אושרה התכנית המסדירה פיתרון קבע להגנות המלונות בים המלח ב-3.8 מיליארד שקל

כריית המלח תחל ב-2017 ותמומן ב-90% על ידי כיל ■ המלח יוטמן בצפון ים המלח

אורה קורן
אורה קורן

הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של תשתיות לאומיות (ות"ל) בראשות רו"ח אביגדור יצחקי אישרה בישיבתה אתמול (ב') תוכנית המסדירה ביצוע קציר מלח באגן הדרומי של הים (בריכות האידוי), ושאיבת מים מהאגן הצפוני, המהווה פתרון ארוך טווח להגנה על מלונות ים המלח ועל התשתיות הסמוכות ומאפשרת את המשך תפקוד מפעלי ים המלח. התוכנית הועברה לאישור הממשלה.

על פי המיתווה שסוכם בין המדינה לכיל ב-2012, החברה תממן 3.04 מיליארד שקל מקציר המלח הנאמד ב-3.8 מיליארד שקל. בשאר הסכום, כ-10% מהעלות, תישא המדינה.

יצחקי אמר כי על פי ההסכם, כריית המלח תחל ב-2017, ושינוע המלח יתבצע במסוע מבריכה 5 המאיימת להציף את בתי המלון שלחופה, לחלק הצפוני של ים המלח. "התכנית אושרה לאחר עבודה מעמיקה של אנשי המקצוע, מאזנת בין כלל הצרכים של הגורמים השונים, ומביאה בחשבון היבטים תעשייתיים, תיירותיים, סביבתיים והתיישבותיים כאחד", אמר יצחקי.

פעילותה של כיל להפקת אשלג בים המלח תורמת לשקיעת מלח בקרקעית בריכות האידוי, הגורמת לעליית מפלס המים באגן הדרומי של ים המלח, שלחופו הוקמו בתי מלון. כתוצאה מכך נוצר צורך דחוף בפתרון משולב, יעיל וארוך טווח שייצב את מפלס הבריכות לאורך זמן. במסגרת המהלך ביקשה כיל אישור להקמת תחנת שאיבה חדשה שתייעל את תהליך הפקת האשלג.

תיירים בים המלח
תיירים בים המלחצילום: משה גלעד

ממשרד האוצר נמסר כי התוכנית שאושרה מספקת פתרון אופטימאלי, בין השאר באמצעות, הקמת תחנת שאיבה מצפון למניפת נחל צאלים, אשר תחליף את התחנה הקיימת באזור שעתיד להתייבש והקמת מסוע להובלת המלח הנקצר מתחומי הבריכות הדרומיות אל האגן הצפוני. התוכנית קובעת הנחיות באשר לאופן ביצוע קציר המלח ופינויו מהבריכה, כך שיאפשר את התהליך התעשייתי תוך מזעור ככל הניתן של הפגיעה הסביבתית והנופית או פגיעה בתפקוד בתי המלון.

התוכנית תוכננה בהתאם להחלטת הממשלה לפתרון קציר המלח והשאיבה שאושר בשנת 2012, ומהווה נדבך משלים לפעולות הדחופות להגנה על תשתיות ומלונות ים המלח אשר כבר מבוצעות, וכוללות בין היתר: טיפול במערך מי התהום, הגבהת כביש 90 בחלקים שונים והגבהת סוללות החוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker