פרשת גל בק 2? התאונה הקטלנית, הנהגת הדורסת, העדה שהתחרטה – והתלונה נגד שמעון מזרחי

תחקיר ערוץ 1: האם טויחה חקירת התאונה שבה נהרג אדם תמם ז"ל ב-2011?

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מה קרה לאחר מותו של הצעיר אדם תמם ז"ל בתאונת דרכים לפני ארבע שנים? תחקיר של יפעת גליק ב"יומן" בערוץ 1 חשף אתמול פרטים רבים על הנעשה לאחר התאונה, שמהם עלה דמיון גדול למקרה של גל בק ז"ל: שוב תאונה קטלנית שנהרג בה צעיר, שוב רוכב על אופנוע, שוב עדים שמשנים גרסה, וכמו בפרשת גל בק גם כאן עולה השאלה האם טיפול רשויות החוק בתאונות דרכים קטלניות הוא טיפול ראוי.

בתחקיר נחשף גם כי משפחתו של תמם הגישה תלונה לוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין נגד יו"ר מכבי ת"א וחתן פרס ישראל עו"ד שמעון מזרחי, שייצג את הנהגת הדורסת בתאונה.התלונה עדיין לא התבררה.

אדם תמם ז"ל
אדם תמם ז"ל צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אדם תמם ז"ל

תמם נהרג כשהיה בן 19 בעת שרכב על האופנוע שלו, יחד עם חברו ברק זילבר. בעת שהיו בדרכם לביתו של תמם, פגע ג'יפ באופנוע שעליו רכבו ברחוב משה סנה שבצפון תל אביב – ופצע את שניהם קשה. בהמשך מת תמם מפצעיו. חברו זילבר סיפר לערוץ 1: "היינו בכביש עם שלושה נתיבים, הגי'פ מצד שמאל פשוט סטה ימינה ונכנס בנו פשוט – בום. עפתי 22 מטר באוויר ונתליתי על גדר תיל, שהצילה את חיי".

בג'יפ נהגה נהגת ששוחררה לאחר החקירה. חודשיים לאחר התאונה קיבלו ההורים הודעה בדואר על סגירת התיק מחוסר ראיות מספיקות.

על פי התחקיר, הנהגת הדורסת היא אם לארבעה, מתגוררת בצפון ת"א. בעלה בעת האירוע היה איש עסקים. הנהגת גייסה לאחר התאונה את מזרחי, שהגן על הנהגת הדורסת בפרשת גל בק. גם הוריו של זילבר הפצוע הרימו טלפון לשמעון מזרחי, וביקשו לשכור את שירותיו בעניין נזקי גוף.

ערוץ 1 על חקירת התאונה של אדם תמם ז"ל

על פי התחקיר, מזרחי הגיע לבית החולים, ושוחח עם זילבר הפצוע, שהיה באותה תקופה בכסא גלגלים. "הוא שאל את ברק את כל השאלות לגבי התאונה", אמרה אמו של זילבר. "סיפרנו לו הכל. ואחרי שאנחנו מדברים הוא פתאום נזכר שזה לא אתי, כי הפוגעת פנתה אליו. אחרי מספר חודשים הבנו שהוא מייצג אותה".

מזרחי אמר לערוץ 1: "כשהבנתי שזה אותו אירוע, אמרתי להם 'סליחה' אני לא יכול לייצג אתכם, למרות שזה לא אותו מישור".

עוד עולה מהתחקיר כי מי שהנחתה לסגור את תיק התאונה בתאונת הדרכים הקטלנית, היא עורכת הדין הדס פורר, מפרקליטות מחוז ת"א, שנחשבת לאוהדת מושבעת של מכבי ת"א, ואף היתה מועמדת לנהל אותה.

מהפרקליטות נמסר כי הדבר נעשה באישור הממונים, וכדי למנוע לזות שפתיים, הפרקליטה בכל מקרה מתייעצת לפני קבלת החלטות.

הנהגת הפוגעת טענה בחקירתה כי יצאה מתחנת דלק בסמוך למקום התאונה, וכי לאחר שהחלה בנסיעה, האופנוע של תמם וזילבר סטה ופגע בה. אלא שסרטוני האבטחה של תחנת הדלק – שמהם ניתן היה לאשש או להפריך את גירסתה – נעלמו. חברתה של הנהגת טענה כי היא לקחה את הג'יפ לתחנת הדלק כדי לשטוף אותו לאחר טיול של בעלה – ואולם תמונות שפורסמו ב"יומן" מוכיחות כי הרכב לא עבר שטיפה לפני התאונה.

בנוסף, צעירה בת 28 שהיתה לדבריה עדה לתאונה, אמרה לחוקרים כי נהגת הג'יפ היא שסטתה ופגעה באופנוע. ואולם, שבוע לאחר התאונה, ולאחר שביקרה את זילבר בבית החולים, התייצבה העדה במשטרה, ואמרה לחוקרים כי היתה נסערת לאחר התאונה, וכי היא אינה יכולה לקבוע כעת מי סטה ממסלולו – הג'יפ הפוגע או האופנוע.  

העדה הסבירה את שינוי גרסתה בפני זילבר ואמו, בכך ש"אמרו לי 'אם את עושה טעות, אמא לארבעה ילדים תשב בכלא'". על פי התחקיר, לא ברור מי אמר לעדה את הדברים הללו.

דו"ח בוחן התנועה קבע כי "אי אפשר להחליט מי מהצדדים סטה וגרם לתאונה". בהמשך עירערו הוריו של זילבר על הדו"ח – ומי שקיבל לבדיקה מחודשת את תיק בוחן התנועה הוא לא אחר מקצין הבוחנים שהיה חתום על הדו"ח המקורי. אותו קצין סירב להגיב.

תגובת הפרקליטות: "הפרקליטות אימצה את המלצת המשטרה לסגור את התיק מחוסר ראיות, משום שלא אפשר היה להגיע למסקנה חד משמעית מי אשם בתאונה. ערר שהגישה המשפחה על סגירת התיק נדחה בהחלטה מנומקת ומפורטת.

"באשר לעורכת הדין הדס פורר גפני – מדובר בטענות מופרכות. פורר היא אוהדת מכבי ת"א, אולם אינה נושאת בכל תפקיד בקבוצה ואין לה קשר חברי עם עו"ד מזרחי, שיש בו כדי לפסול אותה מתיקים שהוא מייצג בהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker