שיאן השכר במגזר הציבורי: רופא נשים מהפריפריה - 128 אלף שקל לחודש

96 מבין 100 שיאני השכר בישראל הם רופאים בשירותי בריאות כללית, מהם רק שלוש נשים ■ הדו"ח לא כולל נתוני השכר המלאים בבתי החולים הממשלתיים ■ הכללית: "הלוואי והיו עוד תקציבים להביא רופאים טובים לכל מקום"

רוני לינדר

הרופאים בישראל שוב כובשים, ובגדול, את צמרת טבלת שיאני השכר במדינת ישראל. 96 מבין 100 שיאני השכר - בעלי השכר הציבורי הגבוה ביותר בישראל - הם רופאים, בעיקר גברים, רובם המכריע רופאים בשירותי בריאות כללית. במקום הראשון ניצב רופא נשים ששכרו החודשי הממוצע בשנת 2014 היה 128 אלף שקל, ועלות שכרו 156 אלף שקל. הוא עובד הן בבית חולים והן בקהילה (קופת חולים) בפריפריה, בה קיים מקדם שכר מיוחד לרופאים.

מעט אחריו במקום השני מנהל מחלקת נשים ששכרו החודשי הוא 127 אלף שקל. במקום השלישי מומחה ברפואת עיניים ששכרו החודשי ברוטו היה 118 אלף שקל, אחריהם מנהל יחידת רדיולוגיה עם שכר של 116 אלף שקל, ובמקום החמישי מנהל מחלקת הרדמה, ששכרו החודשי עמד על 115 אלף שקל בשנת 2014. המספרים בדו"ח אינם כוללים את שכרם הכולל של רופאים בבתי החולים הממשלתיים שחלקם מקבלים שני תלושי שכר: אחד מבית החולים והשני מתאגיד הבריאות שלצדו.

טבלת שכר

לעניין התאגידים, מקדיש משרד האוצר פרק נפרד בדו"ח, ללא פירוט של מקבלי השכר. לפי הדו"ח, יש כ- 2,258 עובדים שמועסקים הן בבית החולים והן בתאגיד, כאשר התאגיד ה"פעיל" ביותר הוא של בית החולים שיבא (תל השומר) שבו 27% מהעובדים בבית החולים מקבלים שכר גם מהתאגיד (שני תלושים). מבין עובדים אלה, שכרם הממוצע של הרופאים עומד על 41 אלף שקל בחודש - כמעט 10,000 שקל יותר מהשכר הממוצע של רופאים בשירות המדינה, ששכרם הממוצע הוא 32 אלף שקל. הרופא בעל השכר הגבוה ביותר שמקבל עובד, הן בבית חולים והן בתאגיד שלצדו, הוא רופא מאסף הרופא, ששכרו הממוצע לחודש עמד על 119 אלף שקל בשנת 2014

הדו"ח חושף שוב את תקרת השכר של נשים במקצוע הרפואה: מבין 100 שיאני השכר של הרופאים יש רק שלוש נשים, וכל השאר גברים. זוהי החמרה במצבן של הנשים ביחס לשנה הקודמת: בשנת 2013 היו 12 נשים ברשימת 100 שיאני השכר של הרופאים. מדובר בשכר ציבורי בלבד - שכרם של רופאים שעוסקים בפרקטיקה פרטית יכול להגיע לסכומים גבוהים בהרבה, עד מיליוני שקלים בשנה במקרה של השיאנים.

טבלת השכר כוללת פירוט של רכיבים השכר של הרופאים: כמה משכרם הוא סכום גלובאלי, וכמה מגיע מביצוע פעילות רפואית ציבורית אחר הצהריים במסגרת מה שמכונה "קיצור תורים". כך למשל מנהל יחידת כירורגיה כלי דם, שנמצא במקום השישי ברשימת שיאני השכר משתכר 115 אלף שקל בחודש, מהם 53 אלף שקל במסגרת השכר הגלובלי, ועוד 62 אלף שקל מפעילות קיצור תורים אחר הצהריים.

בשירותי בריאות כללית מדגישים כי הרוב המכריע של הרופאים שנמצאים בצמרת טבלת מקבלי השכר הם רופאים שעובדים בפריפריה, רבים מהם גם במקצועות במצוקה, ומשלבים בין עבודה בבתי החולים לעבודה בקהילה. "הלוואי והיו לנו עוד תקציבים להביא את הרופאים הטובים לכל מקום בארץ", אומרים בקופה בתגובה לדו"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker