ועדת השרים תדון בהצעת חוק של איציק שמולי המקפיאה לשנה את המצב הקיים בביטוח הסיעודי הקבוצתי

ח"כ איציק שמולי: "שר האוצר לא התמודד עם אותו סעיף קטלני בפוליסות שמתיר לחברות הביטוח לבטל את הפוליסות באופן חד צדדי" ■ בכנסת מעריכים שוועדת השרים תדחה את הצעת החוק לנוכח הסכמות בעניין שאליהם הגיעו משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן

צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום (א') בהצעת חוק שהגיש ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) המקפיאה לשנה את המצב הקיים בביטוח הסיעודי הקבוצתי, ובתקופה זו יוכל כל מי שהיה לו ביטוח סיעודי להמשיך את הפוליסה בתנאים הקיימים. חברות הביטוח יחדשו את הפוליסה למי שהיו מבוטחים על ידם בביטוח סיעודי קבוצתי והוא פקע במהלך תקופה זו באותם תנאים שהתקיימו ערב פקיעת הפוליסה.

שמולי החתים על הצעת החוק את כל חברי ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת ובהם ח"כים מהקואליציה כמו: יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), נורית קורן, ואברהם נגוסה (ליכוד), יעקב מרגי (ש"ס), וישראל אייכלר (יהדות התורה).

איציק שמוליצילום: מיכל פתאל

לפי ההצעה חברות הביטוח יחדשו את הפוליסות באותם תנאים, ובמהלך 12 החודשים תוכל המפקחת על הביטוח באוצר להגיע להסדר עם חברות הביטוח ובעלויות, שהמבוטחים יוכלו לעמוד בהם. שמולי הדגיש כי "ציבור המבוטחים חשוף לפגיעה בהמשך הסדר הביטוח שלו בתקופה הנמשכת 4 שנים בקירוב וללא אופק ברור לסיום. לפיכך הממשלה מחוייבת, לספק לו פתרון חלופי, הגם שהוא זמני, בתקופת הביינים שהולכת ומתארכת.

שמולי אמר כי "יש פער אדיר בין האמירות הנחרצות של כחלון לבין חוסר נכונותו לעמוד מול חברות הביטוח ולחייבן להמשיך ולקיים את הביטוחים הקבוצתיים עד למציאת פתרון אחר, בין אם מתווה המפקחת ובין אם מתווה סיעודי ממלכתי. כבר שלוש שנים שבכל חודש דצמבר האוצר מכריז על הקפאה ובינואר לא נוקף אצבע כשחברות הביטוח ממשיכות לבטל פוליסות. זה מה שהיה וזה מה שיהיה ולמעשה האוצר נותן כאן הכשר לחברות הביטוח להמשיך ולזרוק את הקשישים הסיעודיים לרחוב. למה שלא ימשיכו לעשות זאת- רק כי כחלון אמר 'אל תשליכני?'"

דורית סלינגר צילום: אמיל סלמן

לדברי שמולי, "צריך להבין שגם אם מקפיאים את כניסת רפורמת סלינגר לתוקף חברות הביטוח עדיין יכולות לזרוק מבוטחים כי שר האוצר לא התמודד עם אותו סעיף קטלני בפוליסות שמתיר להן לבטל את הפוליסות באופן חד צדדי. עם הבעיה הזו בדיוק נועדה להתמודד הצעת החוק שעליה חתומה כמעט כל ועדת עבודה ורווחה - לא רק לאפשר לחברות הביטוח לקיים את שהתחייבו לו, אלא לחייבן לעשות זאת. לפחות עד למציאת פתרון אחר. אל דאגה, חברות הביטוח לא יפסידו בינתיים מיישום ההצעה, נתוני המפקח על הביטוח מלמדים שהן הותירו בקופתן רווח של מילארדי שקלים רק בשנים האחרונות מביטוחים אלה".

בכנסת מעריכים שככל הנראה ועדת השרים תדחה את הכרעתה או תדחה את הצעת החוק לנוכח הסכמות בעניין שאליהם הגיעו בשבוע האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לפיהן יידחה בשנה מהלך ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים - עד למציאת פתרון של קבע לביטוחים הבעייתים. במהלך השנה הבאה, עם זאת, התוכנית לביטול הביטוחים הסיעודיים תתחיל לפעול באופן חלקי, ולשם הפעלתה קיבל שר האוצר תביעות נוספות של ההסתדרות שמשמעותן היא שהמדינה תסבסד קליטה של מבוטחים מבוגרים בתוך הביטוחים הסיעודיים של קופות החולים.

למרות שביטול פוליסות ביטוח הסיעוד הקבוצתיות נדחה לסוף 2016, בפועל פוליסות כאלו מגיעות לסיומן ואינן מחודשות בידי חברות הביטוח כל הזמן. כתוצאה מכך יש כבר כ-150 אלף מבוטחים, מתוך מיליון, שהחזיקו בביטוח סיעודי קבוצתי ונותרו בלי ביטוח כזה.  ההערכה היא שחלק גדול מאותם 150 אלף מבוטחים הם מבוטחים מבוגרים יחסית, שיתקשו לרכוש לעצמם ביטוח סיעודי פרטי חליפי בגלל העלות העצומה של ביטוחי סיעוד פרטיים למבוגרים. מדובר על פער שבין כ-200-100 שקל בחודש ששילמו מבוטחים כאלו במסגרת הביטוח הקבוצתי שלהם לסכום של גם 2,000 שקלבחודש שהם ידרשו לשלם כדי לעבור לביטוח סיעודי פרטי.

יצוין כי המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, אמרה כי מבוטחים מבוגרים מעל גיל 60, שאין להם ביטוח סיעודי אחר, יוכלו לעבור לביטוח הסיעודי של קופות החולים. סלינגר קבעה כי הם ייקלטו בביטוח הסיעודי של קופות החולים בתנאים הרגילים של ביטוח זה, אלא שהם יידרשו לתקופת המתנה (התקופה מרגע שאדם נעשה סיעודי ועד שתשלום הביטוח נכנס לפועל) של תשעה חודשים במקום חודשיים והפרמיה שלהם אמורה היתה להתייקר.

כחלון קיבל את שתי הדרישות של ההסתדרות לפיהן תקופת ההמתנה קוצרה לכן לחודשיים, וגם הפרמיה תהיה זהה. אבל, מאחר שמדובר במבוטחים מסוכנים שאמורים היו לשלם פרמיה גבוהה בהרבה, המשמעות היתה צריכה להיות הטלת סבסוד צולב גבוה מאד על שאר מבוטחי קופות החולים - למעשה להביא לכך שמבוטחים צעירים בקופות החולים יסבסדו את קליטת המבוטחים המבוגרים, שנותרו בלי ביטוח סיעודי קבוצתי. לפיכך, הסכים שר האוצר כי המדינה תממן את הפרש הפרמיות - בפועל תסבסד את הצטרפות המבוטחים המבוגרים לביטוחים הסיעודיים של קופות החולים.

שמולי אמר בתגובה כי "אין שום טעם בדחייה כי בינתיים ימשיכו לזרוק קשישים לרחוב וכחלון גם בוודאות יודע את זה. ההקפאה לא פותרת כלום ומהווה התקפלות שלו בפני חברות הביטוח ולמעשה מתן היתר להן להמשיך ולפגוע במבוטחים. האוצר עשה כביכול הקפאת מצב שמפקירה את המבוטחים מאחר והיא כלל לא מתייחסת לאותו הסעיף הבעייתי שנותן לחברות את היכולת לבטל חד צדדית פוליסות. צריך לפעול במהירות ובנחישות ואם לא תאומץ הצעת החוק שלי החברות ימשיכו כבר בינואר לזרוק מבוטחים אל הרחוב".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker