זליכה: "הפסדנו את רוב המערכה על מתווה הגז, מצפים מבג"ץ להתערב בקרב האחרון"

בראיון ל"פגוש את העיתונות" אמר החשכ"ל לשעבר: בג"ץ צריך לפסול את הסעיף האנטי דמוקרטי שנתניהו מנסה להכניס לתוך המתווה ■ פרופ' צבי אקשטיין, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל: "תומך במתווה הגז"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

"הפסדנו את רוב המערכה על מתווה הגז, אבל לא את כולה" - כך אמר הערב פרופ' ירון זליכה, בראיון לרינה מצליח בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 .

זליכה, שמרבה להתבטא נגד מתווה הגז, הוסיף: "יש סעיף מאוד חשוב וזהו הסעיף האנטי דמוקרטי שמנסה ראש הממשלה נתניהו להכניס לתוך המתווה, וכובל את ידי הממשלות הבאות מלהחיל את חוק ההגבלים העסקיים בכלל ואת חוק הפיקוח על המחירים בפרט ל-10 שנים".

ירון זליכה בהפגנה נגד מתווה הגז בתל אביב
ירון זליכה בהפגנה נגד מתווה הגז בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

זליכה הוסיף: "אנחנו מצפים מבג"ץ להתערב ולפסול את הסעיף האנטי דמוקרטי הזה, והסיבה פשוטה - הוא מבטל את חוק ההגבלים על חברה אחת ספציפית - מונופול הגז - מבלי שהביטול הזה אושר בכנסת בשלוש קריאות כפי שמחייבת התנהלות דמוקרטית תקינה. יש לנו אמון רב שבג"ץ יבטל את הסעיף הזה על מנת שהממשלות הבאות יוכלו לתקן את הקסטטרופה הזאת שהשית עלינו נתניהו.

"לא היה מעולם תקדים שבו הממשלה מבטלת חוק לטובת מונופול אחד בלבד. זהו מהלך לא שוויוני ומפלה בצורה קיצונית. יש כאן אוצר עצום של טריליון שקל שמלכתחילה חולק כמעט בחינם ללא מכרז בחדרי חדרים לאותו מונופול". 

המשנה לנגיד בנק ישראל לשעבר, פרופ' צבי אקשטיין, שהתראיין גם הוא בתוכנית הגיב לדבריו של זליכה ואמר: "המתווה משפר בצורה דרמטית את מה שחווינו בשנים האחרונות. הוא מסדיר את אספקת הגז לאזרחים, את יצוא הגז, ובצורה מורכבת גם את המחירים ואת התחרות".

אקשטיין, שמכהן כיום כדיקאן ביה"ס אריסון למנהל עסקים וביה"ס לכלכלה במרכז הבינתחומי הרצליה, הוסיף: "יש צורך בוודאות רגולטורית כדי שהדברים האלה יקרו. על פי מחקר שעשינו במכון אהרון למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי בהרצליה, כל שנה שאנחנו דוחים את המתווה תעלה 3-2 מיליארד דולר לצרכן הישראלי".  

זליכה הגיב: "קובעי מדיניות קפיטליסטית חזירית במאה ה-20 ובמאה ה-21 תמיד השתמשו בנימוקים בטחוניים ואסטרטגיים גבוהה גבוהה. מאחורי אותם טיעונים שודדים את עם ישראל. טייקוני הגז מוכרים את הגז שלנו במחירים שמהווים שוד מאורגן שמנוגד לחוק ההגבלים העסקיים ולכן הם זקוקים למתווה. צריך לפתוח בחקירה פלילית של הליך חלוקת הרישיונות לחיפושי הגז".  

צילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker