האם שר האוצר, משה כחלון, יבטל את החלטת המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, שביטלה את הביטוח הסיעודי הקבוצתי? בימים האחרונים נפוצו הערכות מסוג זה, לקראת הפגישה הצפויה היום בין כחלון ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן.

בפגישה ידונו השניים במשא ומתן על הסכם שכר חדש במגזר הציבורי, אך במסגרת זו העלה ניסנקורן גם כמה דרישות הנוגעות לנושאי ביטוח - אף שמעמדה של ההסתדרות בנושאים אלה כלל אינו ברור.

משה כחלון
משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ניסנקורן העלה שני נושאים עיקריים: הראשון הוא הסדר הביטוח הסיעודי הקבוצתי, שבמסגרתו ביטל הפיקוח על הביטוח את הביטוח הקבוצתי וקבע כי קשישים שיישארו ללא ביטוח יוכלו לעבור לביטוחים הסיעודיים של קופות החולים במחיר מופחת (שעדיין גבוה בהרבה מזה שהם משלמים היום).

הנושא השני הוא ריבית ההיוון של קצבאות הפנסיה - המשמשת לחישוב הגמלה החודשית שמקבלים הגמלאים. כיום, הריבית המובטחת (4%) גבוהה בהרבה מריבית השוק, ולכן המפקחת על הביטוח מתכוונת לבטל אותה ובכך להותיר את קצבאות הפנסיה חשופות לתנודות בשוק ההון.

מיליון מבוטחים יעברו למסלול יקר יותר

מבחינת ניסנקורן, הנושא העקרוני מבין השניים הוא ביטול ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים - ביטוחים שנעשו במקומות עבודה. הביטוחים האלה אמורים להיות מבוטלים בתוך שנה, וכמיליון המבוטחים בהם אמורים לעבור לביטוח סיעוד פרטי במחיר גבוה בהרבה.

עבור קבוצה של כ-100 אלף מבוגרים, שביטוח הסיעוד הפרטי יהיה יקר מדי בשבילם, הגה הפיקוח פתרון של העברה כפויה שלהם לביטוחי הסיעוד של קופות החולים - בתעריף מסובסד של כ-300 שקל בחודש. אף שהמחיר מסובסד, הוא גבוה מזה שמשלמים כיום במרבית הביטוחים הקבוצתיים, וגם התנאים בקופות החולים טובים פחות.

הפיקוח על הביטוח בחר להורות על ביטולם של ביטוחי הסיעוד הקבוצתיים בתום חמש שנים של התלבטות מקצועית, ולאחר שהתברר כי הביטוחים האלה אינם יציבים. קבוצות של עובדים מבוגרים, למשל, מצאו עצמם ללא ביטוח כלל, לאחר שחברת הביטוח סירבה לחדש את חוזה הביטוח עמם.

לפיכך, לא ברור איזה פתרון יכול ניסנקורן להציע לבעיה. עם זאת, ההערכה היא ששר האוצר עשוי להיענות לדרישת ניסנקורן לדחות בשנה את מועד הביטול של הביטוחים הקבוצתיים, לטובת ניסיון למציאת פתרון חדש.

אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות
אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרותצילום: אוליבייה פיטוסי

באשר לריבית ההיוון - הריבית הגבוהה (4%) המשולמת כיום לגמלאים מסובסדת על ידי העמיתים הצעירים בקרנות הפנסיה. מסיבה זאת בחר הפיקוח להפסיק לשלם אותה, ותחת זאת דורש הפיקוח מקרנות הפנסיה לנהל את כספי הגמלאים בשוק ההון, מתוך שאיפה שישיגו את התשואה המבוקשת בעצמן - כלומר, להגדיל את הסיכון של כספי הגמלאים באמצעות השקעתם במניות.

גם כאן אין "פתרון בית ספר" לבעיה, פרט לאפשרות של הגדלת הנתח של האג"ח הממשלתיות הנושאות ריבית מסובסדת (אג"ח ייעודיות) לגמלאי הפנסיה, על חשבון החוסכים הצעירים בפנסיה. לא ידוע אם שר האוצר ישאף להגיע עם ניסנקורן להסכמה על החזרת הביטחון לגמלאים, על חשבון הפסקת הנפקתן של האג"ח הייעודיות לצעירים בקרנות הפנסיה.

המטרה המיידית: למנוע סכסוך עבודה

כחלון מינה צוות של שלושה בכירים במשרד האוצר לניהול משא ומתן עם ניסנקורן בנושאים אלה. המטרה הראשונית של הצוות היא למנוע הכרזה מצד ההסתדרות ביום רביעי על סכסוך עבודה במשק. בראש הצוות עומד מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, וחברים בו קובי אמסלם, הממונה על השכר, ואמיר לוי, ראש אגף התקציבים.

ניסנקורן יקיים ביום רביעי הקרוב ישיבה מיוחדת של בית הנבחרים של ההסתדרות, כדי לאשר את הצעתו לסכסוך עבודה כללי במשק, על רקע השינויים שמתכנן האוצר בביטוחי הסיעוד ובריבית ההיוון. ברקע, מחלוקות נוספות בין האוצר להסתדרות, ובראשן הלחצים שמפעילה ההסתדרות לחתימה על הסכם שכר חדש במשק.

באחרונה התקיימו מגעים בין ההסתדרות. באב"ד ואמסלם נפגשו כל אחד עם ניסנקורן בשבוע שעבר, אך טרם נקבע מועד לפגישה של צוות האוצר כולו עם יו"ר ההסתדרות. ההערכות הן כי מפגש כזה יתקיים בימים הקרובים. כאמור, היום ייפגשו שר האוצר ויו"ר ההסתדרות לדון בסוגיות שעל הפרק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום