הפלא של החרדים: עניים יותר - אך חיים יותר

חוקרים ממרכז טאוב מצאו כי תוחלת החיים הממוצעת בקרב גברים חרדים היתה גבוהה בשלוש שנים מהתוחלת הצפויה על בסיס מצבם הסוציו־אקונומי

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חרדים בחוף תל אביבצילום: דניאל בר און
רוני לינדר

כיצד קורה שהחרדים, למרות השתייכותם לרמה סוציו־אקונומית נמוכה, נהנים מבריאות טובה יחסית לרמת הבריאות הצפויה להם לפי מעמדם הסוציו־אקונומי — 
הן מבחינת תוחלת החיים הממשית הן מבחינת הדיווח העצמי שלהם על מצבם הבריאותי?

החוקרים ממרכז טאוב, פרופ' דב צ'רניחובסקי וחן שרוני, מצאו כי תוחלת החיים הממוצעת בקרב גברים חרדים היתה גבוהה בשלוש שנים מהתוחלת הצפויה על בסיס מצבם הסוציו־אקונומי. בקרב נשים חרדיות, תוחלת החיים היתה גבוהה בשנה וחצי.

עוד נמצא כי בהשוואת תוחלת החיים של תושבי ערים שונות בישראל, בערים שריכוז החרדים בהן גבוה יחסית, תוחלת החיים גבוהה יותר מהצפוי לפי המאפיינים החברתיים־כלכליים של העיר.

בנוסף, בסקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שיעור החרדים שדיווחו על בריאות טובה מאוד היה גבוה באופן ניכר מאשר בקרב מגזרים אחרים: הרוב המכריע של החרדים (73.6%) הגדירו את בריאותם כ"טובה מאוד", לעומת 50% בקבוצות האוכלוסייה האחרות, ושיעור החרדים שדיווחו כי הם סובלים מבעיה בריאותית היה 18.7% בלבד — בהשוואה לשיעורים כפולים ואף יותר מכך בקבוצות אוכלוסייה אחרות.

מאפיית ויז'ניץ בלילהצילום: תומר אפלבאום

טענת החוקרים היא שבריאותם הטובה יחסית של החרדים קשורה למדדים מקובלים של הון חברתי גבוה, ובהם מאפיינים הנפוצים בקרב חרדים שיש להם ערך לתפקוד החברה והפרט. 
"בקרב חרדים יש הון חברתי גבוה יחסית, 
הבא לידי ביטוי בריבוי קשרי חברות, בשביעות רצון גבוהה מהיחסים עם המשפחה, במערכת חברתית תומכת ובפעילות התנדבותית בקהילה", כותבים החוקרים.

עוד מצאו החוקרים כי לרמת הדתיות יש השפעה חיובית מובהקת על הסיכוי שנבדק ידווח כי מצבו הבריאותי טוב מאוד, וכי יש קשר חיובי ומובהק בין היותו של אדם חרדי לבין סיכוייו לדווח כי בריאותו טובה מאוד. המסקנה היא כי הון חברתי ותפישת בריאות טובה תורמים ככל הנראה לאריכות חיים.

עם זאת, החוקרים מסייגים ומציינים כי בנוגע לדיווח העצמי החיובי של החרדים, "ייתכן שהממצאים קשורים גם לנורמות חברתיות שאינן מעודדות תלונות, בוודאי לא במסגרת סקר ממלכתי".

בנוסף, החוקרים ממרכז טאוב מתייחסים לשאלה מדוע הגברים החרדים מאריכים ימים אף יותר מהנשים החרדיות. תשובתם היא כי ההבדלים עשויים להיות קשורים גם הם למשתנים חברתיים, 
וייתכן כי הם נובעים מההבדלים בין המינים ברמת הקשרים החברתיים ובאורח החיים — למשל ביקורים תכופים יותר של גברים בבית הכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker