש ליועמ"ש. בכתב ההתחייבות למניעת ניגוד עניינים ששיגר לנתניהו קבע כי "הוסכם כי נתונים ופרטים אודות לקוחות המשרד ולקוחותי האישיים הם בגדר 'סוד מסחרי' או בבחינת מידע הנוגע לעניינים מסחריים הקשורים לעסקיו של אדם לפי חוק חופש המידע".

ניר חפץ ובנימין נתניהו בכנס מפלגת הליכוד בת"א
תומר אפלבאום

משפחת נתניהו הודיעה למבקר המדינה כי תתרום תרומה לגוף פילנתרופי כתחליף לתשלום לניר חפץ. ממשרדו של עו"ד דוד שימרון המייצג את משפחת נתניהו נמסר בתגובה: "לפני כשנה וחצי פנה עו״ד דוד שימרון מטעמו של ראש הממשלה למבקר המדינה בבקשה לקבל היתר לקבלת שירותי ייעוץ תקשורת מניר חפץ ללא תמורה. המבקר העביר את הבקשה לוועדת ההיתרים בראשות השופט קמא.

"השופט קמא כינס דיון בעניין זה, בהשתתפות חברי הוועדה, מבקר המדינה, עו״ד שימרון וניר חפץ. במהלך הדיון הציעה ועדת ההיתרים כי משפחת נתניהו תיתן תרומה לגוף פילנתרופי כתחליף לתשלום.

"זמן קצר לאחר מכן טילפן עו״ד שימרון למשרד המבקר, והודיע כי משפחת נתניהו מסכימה להצעת ועדת ההיתרים - והיא אכן נתנה תרומה״.

הערב (ד') הודיע משרד מבקר המדינה כי הוועדה למתן היתרים הפועלת ליד מבקר המדינה עדיין לא העניקה אישור למשפחת נתניהו להסתייע חינם בשירותיו של חפץ. בהסכם למניעת ניגוד עניינים שעליו חתם נתניהו, והועבר ליועץ המשפטי לממשלה, ציין חפץ שהוא לא מקבל תמורה עבור הייעוץ למשפחת נתניהו.

היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין בכנס הרצליה
תומר אפלבאום

יצוין כי מכוח הכללים למניעת ניגוד עניינים של רה"מ, שרים וסגני שרים, פועלת ועדה ציבורית בעניין ליד מבקר המדינה. הוועדה משגרת את המלצותיה למבקר המדינה. ממשרד המבקר נמסר כי "אין מדובר בהחלטה של מבקר המדינה, אלא בהחלטה של הוועדה למתן היתרים, שמונתה מכוח הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים.

"לגופו של עניין, במקרה זה לא ניתנה החלטה סופית של הוועדה הואיל והוועדה ביקשה לקבל מספר הבהרות מעו"ד שימרון לאחר הדיון בוועדה. אולם טרם ניתנו כל ההבהרות שהוועדה ביקשה. לאור זאת וכבר מלכתחילה, הובהר לעו"ד שימרון כי "עד למתן החלטת הוועדה לא ניתן היתר כלשהו לפעילותו של מר חפץ".

ביולי 2015 פורסם 
ב-TheMarker כי חפץ הוא גם יועץ בתשלום של ארבעה ארגונים וחברות מתחום הבריאות: רשת בתי החולים הפרטיים אסותא, איגוד חברות תיירות המרפא, חברת שראל וחברת צמל. נתניהו החזיק בתיק הבריאות בין דצמבר 2014 לתחילת ספטמבר 2015, לאחר התפטרותם של שרי יש עתיד. החברות ששכרו את שירותיו של חפץ מושפעות מאוד מרגולציה בתחומן, ואף מתמודדות עם מאבקים רגולטוריים גדולים.

במארס 2015 פורסם כי משרד המשפטים אסר על נתניהו להיות מעורב בענייניהם של הלקוחות הפרטיים של חפץ. זאת, בתגובה על פניית התנועה לאיכות השלטון, שלפיה חפץ נשכר על ידי מכללת אורט הרמלין שנלחמה נגד סגירתה מול יו"ר המל"ג, ראש הממשלה נתניהו. בנוגע לאורט הרמלין, קבע משרד המשפטים שעל נתניהו להימנע מטיפול בנושא גם אם יגיע למליאת הממשלה.

ידיד קרוב של 
משפחת נתניהו

ביום שלישי חשף רביב דרוקר בערוץ 10 את ההסדר למניעת ניגוד עניינים שעליו חתם חפץ, ואת מכתבו של וינשטיין לנתניהו בעניין מניעת ניגוד עניינים מול חפץ. משרד המשפטים הסכים לחשוף את ההסדר והמכתב, שכותרתו: "מניעת חשש לניגוד עניינים בכהונתך כראש ממשלה - עניינים שבהם מעורב ניר חפץ".

וינשטיין כתב לנתניהו כי "חפץ נאות לחתום על התחייבות למניעת ניגוד עניינים, אף שאינו נושא תפקיד מטעם המדינה, וזאת כדי שמצבים שבהם ניגודי עניינים עלול להתעורר ידווחו בשקיפות ובאופן שיטתי. במסגרת התחייבות זו חפץ אמור להעביר בכל שלושה חודשים עדכון של רשימת לקוחותיו ושל טיב השירות שניתן לכל אחד ואחד מהם, לידי היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע פרגו, ולידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר".

וינשטיין הוסיף במכתב כי "בישיבה שקיימו אנשי משרדי עם חפץ, בהשתתפות היועצת המשפטית של משרדך, בחנו את החשש שיתעורר ניגוד עניינים בכהונתך, בשים לב לעיסוקיו של חפץ. בהקשר זה יצוין כי חפץ מסר שהוא מעניק לך מעת לעת שירותים ללא תמורה, וכי הוא ידיד קרוב של המשפחה. כזכור, בדצמבר 2014 מסרה לך היועצת המשפטית של משרדך הודעה ספציפית בדבר חובתך להימנע מלטפל בעניין מסוים שנגע ללקוח של חפץ. ואולם כעת, על רקע פניות נוספות בנושא, נדרשנו לבחון את העניין באופן שיטתי וסדור.

"חפץ הוא הבעלים והמייסד של חברת חפץ תקשורת בע"מ, המעניקה ללקוחותיה ייעוץ תקשורת ויחסי ציבור שוטפים, וכן ייעוץ אסטרטגי בהיבטים תקשורתיים ובהיבטים עסקיים. במקרים אחדים חפץ מייצג לקוחות באופן אישי לא באמצעות החברה. חפץ מסר לנו רשימה של כלל לקוחותיו. לגבי כל לקוח ציין חפץ את טיב השירות שניתן לו, ולגבי לקוחות שיש להם זיקה למשרד ממשלתי, גם פירוט לגבי הקשר האפשרי בין השירות שניתן ללקוח ובין אותו משרד, תוך פירוט במקרים המתאימים לגבי העניינים הספציפיים שבהם ניתן שירות ללקוח".

וינשטיין הנחה את נתניהו כי "נקודת המוצא היא שעליך להימנע מלעסוק בכל עניין שמטופל באופן אישי על ידי חפץ. לפי בדיקתנו, נכון להיום, חפץ אינו מעורב בעניינים שאתה או שרים אחרים עשויים לעסוק בהם באופן אישי, ולפיכך לא מתעורר חשש לניגוד עניינים. עם זאת, הנושא ייבחן אחת לשלושה חודשים, עם קבלת עדכון רשימת לקוחותיו המפורטת מאת חפץ על ידי ברנע פרגו.

"במקרים שבהם יצוין כי חפץ עוסק בעניינים רגולטוריים, או בעניינים הנוגעים למשרדי הממשלה, תבחן ברנע פרגו, בתיאום עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אם ראש הממשלה או מי מטעמו עשוי לעסוק בנושא, ובמידת הצורך יובהר בחוות דעת מטעמנו אם מתעורר חשש לניגוד עניינים בנושא ספציפי, וכיצד יש לנהוג לגביו. עליך להימנע מלעסוק בעניינים האמורים גם אם הם מטופלים על ידי גורם אחר במשרד או בממשלה".

חפץ: "הדו"ח של מבקר הליכוד תמוה"

חפץ שיגר ב-2 בנובמבר 2015 מכתב לנתניהו תחת הכותרת "הסדר למניעת ניגוד עניינים", שבו התחייב להעביר אחת לשלושה חודשים את רשימת לקוחותיו לברנע פרגו, כולל טיב השירות לכל דיווח, וכן, לגבי לקוחות שיש להם זיקה למשרדי הממשלה, את הפירוט לגבי הקשר האפשרי בין השירות שניתן ללקוח של המשרד. במקרה שבו השירות שניתן ללקוח נוגע לעניינים רגולטוריים המטופלים על ידי משרד ממשלתי, יפרט חפץ גם את העניינים הספציפיים שבהם ניתן השירות ללקוח.

חפץ התחייב במכתב "לא לפנות לראש הממשלה בעניינים הנוגעים ללקוחותי. כמו כן אני מתחייב לא לפנות למשרד ראש הממשלה בעניינים הקשורים ללקוחותי, אלא באישור מראש מברנע פרגו, שתיוועץ במידת הצורך עם זילבר. בכל מקרה שבו יחול שינוי בתוכן הצהרותי בכתב התחייבות זה, וכן בכל מקרה שבו יתעורר ספק בכל הנוגע ליישום כתב התחייבות זה, אני מתחייב לעדכן את היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה".

חפץ הוסיף בכתב ההתחייבות שהוא מודע לכך שלפי חוק חופש המידע ניתן לפרסם את ההסדר למניעת ניגוד עניינים, אבל לא את רשימת הלקוחות. מבקר הליכוד, שי גלילי, קבע כי העסקתו של חפץ כיועץ ליו"ר הליכוד נגועה בניגוד עניינים חמור. עם זאת, בליכוד אומרים כי העסקתו של חפץ אושרה על ידי היועץ המשפטי של הליכוד, אבי הלוי.

חפץ מסר בתגובה כי "אין כל אחיזה במציאות לטענת מבקר הליכוד על ניגוד עניינים כביכול. תעיד על כך חוות דעתו הכתובה של היועץ המשפטי לממשלה, שבה הוא קובע במפורש כי על פי בדיקת משרד המשפטים בענייני 'לא מתעורר חשש לניגוד עניינים'. בעת הכנת חוות הדעת עמדה בפני היועץ המשפטי לממשלה בשקיפות מלאה רשימה של כלל שירותי הייעוץ שאני מעניק, לרבות אלה הניתנים לליכוד ולבנימין נתניהו, על אופיים ומהותם. בנוסף, אני חתום על הסדרים למניעת חשש לניגוד עניינים הן עם הליכוד והן עם משרד המשפטים ומשרד ראש הממשלה.

"חשוב לזכור: דו"ח תמוה זה אינו יחיד במינו. אותו מבקר פנים של הליכוד חיבר דו"ח ביקורת שפסל את נתניהו מלהתמודד לראשות הליכוד ולראשות הממשלה, כשבוע בלבד לפני הפריימריז האחרונים. למרבה המזל של תנועת הליכוד ושל מדינת ישראל, אף אחד לא התייחס ברצינות לכך, ונתניהו ניצח בפריימריז והוביל את הליכוד לניצחון גדול בבחירות".

בסוף השבוע התראיין חפץ בערוץ 2 והגן על שרה נתניהו, שאמורה להיחקר היום במשטרה. חפץ טען כי "אין אדם שפוי משרה נתניהו".

סוגיית דו"ח מבקר הליכוד נחשפה היום ביומן הבוקר של גלצ.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם