לא תאמינו כמה מרוויחים בכירים בדואר ובתעשייה האווירית שנמצאת במשבר

השכר הממוצע ברוטו שנתי של בכירי התעשייה האווירית - 63,520 שקל, יותר מבכירים ברפאל ואפילו בחברת החשמל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

שיאני השכר בחברות הממשלתיות הם עובדי התעשיה האווירית, החברה שתוצאותיה הכספיות הידרדרו מאוד בשנים האחרונות וברשות החברות הממשלתיות חוששים שתעבור להפסד ב-2016, אם לא יחול שינוי משמעותי בהזמנות חדשות ובמספר עובדיה העומד על כ-15 אלף עובדים, כולל החברה הבת אלתא.

השכר הממוצע ברוטו שנתי של בכירי החברה, הכוללים 23 עובדים בדרג יו"ר, מנכ"ל וסמנכ"ל, עומד על 63,520 שקל. פי שניים ויותר מרוב החברות הממשלתיות, ואפילו הרבה מעל השכר הממוצע של עובדי חברת חשמל והנמלים.

גם השכר הממוצע ברוטו שנתי של 397 בעלי שכר גבוה בחברה בולט ברמותיו הגבוהות ועומד על 52,058 שקל. בתע"א אין מי שמשתכר שכר נמוך במיוחד, כיוון שאפילו השכר הממוצע ברוטו שנתי של 11,760 עובדי הדירוג עומד על 21,185 שקל בחודש.

מאחורי השכר הממוצע הגבוה בתע"א נמצא מנכ"ל התעשיה האוירית, יוסי וייס, המככב בצמרת שיאני השכר במשק, עם משכורת חודשית ברוטו בסך 94 אלף שקלים. פי שניים כמעט משל קודמו בתפקיד. שכרו עבר אף את זה של מנכ"ל רפאל לשעבר, ידידה יערי, שעמד על 86,280 שקל בחודש.

גם אחד מסמנכ"לי תע"א ממוקם גבוה, צמוד ליערי, עם שכר חודשי ברוטו בסך 85,270 שקלים. שניים מטייסי תע"א משתכלים כל אחד מעל 80 אלף שקל בחודש. כשהחטיבות האזרחיות העוסקות בהשבחת מטוסים מושבתות כמעט, עולה השאלה, בגין מה הם מקבלים שכר כה גבוה. שכרם גבוע במעט משכרם של סמנכ"לים נוספים בתע"א הנע סביב 75 אלף שקל. 

מטוס מנהלים של התעשייה האוויריתצילום: תעשייה אווירית

אחריהם ברשימה מגיחים סמנכ"לים ברפאל עם שכר חודשי ברוטו של כ-72 אלף שקל. יו"ר תע"א, רפי מאור, נהנה משכר של כ-68 אלף שקל בחודש. בתעש בולט שכרו של יו''ר ארגון העובדים הארצי, המגיע ל-52,866 ברוטו בחודש.

תע"א סובלת שנים רבות מחוסר יכולת של הנהלת החברה לנהל אותה בפועל כרצונה ולהעביר בה רפורמות חשובות. היו"רים והמנכ"לים של החברה יוצאים עצמם ניגפים פעם אחר פעם מול ועד עובדים חזק במיוחד. בשנים עברו עמד בראשו חיים כץ, חבר הליכוד, ששאב כוח פוליטי רב מבסיס כוחו המפלגתי ותיעל אותו להטבות לעובדי תע"א. לאחר שמונה בממשלה הנוכחית לשר הרווחה, הוא ממשיך להשפיע על התנהלות ועד עובדי החברה, שמונע רפורמות מרחיקות לכת.

ההערכות בקרב מקורבים לחברה הן, כי עליה לפטר מעל אלף עובדים ולעבור שינוי מבני, כדי להיחלץ מהמצוקה אליה נקלעה בשנים האחרונות, שהחריפה ב-2015. לחברה בעיה בקבלת צבר הזמנות חדש ומאות עובדים בתחום האזרחי, שמגיעים לעבודה ולא עושים דבר, בהעדר הזמנות.

מנגד, לחברה יכולות טכנולוגיות מצויינות וחלק ממוצריה נחשבים למתקדמים בתחומם בעולם. באחרונה אף ביצעה בהצלחה ניסוי ירוט מחוץ לאטמוספירה של הטיל חץ 3 המפותח עם האמריקאים.

טילים במפעל רפאלצילום: גיל אליהו

אפילו ברפאל, הנחשבת ליהלום שבכתר התעשיות הביטחוניות הממשלתיות, השכר הממוצע של הבכירים נמוך מזה של תע"א. שלושה בעלי שכר גבוה בלבד מקבלים שכר ממוצע ברוטו שנתי בסך 60,817 שקל כל חודש. כ-888 עובדים בעלי תפקיד מקבלים 35,329 שקל בממוצע שנתי ברוטו לחודש. רפאל עומדת מאחורי מערכת כיפת ברזל ומערכות מתקדמות אחרות בשימוש צה"ל, מנוהלת ביעילות ורושמת רווחים שנתיים דומים בהיקפם לאלה של חברות בטחוניות מקבילות.

גם תעש, חברה שבשנים האחרונות הצליחה לשלם שכר לעובדיה רק בזכות הזרמות כספים מהממשלה, נמצאת בצמרת השכר של החברות הממשלתיות. החברה משלמת שכר ממוצע ברוטו שנתי ל-17 בעלי תפקיד בהיקף של 48,399 שקל בחודש. 27 בעלי שכר גבוה מקבלים בממוצע ברוטו 42,328 שקל כל חודש ואילו 2,968 עובדי הדירוג נהנים משכר ברוטו מכובד בהיקף של 15,789 שקל בממוצע כל חודש.

בתעש מטילים את האחריות לתזרים המזומנים הבעייתי בהסדרי עבר מול הממשלה, כשהחברה עברה ממעמד של יחידת סמך לחברה ממשלתית. החברה המפתחת מערכות בטחוניות מתקדמות ביותר ברמה טכנולוגית, נמצאת בתהליך הפרטה, בו יישמרו תנאי ההעסקה של עובדיה.

גם חברה ממשלתית נוספת, דואר ישראל, שעלתה לכותרות בשנה החולפת בשל קשיי תיפקוד חמורים ורפורמות שלא מוכיחות עצמן עדיין, יודעת לפנק את בכיריה. 29 בעלי תפקיד נהנים משכר ממוצע ברוטו בסך 38,134 שקל. לעומתם, כ-6,000 עובדי הדירוג בדואר מקבלים פחות משליש מאותו שכר – כ-12 אלף שקל.

גם המועצה הישראלית לצרכנות מפנקת את בכיריה, ככל הנראה ללא קשר ישיר לתוצאות בשטח. תחקיר שפורסם ב-TheMarker לפני כחצי שנה חשף, כי היא מתנהלת תוך בזבוז וחוסר יעילות ומציגה הישגים עלובים. למרות זאת, השכר הממוצע ברוטו שנתי של שבעה בכירים בחברה עומד על כ-19 אלף שקלים. החברה מעסיקה לא פחות מ-46 עובדים נוספים כעובדי דירוג, אולם אין להתקנא בשכרם. אלה מקבלים שכר ברוטו שנתי ממוצע בסך 7,560 שקל.

חברה ממשלתית נוספת, חברת השוק הסיטוני, מעסיקה חמישה עובדים, אף שהחברה נועדה להקים את השוק הסיטוני החדש, שהקמתו תקועה מזה שנים. הם אמנם לא מקבלים שכר גבוה במיוחד ביחס לשיאני השכר, אולם שכרם בהחלט מכובד כשממוצע ברוטו שנתי עומד על 16,733 שקל. באחרונה אמנם מצא להם משרד החקלאות עבודה חלקית, כשהודיע על השקת מחירון חדש דיגיטלי עם חברת השוק, אולם ספק אם תעסוקה זו מצדיקה שכר כה גבוה לחמישה עובדים כל חודש.

מתע''א נמסר בתגובה כי "התעשייה האווירית כיום הנה חברת ההיי-טק הגדולה בישראל עם כ- 6,000 מהנדסים. מדובר בהון האנושי ברמה הגבוהה ביותר, הן בארץ והן בעולם, הפועל בחזית הטכנולוגיה. גיוס כוח אדם כזה ושימורו בשוק התחרותי כרוך בעלויות כמו בכל חברה עסקית שאיננה מונופול. יחד עם זאת יצויין גם כי תנאי השכר בתעשייה האווירית נקבעים מכוחם של הסכמים קיבוציים רבי שנים וכי במסגרת הערכות החברה בתקופה הקרובה תהיה גם התייחסות להיבטי השכר והתגמול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker