האוצר: האוכלוסייה בישראל משכילה ביחס למדינות ה-OECD

בשנת 2014 קרוב למחצית מהאוכלוסייה, 49%, בגילאי 64-25 היו בעלי השכלה גבוהה לעמות ממוצע של 36% במדינות ה-OECD

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

ככלל, האוכלוסייה בישראל משכילה בהשוואה לממוצע המדינות המפותחות, מדינות ה-OECD. בשנת 2014 קרוב למחצית מהאוכלוסייה, 49%, בגילאי העבודה העיקריים בישראל (גילאי 64-25) היו בעלי השכלה גבוהה, גבוה מממוצע מדינות ה-OECD, שם השיעור המקביל עמד על 36%. כך קובעת הסקירה השבועית של הכלכלן הראשי באוצר, שפורסמה היום.

בסקירה מצוין כי בישראל רק ל-15% מגילאי העבודה העיקריים השכלה נמוכה מתיכונית לעומת 24% במדינות ה-OECD, כי בישראל ל-37% מהאוכלוסייה בגילאי העבודה העיקריים השכלה תיכונית לעומת ממוצע של 44% ב-OECD וכי בישראל ל-49% מהאוכלוסייה השכלה גבוהה לעומת 36% במדינות ה-OECD.

לטענת הכלכלן הראשי, ההתעלמות ממאפייניו הייחודיים של המשק הישראלי בהשוואה הבינלאומית, עלולה לגרום להערכת חסר לגידול ברמת ההשכלה של ישראל. כך, התבוננות בשיעור בעלי ההשכלה הגבוהה בשני קצוות ההתפלגות של קבוצת גילאי העבודה העיקריים (34-25 אל מול 64-55), מצביעה, לכאורה, על כך ששיעור המשכילים בקרב האוכלוסייה המבוגרת גבוה מזה שבקרב אוכלוסיית הצעירים, אולם, היות ומרבית אזרחי ישראל נדרשים בשירות חובה בצבא, שנמשך בין שנתיים לשלוש שנים, גיל הכניסה למערכת ההשכלה הגבוהה בישראל מאוחר לממוצע המדינות המפותחות.

בהתאם, שיעור בעלי ההשכלה הגבוהה בקצה התחתון של טווח גילאי העבודה העיקריים (29-25) נמוך, ומטה את האומדן לקבוצת הבגירים הצעירים (34-25) מטה. כאשר לוקחים בחשבון את הכניסה המאוחרת של הצעירים בישראל למערכת ההשכלה הגבוהה (ולכן קבוצת ההתייחסות הנכונה היא גילאי 34-30), שיעור בעלי ההשכלה הגבוהה גבוה יותר בקרב הצעירים בישראל, בדומה למגמה העולמית.

סטודנטים באוניברסיטה העברית

כך בגילאי 34-25 שיעור בעלי ההשכלה הגבוהה בישראל מגיע ל-46% לעומת 40.7% במדינות ה-OECD. בגילאי 34-30 שיעור בעלי ההשכלה הגבוהה בישראל מגיע ל-53.5% לעומת 42.1% ב-OECD. בגילאים המבוגרים, 64-55, שיעור בעלי ההשכלה הגבוהה בישראל מגיע ל-47.4% לעומת 25.0% ב-OECD.

לדברי הכלכלן הראשי באוצר, בפרספקטיבה ארוכת טווח ניכר כי שיעור בעלי ההשכלה הגבוהה בישראל מוסיף לגדול לאורך זמן, אם כי בקצב איטי יותר. בעשור האחרון ניכר צמצום בפער בבעלי ההשכלה בין ישראל ל- OECD. כך מ-2005 גדל שיעור בעלי ההשכלה הגבוהה בישראל בכ-4% לעומת גידול של כ-6% במדינות ה-. OECD מגמה זו של צמיחה איטית יותר בשיעור המשכילים בישראל ניכרת בשנים האחרונות גם בקרב קבוצת הבגירים הצעירים (גילאי 34-30).

מבנה שוק העבודה בישראל ו/או הבדלים במערכת התמריצים גורמים לשוני במגמות ההשתתפות בשוק העבודה בישראל ביחס ל-OECD. מחד, הנתונים מצביעים על כך שהתשואה להשכלה גבוהה בישראל בהשוואה בינלאומית. שיעור ההשתתפות של בעלי השכלה על תיכונית בישראל גבוה הן ביחס לאלו שאינם משכילים והן ביחס לממוצע ה- OECD ועמד על כ- 85% ב-2013 (לעומת 83% ב- OECD). מנגד, שיעורי ההשתתפות של בעלי השכלה תיכונית ויסודית בישראל נמוכים יחסית למדינות המפותחות.

שיעור האבטלה של בעלי השכלה הגבוהה בישראל, 4%, נמוך ביחס לממוצע ה-OECD, 5%, בדומה למה שקורה עם בעלי השכלה ברמות הנמוכות יותר, אבטלה של 6% בישראל לעומת 8% במדינות ה-OECD בהשכלה התיכונית, ואבטלה של 8% בישראל לעומת 13% ב-OECD בהשכלה היסודית. שיעור זה לא השתנה משמעותית בשנים האחרונות בקרב בעלי ההשכלה הגבוהה הן בישראל והן ב- OECD. עם זאת, בקרב בעלי ההשכלה היסודית נרשמה בישראל ירידה בשיעור האבטלה בין 2012 ל- 2014, בשיעור משמעותי יותר מהירידה שנרשמה בקבוצה זו בקרב מדינות ה- OECD.

הפערים בין הכנסותיהם של המשכילים להכנסותיהם של הפחות-משכילים משמעותיים יותר בישראל ביחס ל- OECD, אם כי בצורה מתונה. כך ב-2013 היחס בין שכרו של עובד משכיל לזה של עובד שאינו משכיל עמד בישראל על 163% ואילו ב-OECD הוא עמד על 160%. מנגד, התשואה להשכלתם של בעלי חינוך יסודי בישראל נמוכה יחסית לממוצע ה- OECD.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker