ועדת הכספים תפחית 1% מעדכון שכר הנשיא והשופטים

למרות התנגדות השופטים מבקש היו"ר גפני להעלות להצבעה הצעה לשינוי שיטת עדכון שכר השופטים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ועדת הכספים תדון היום (ג') בהקטנה של 1% בשיעור העדכון בשכרם של הנשיא והשופטים. המדובר ב-1% שמתייחס להשפעת עליית שכר המינימום על השכר הממוצע במשק.

שכרם של הנשיא, הח"כים והשופטים צמוד לשכר הממוצע במשק לפי הערכות השכר הממוצע במשק יעלה בשנת 2015 ב-3%-5% ומשיעור זה יעודכן כאמור 1% בעדכון שכר של בעלי המשרות הללו. השופטים הודיעו לפני כמה שבועות שהם נענים להצעתו של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) על הסכמתם להפחית ב-1% את שיעור העדכון הקרוב בשכרם.

בית משפט השלום בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

שכר חבר כנסת יעלה מ-40 אלף שקל בחודש ל-41,462 שקל, לעומת זאת לא ישתנה שכרם של רה"מ 47,485 שקל, שר ומבקר המדינה- 42,644 שקל, וסגן שר 39,401 שקל. 

חברי הכנסת יכולים להודיע ביוזמתם על ויתור של עדכון שכרם בשנת 2016. עד כה הודיעו על ויתור השכר כ-20 ח"כים ובהם: 11 ח"כים מ"יש עתיד", דוד ביטן, שלי יחימוביץ, יצחק הרצוג, יואל חסון ונחמן שי. יצויין  5 שח"כי מרצ הודיעו כי יתרמו את התוספת לעמותות. 

בנוסף לכך, מבקש גפני לשנות את שיטת עדכון שכרם של השופטים, והנשיא שלפיה שכרם יעודכן מדי שנה לפי שני רכיבים: העלאת השכר הממוצע במשק בשנה החולפת תהווה מחצית משיעור העדכון, ושיעור עליית המדד יהווה מחצית מהעדכון.

ההצעה הוגשה לראשונה לוועדת הכספים ב-2011 על ידי הממונה על השכר באוצר. כיום, צמוד שכרם של הנשיא והשופטים, כמו גם של הח"כים לשכר הממוצע במשק ומתעדכן מדי שנה במשכורת חודש ינואר. ואילו, שכרם של רה"מ, השרים וסגני השרים צמוד למדד. גפני הודיע כי אם השופטים ייפגעו כתוצאה משינוי השיטה יהיה מקום לדון לפצותם.

לפי שעה לא ברור אם יש רוב להצעה לשנות את שינוי שיטת העדכון של שכר השופטים לנוכח התנגדותם של השופטים.

יו"ר נציגות השופטים סגנית נשיא בית הדין הארצי לעבודה ורדה וירט לבנה טענה בישיבתה של ועדת הכספים לפני 3 שבועות כי "כל שינוי בשיטת ההצמדה בלי לטפל בשכר כולו פירושו פגיעה. מנגנון ההצמדה של השופטים לשכר הממוצע במשק התקבל בשנת 1980 כי רצינו לא להגיע למצב שבו השופטים צריכים להתייצב אחת לכמה שנים ולדון בנושא שכרם. השופטים לא ביקשו תוספות שכר ושכרם מתעדכן רק לפי השכר במשק. השופטים לא מנהלים מו"מ להעלאת שכרם ואין גורם כלשהו שדואג להם להעלאות שכר".

עוד אמרה כי "לשופטים אין העלאות בדרגה. המשמעות הכלכלית של הצמדת השכר למדד הוא שמירה על הערך הריאלי של השכר במשך 20 שנה למשל. שכר הממוצע במשק מבטא צמיחה כלכלית ותוספות שכר. היו תקופות שבהן השכר הממוצע במשק ירד" .

היא הוסיפה כי "משנת 1993 שכר של שופט שלום היה כשל ח"כ והיום המצב הפוך שופט שלום מרוויח הרבה פחות. זה בסדר מבחינתו. הדבר המשותף היחידי בינינו לבין הח"כים והשרים שאנו נושאי משרה. למעט שיטת עדכון השכר אין בנינו שום משותף עם הנבחרים. אנו לא נבחרי ציבור, שנבחרים לקדנציות. אנו 'יצור כלאיים', מצד אחד, אנו נושאי משרה, ומצד שני, זה מקום העבודה שלנו ואנו נכנסים בגיל מסויים לעבודה ויוצאים בגיל הפרישה".

מנהל בתי המשפט השופט מיכאל שפיצר ביקש שלא יחול שום שינוי לגבי עדכון שכרם של השופטים בשנת 2016. והסביר לפני 3 שבועות בועדה כי "במשק קיימות תוספות שכר ותוספות של 'טייס אוטומטי' לכל המגזרים בשירות הציבורי כולל השרים שקיבלו תוספות שכר למעט השופטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker