דו"ח העוני |

שלי יחימוביץ': "גם אם יש להן כוונות טובות - השותפות הקואליציוניות הן קבלן הביצוע של נתניהו"

יותר מ-1.7 מיליון איש מתושבי ישראל חיו בעוני בשנת 2014 ■ ערן וינטרוב מנכ"ל ארגון לתת: "העוני לא מעניין את המנהיגות הפוליטית בישראל ולא נמצא בסדר העדיפויות הלאומי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על פי דו"ח העוני שפורסם הבוקר (ד') ישנן 444,900 משפחות בישראל, ובהם 776.5 אלף ילדים שחיו ב-2014 בעוני. מדובר על יותר מ-1.7 מיליון איש מתושבי ישראל. שיעור המשפחות העניות בישראל גדל ב-2014 ל-18.8% מכלל המשפחות (לעומת 18.6% ב-2013). שיעור הילדים העניים עלה  ב-2014 ל-31% מכלל הילדים בישראל (לעומת 30.8% ב-2013).

ח"כ שלי יחימוביץ: "מדאיגים במיוחד הנתונים על עליית שיעורי העוני בקרב ילדים, צעירים, ומשפחות עובדות. מדובר בדור עם מכבש על ראשו בלי יכולת לפרוץ ולהיחלץ מחיים שכל תכליתם מאבק על הישרדות. מוטב שהשותפות הקואליציוניות של נתניהו יפנימו כי גם אם יש להן כוונות טובות הן משמשות רק קבלן ביצוע של נתניהו".

שלי יחימוביץ'
שלי יחימוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ דב חנין: "דו"ח העוני משקף את תוצאות המדיניות האנטי חברתית של נתניהו. העוני בישראל מעמיק. שיעור העובדים העניים הולך ועולה. הסיבה העיקרית לכך היא העובדה שהשכר בישראל נמוך ומפגר באופן מובהק אחרי פיריון העבודה. בניגוד לטענה הדמגוגית של הימין, עבודה בישראל לא מסוגלת לחלץ מעוני. לשם כך דרושה עלייה אמיתית וריאלית בשכר העובדים וקודם כל בשכר המינימום שצריך לעלות ללא כל דיחוי נוסף ל-30 שקל לשעה. שיעורי העוני בקרב הערבים הם תעודת עניות בפני עצמה ומשקפים את השילוב בין אפליה לאומית לבין קיפוח חברתי.

ח"כ ד"ר באסל גטאס, חבר ועדת הכספים: "מדיניות הממשלה מפקירה את האזרח הקטן, השכבות והמגזרים החלשים. החברה הערבית היא הקורבן הישיר של מדיניות זו, כאשר היא סובלת פעמיים: גם ממדיניות הממשלה וגם מהאפליה. הוכחנו כבר בוועדת הרווחה שקצבאות הביטוח לאומי משפיעים על צמצום העוני בקרב הציבור היהודי אך לא כך המצב בקרב הציבור הערבי. יש לנהוג קצבה מיוחדת שמטרתה להתמודד עם העוני בחברה הערבית באופן ספיציפי".

שר האוצר, משה כחלון התייחס לדו"ח העוני: "הקיצוץ בקצבאות הילדים שעשתה הממשלה הקודמת הוא שהביא לעלייה בשיעורי העוני. אנחנו תיקנו את העוול הזה בתקציב הנוכחי כשהחזרנו את קצבאות הילדים והוספנו 600 מיליון שקל לקשישים".

ערן וינטרוב
ערן וינטרוב צילום: מוטי מילרוד

ערן וינטרוב מנכ"ל ארגון לתת: "כשאין תכנית לאומית לצמצום העוני, כשאין תקציב רב שנתי, כשאין יעדים לטווח הארוך וכשאין חזון, אי אפשר להתפלא שהעוני מעמיק ומחמיר. לממשלה הנוכחית היתה הזדמנות היסטורית ליישם את מסקנות הוועדה למלחמה בעוני ולהקצות את הסכום הנדרש על מנת להתחיל בשינוי מגמה ולשאוף להגעה לשיעורי העוני ב-OECD בתוך עשור, אבל היא פיספסה אותה בגדול.

"רוב התקציבים החברתיים נמוגו במסגרת ההסכמים הקואליציוניים והכספים הסקטוריאליים, ללא ראייה מערכתית וללא תעדוף מותאם לצרכים, בחינה של אפקטיביות או עלות תועלת. בשורה התחתונה, העוני לא מעניין את המנהיגות הפוליטית בישראל ולא נמצא בסדר העדיפויות הלאומי".

ראש האופוזיציה ח״כ יצחק הרצוג  (המחנה הציוני) קורא להקמת וועדת חקירה ממלכתית לנושא הטיפול הממשלתי בעוני. בחשבון הטוויטר שלו כתב הרצוג: "דו"ח העוני שיוגש היום לא מעניין את ראש הממשלה. למה? כי העוני והעניים לא מעניינים את ראש הממשלה. אין לו זמן אליהם, הוא עסוק ב"חיים עצמם". נתניהו הוא שדירדר שכבות שלמות של אזרחים לעוני ב-2003 ועשה זאת שוב ב-2013 ואילך בתפיסת עולם של כלכלה חזירית על חשבונם של החלשים בחברה".

יו"ר השדולה למאבק בעוני, ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר כי "הגדלת ממדי העוני - הישגו היחידי של נתניהו כראש ממשלה. זהו כתב אישום חמור נגד ממשלה שהפכה את העניים לעניים יותר, נזקקים יותר ונטולי כל יכולת של ממש להיחלץ ממצבם".

משה כחלון
משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר כי "עוני הוא לא גזירת גורל - עוני הוא תוצאה של מדיניות מעוותת של הממשלה. אם נתניהו היה נלחם על רווחת הילדים העניים באותו המרץ שנלחם עבור חברות הגז המצב היה שונה".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) אמרה כי "ראש הממשלה לא רואה את אזרחי ישראל ממטר. הם לא קיימים עבורו. שלטונו הוא גן עדן לעשירים וגיהינום לעניים. על דוח העוני ראש הממשלה לא יישלם. הוא התכונן מראש למחדל והכניס לממשלתו את כחלון ואת דרעי כאליבי מושלם. את המחיר ישלמו אזרחי ישראל".

ח"כ פרופ' יוסי יונה (המחנה הציוני): "ממצאים אלה אינם מקריים. המדיניות הניאו-ליברלית שמוביל רה"מ נתניהו בשנים האחרונות, ושפוטרת את המדינה מהאחריות לרווחת אזרחיה, מדרדרת את ישראל בדירוג העולמי ודוחקת רבים מאזרחיה וילדיה מתחת לקו העוני ולמצוקה כלכלית חמורה".

הפורום למאבק בעוני על פרסום דו"ח העוני: "המדיניות הממשלתית לא רק שלא הביאה לצמצום העוני, אלא גרמה לעלייה בעוני בכמה וכמה מדדים ומלמדת על כישלון מובהק. עוני הוא תוצר של התנהלות כלכלית אנושית ואינו גזירת גורל, העלייה במספר העניים בכלל, ובכל המדדים מראה כי לא ננקטים הצעדים הדרושים על ידי הממשלה כדי לתקן את המצב".

פרופ' יונה רוזנפלד, יו"ר הפורום למאבק בעוני: "נאמר במקורות שלנו: היזהרו בבני עניים שמהם תצא תורה. אנחנו מתקרבים יותר ויותר לארצות שבהם העוני הוא הגבוה ביותר בעולם. יחד עם האלימות שיש בחברה שלנו אנחנו לא רואים את התרומה האפשרית של העניים לחברה שלנו, ואין מדיניות שתסייע למי שחי בעוני".

בנימין נתניהו ויאיר לפידצילום: אורן נחשון

רן מלמד סמנכ"ל עמותת "ידיד": "על המדינה לבטל את חסמי התעסוקה וההשתכרות המופעלים כיום כלפי מקבלי קצבאות קיום כמו מזונות והבטחת הכנסה. העובדה כי לרוב העובדים העניים היתה הזכות לקבלת קצבת קיום בגובה של מאות שקלים ואף למעלה וכי זכות זו נלקחה מהם ברגע שהם יצאו לעבוד היא הסיבה המרכזית לגידול במספר העניים בישראל".

שר הרווחה, חיים כץ לא התייחס לדו"ח הוועדה למלחמה בעוני, שאינו מיושם במלואו, אך אמר כי הממשלה תפעל למתן את שיעור העוני הגבוה: "אנו נמגר את התופעה המעוותת שבה אנשים המשתלבים בשוק העבודה הם עניים ולא מצליחים לסיים את החודש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker