המפלגות בחובות, והמדינה מכסה: נתנה 11 הלוואות בכ-79 מיליון שקל בריבית נמוכה

הריבית על ההלוואות היא כ-1% בשנה, והיא נוחה מזו שהבנקים היו גובים ■ ההחזר נעשה מתוך המימון החודשי שמקבלות המפלגות ■ הכנסת אישרה בשבוע שעבר מסגרת הקצאה של 150 מיליון שקל להלוואות למפלגות

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

המדינה העניקה בחודשים האחרונים 11 הלוואות למפלגות מתקציב המדינה, בסכום כולל של כ-79 מיליון שקל. המפלגות מחזירות למדינה מדי חודש כ-2.3 מיליון שקל (לא כולל ריבית והצמדה) מכספי מימון המפלגות שמעבירה להן הכנסת.

הריבית על ההלוואות נוחה, ונמוכה מזו שהמפלגות היו משלמות לבנקים המסחריים. גובה הריבית הוא זה המשמש למתן הלוואות לעובדי מדינה. ריבית זו נקבעת על ידי אגף החשב הכללי במשרד האוצר, וכיום היא כ-1% בשנה בלבד, לנוכח סביבת הריבית הנמוכה במשק. בנוסף, לפי החוק, ההלוואות צמודות למדד המחירים לצרכן - אך השינוי בו בשנה האחרונה היה אפסי או שלילי. משך ההלוואות נקבע לבקשת המפלגה הלווה, ויכול להגיע לשלוש שנים לכל היותר.

בשבוע שעבר אישרה ועדת הכספים של הכנסת הקצאה של 150 מיליון שקל מתקציב המדינה למתן הלוואות למפלגות. עד לאחרונה לא היה תקציב מאושר ל-2015, וההלוואות ניתנו ללא מסגרת קבועה. בעקבות האישור, מפלגות נוספות יוכלו לקבל הלוואות נוחות מהמדינה, עד לניצול מלוא המסגרת התקציבית שהוקצתה לכך.

לפי חוק שהעבירה הכנסת לפני שנה, ערב הבחירות, נאסר על המפלגות ליטול אשראי מהבנקים או מכל גורם אחר, אלא מהמדינה בלבד. החוק נחקק בין השאר בשל תלונות של נציגי המפלגות על הקשיים שהעמידו בפניהם הבנקים ליטול הלוואות. הוא נועד למנוע מצב שבו גזברי המפלגות וחברי הכנסת יצטרכו להתחנן בפני הבנקים לקבל, אשראי בשעה שענייני הבנקים נידונים בכנסת.

כרזות בחירות של הרצוג ונתניהו
כרזות בחירות של בנימין נתניהו ויצחק הרצוגצילום: אי־פי

כל מפלגה יכולה ליטול הלוואה, וההחזר החודשי יהיה עד מחצית מכספי מימון המפלגות החודשי שמועברים לה על ידי הכנסת. כל סיעה מקבלת מדי חודש מימון מפלגות מהכנסת בסך 68,755 שקל, המוכפל במספר חברי הכנסת שלה ועוד אחד. רוב המפלגות - למעט יש עתיד וכולנו - גוררות חובות מהעבר, וכעת הן לוקחות הלוואות מהמדינה בריבית נמוכה. חובות מפלגת העבודה לבנק הפועלים הוערכו לפני כשנה ב-12.5 מיליון שקל. מקורות במפלגה אמרו אמש כי חובות המפלגה ירדו ל-3.5 מיליון שקל בלבד, שבגינם נלקחה הלוואה מהכנסת.

מכיוון שמשך ההלוואות המרבי הוא שלוש שנים, המפלגות יסיימו להחזיר את ההלוואות לכל המאוחר באפריל 2018. אם הבחירות ייערכו קודם לכן, החוב שנותר יקוזז ממקדמת מימון הבחירות שתינתן למפלגות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker