הקרב על השבת: האם בעלי עסקים יוכלו לתבוע את מתחריהם? - כללי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הקרב על השבת: האם בעלי עסקים יוכלו לתבוע את מתחריהם?

על פי ההצעה, בתי עסק מאותו סוג הפועלים במרחק של עד 3 ק"מ יוכלו לתבוע עסקים הפועלים בשבת ולקבל פיצוי גבוה ■ ב"כולנו" מתנגדים

4תגובות

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר (יום א') בהצעת חוק שתעגן ותחזק את השבת כיום המנוחה השבועי, ותאסור התניית חוזה עבודה או שכירות בעבודה בשבת. לנוכח חילוקי דעות בין הליכוד לבין כולנו עשויה ועדת השרים לחקיקה לדחות את ההצבעה על ההצעה.

הצעת החוק שהוגשה על ידי מ"מ יו"ר הקואליציה ומרכז הקואליציה בועדת הכספים ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) וח"כ דודי אמסלם (ליכוד) מאפשרת לבעלי עסקים לתבוע נזקים מעסקים הפתוחים בשבת, בגין עוולה אזרחית. על הצעת החוק היה חתום גם ינון מגל שפרש בשבוע שעבר מהכנסת.

ח"כ מיקי זוהר
אמיל סלמן

הצעת החוק קובעת בין היתר ששר הכלכלה ימנה "ממונה על אכיפת החוק, ופקחים שיפקחו על ביצוע החוק. העיצום הכספי יהיה עד לגובה שומת ההכנסות של העסק ביום המנוחה. מי שיפר את החוק צפוי למאסר של עד שנה, או קנס בשיעור השווה ל-3 פעמים ההכנסות שהפיק מהפרת החוק ולא פחות מ-4,000 שקלים בגין כל עבירה. בתי עסק מאותו סוג הפועלים עד 3 ק"מ יוכלו לתבוע עסקים המפרים את החוק בדרישה לקבל פיצוי כספי שאינו נמוך מ-15% משיעור רווחיו השבועיים של העסק הנפגע".

זוהר אמר כי "מטרת החוק היא להדגיש את הערך החברתי סוציאלי שיש בשמירת השבת למען זכויות העובדים בישראל, לעודד עסקים שומרי שבת ולצמצם עסקים בשבת. עם הזמן נוצר מעגל של ריבוי הפרות חוקי המנוחה בעיקר בתחום המסחר, ושחיקה באכיפת החוקים מה שהוביל להתגברות נוספת של הפרת החוק".

זוהר מנסה לגייס תמיכה בקואליציה, ובכלל זה של המפלגות החרדיות - יהדות התורה, ש"ס והבית היהודי, אבל בכולנ - סיעתו של שר האוצר משה כחלון מתנגדים להצעת החוק. ח"כ רחל עזריה (כולנו)  אומרת כי "בהצעת החוק שהגיש זוהר יש שינוי חד צדדי של הסטטוס קוו בשבת, בניוגד להסכם הקואליציוני. מבחינתי פתיחת הסטטוס קוו והגדרה מחדש של השבת הישראלית היא מבורכת אבל אז יצטרכו לאשר גם את החוק שהגשתי יחד עם ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), המסדיר את פתיחת מוסדות התרבות והפנאי בשבת, ומתיר תחבורה ציבורית בערים שיבחרו בכך. המטרה שלנו צריכה להיות שכמה שיותר אנשים ייהנו מהשבת שלהם, וכמה שפחות יעבדו. כל עוד החקיקה נקבעת לכיוון אחד בלבד- לא נוכל להתקדם בנושא".

הצעות חוק פרטיות נוספות שידונו בוועדת השרים לחקיקה:

אוליבייה פיטוסי

* הבטחת רווחה ושירותי בריאות לג'ונתן פולארד - כך מציעים 39 ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה בראשות ח"כ דוד ביטן ויואב קיש (ליכוד). "נוכח החוב המוסרי שחבה ישראל לפולארד, מוצע לקבוע שעד סוף שנת 2015 תקבע הממשלה גימלה חודשית שתשולם לפולארד לצורך קיומו, ולשם השגת מקום מגורים ראוי וכיסוי הוצאותיו הרפואיות. תנאי שחרורו יגבילו את יציאתו מארה"ב, ולכן לא יוכל להגיע לארץ, וייאלץ להישאר בארה"ב, ללא מקור פרנסה מוסדר, בזמן שעל פי דיווחים שונים הוא נזקק לטיפולים רפואיים".

* שכר הח"כים יקבע על ידי ועדה ציבורית שהחלטותיה סופיות - כך מציעה ח"כ יעל גרמן (יש עתיד). הצעת חוק דומה שהגישה גרמן נדחתה באחרונה על ידי הכנסת. בהצעת החוק מבקשת גרמן למנוע מצב שבו ועדת הכנסת מסרבת לקבל את המלצותיה של הועדה הציבורית כפי שקרה באחרונה כשוועדת הכנסת סירבה ליישם את המלצות הוועדה הציבורית להקפיא את שכר הח"כים בשנת 2016 ולהצמידו למדד החל משנת 2017. לפי הצעתה של גרמן בראשות הוועדה יעמוד שופט בית משפט עליון בדימוס ושני נציגי ציבור. הח"כים יוכלו לערער על החלטותיה אבל לאחר דיון בהערותיהם החלטתה של הועדה הציבורית תהיה סופית. יו"ר הכנסת וועדת הכנסת רשאים לעתור לבית המשפט העליון נגד החלטתה של הועדה הציבורית.

* העברה למענה אנושי בתפריט הראשון בעת ההתקשרות לעוסק - כך מציעה קבוצת ח"כים בראשות יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני). בהצעת החוק נקבע כי "חברות רבות עושות שימוש בנתב שיחות בשירות הטלפוני המשמש למתן מענה, לפניות של צרכנים, ואנשים ובעיקר מבוגרים לא מצליחים להגיע לנציג שירות ונאלצים ללכת למרכזי השירות או לא פונים לעסק ולא מטפלים בבעייה שיש להם".

* רשות לגיל הרך - לפי הצעתו של ח"כ פרופ' מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) תוקם רשות לגיל הרך והממשלה תקבע מדיניות ארוכת טווח להשקעה מיטבית בהתפתחות הילדים בגיל הרך, תקבע סדרי עדיפויות לישומה, וכן תסדיר ותתאם את הטיפול בגיל הרך בין כל הגורמים. טרכטנברג ציין כי "ועדת אלאלוף" לצמצום מימדי העוני המליצה אשתקד על השקעה חינוכית בגילאים הצעירים. "ועדת טרכטנברג"בראשותו של טרכטנברג המליצה ב-2010 על חיזוק החינוך מהגיל הרך.

יואב קיש
תומר אפלבאום

* עצמאים יחויבו בפנסיית חובה - כך מציע יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ אלי כהן (כולנו). לפי ההצעה "העצמאים יחוייבו להפקיד כספים לקופת גמל לעצמאים, כאשר חובת ההפקדה תחול על עצמאי שהכנסתו עולה על מחצית השכר הממוצע במשק. חובת ההפקדה לא תחול מעבר לשכר הממוצע במשק. בשנתיים הראשונות להקמת העסק לא תחול חובת ההפקדה על מנת להקל בתקופה הקשה מבחינה כלכלית של פתיחת העסק. במקרה שהעצמאי יסגור את העסק, ושיעור ההפקדה לקופת גמל עולה על 10%, יתאפשר למשוך חלק מהסכום בקופת הגמל בדומה לפיצויי הפיטורין ממס הניתנים לשכיר.

* קצבת הנכות תועלה עם הגיע הזכאי לגיל הזקנה - כך מציעה קבוצת חברי כנסת בראשות ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד). בהצעת החוק הוסבר כי "כאשר אדם עם מוגבלויות מגיע לגיל זקנה הוא נזקק יותר מתמיד לרשת ביטחון כלכלית".

* שיעור הפיצוי לעצמאי בגין שירות מילואים יוגדל ויעמוד על פי 1.25 מהכנסתו הממוצעת - כך מוצע בשתי הצעות חוק: האחת הוגשה על ידי ח"כ עפר שלח (יש עתיד), משה גפני (יהדות התורה) וח"כים נוספים. השנייה הוגשה על ידי קבוצת ח"כים בראשות ח"כ יואב קיש (הליכוד). הח"כים הסבירו כי "עצמאים רבים נאלצים לשלם מחיר כלכלי כבד, ולעיתים אף להעמיד בסכנה ממשית את מקור ההכנסה שלהם, כאשר הם נקלעים לשירות מילואים. בחוק כיום אין פיצוי על ההכנסה הריאלית של העצמאי לעומת המבוטח השכיר. כאשר התגמול שמקבל העצמאי אינו מכסה על ההפסדים בשל ההיעדרויות".

* עמית שהגיע לגיל פרישה ובקופת הגמל שלו נצבר סכום של עד 100 אלף שקלים, יוכל למשוך את הכסף בפטור ממס - נוכח העובדה שאילו הקצבה תשולם לעמית לאורך זמן רב, היא תהיה זעומה. הצעת החוק בענין הוגשה על ידי קבוצת ח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה בראשות ח"כ סופה לנדבר (ישראל ביתנו). לנדבר ציינה כי " אנשים שהגיעו לגיל פרישה וחיים מקצבה שנתית מחויבים כיום במס הכנסה, אם הם מבצעים משיכה הונית של הכספים הצבורים בקופות גמל. לרוב אנשים אלה אינם עובדים, ומקורות ההכנסה שלהם, לא גדולים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם