מכון ון ליר: הגירעון ב-2015 יהיה נמוך מעט מהיעד שאושר בתקציב

האוצר: הגירעון בפעילות הממשלה בינואר-נובמבר היה 7.8 מיליארד שקל - כמעט מחצית מהגירעון בתקופה המקבילה ב-2014

מוטי בסוק
מוטי בסוק

כלכלני התוכנית לכלכלה וחברה במכון ון ליר בירושלים מעריכים כי הגירעון בתקציב המדינה ב–2015 יהיה נמוך מעט מהיעד שנקבע בתקציב. לפי תקציב המדינה שאושר ב–18 בנובמבר בכנסת, יעד הגירעון השנתי הוא 2.9% מהתמ"ג.

הגירעון המצטבר ב–12 החודשים שהסתיימו בסוף נובמבר היה 2% מהתמ"ג בלבד, לפני נתוני אגף החשב הכללי במשרד האוצר. לפי הניתוח של מכון ון ליר, הממשלה צפויה להגדיל את הוצאותיה בדצמבר מעבר לדפוס העונתיות הרגיל, כלומר "לשפוך כספים", כך שהגירעון יתקרב ליעד.

שלשום אמר שר האוצר, משה כחלון, בכנס של העיתון "גלובס", כי בדצמבר — כמו בשנים קודמות, וגם על רקע הגירעון הנמוך בתקציב המדינה ל–2015 — צפויה הוצאה ממשלתית גדולה במיוחד בהשוואה לחודשי השנה הקודמים.

משה כחלון
משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

שלשום הודיע משרד האוצר כי בחודשים ינואר עד נובמבר היה לממשלה גירעון בפעילותה התקציבית בסך 7.8 מיליארד שקל בלבד, לעומת גירעון של 14.4 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב–2014, ובהשוואה לגירעון שנתי בסך 31.4 מיליארד שקל המתוכנן בתקציב ל–2015.

חריגה של 15% בהוצאות הביטחון

לפי הניתוח של מכון ון ליר, שפורסם אתמול, הוצאות הממשלה ב–11 החודשים הראשונים של 2015 נמוכות ב–1% ביחס לממוצע של 15 השנים האחרונות, תוך חלוקה לא שוויונית: הוצאות גבוהות במשרדי הביטחון ובמשרדים הכלכליים (בינוי, תחבורה, תקשורת וכלכלה), והוצאה נמוכה במשרדים החברתיים והמינהליים.

המסמך, שנכתב על ידי החוקרים פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי וגל בן חורין, קובע כי במשרדים המינהליים צפוי תת־ביצוע תקציבי של 2.8 מיליארד שקל ב–2015, בעוד שבמשרדים החברתיים צפוי תת־ביצוע גדול יותר, של 4.5 מיליארד שקל. לעומת זאת, קיימות הערכות לביצוע יתר במשרדים הכלכליים ברמה של 5.6% מהתקציב שהוקצה להם, חריגה של 1.3 מיליארד שקל.

בנובמבר נרשמה חריגה בהוצאות הביטחוניות ביחס לממוצע הרב־שנתי. ההוצאה הביטחונית השנה גדולה מההוצאה שנרשמה לאורך השנים, תוך חריגה של 15.3%, כ–9 מיליארד שקל.

לגבי ההכנסות ממסים, כלכלני ון ליר סבורים כי בנובמבר נרשמה האטה בקצב גביית המסים ביחס לאוקטובר, דבר שמקטין במקצת את עודף הגבייה שנרשם עד כה. בינואר עד אוגוסט נרשם עודף של 8.3 מיליארד שקל בגביית המסים לעומת תחזית הגבייה המקורית של האוצר, ובספטמבר עד נובמבר נרשם עודף של כ–600 מיליון שקל. עודף הגבייה מראשית השנה מסתכם ב–8.9 מיליארד שקל.

נתוני המגמה בארבע השנים האחרונות מצביעים על גידול מתמשך בגביית המסים, בקצב שנתי ממוצע של כ–5%. מסוף 2011 ועד יוני 2014 הגבייה גדלה בקצב של 4% לשנה, ואילו מיוני 2014 ועד אוגוסט 2015 הואץ קצב הגידול לכ–8%. בשלושת החודשים האחרונים ניכרת האטה בקצב הגידול, ל–1% בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker