האם נוסחת הפיקוח החדשה תשפיע על המחירים בזמן הקרוב?

הנוסחה החדשה רלוונטית בעיקר ללחם ולמוצרי חלב - אך מחיר הלחם ימשיך להתעדכן על פי הנוסחה הישנה, ומחיריהם של מוצרי החלב המפוקחים כבר די נמוכים ■ הנוסחה צפויה לתמרץ התייעלות של היצרניות ולמנוע עליית מחירים בעתיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משקאות חלב תנובה צילום: מוטי קמחי

המחירים של מוצרי המזון המפוקחים - לחם אחיד ומוצרי חלב - ככל הנראה לא יושפעו באופן מיידי משינוי הנוסחה של פיקוח המחירים. זאת ההערכה לקראת כניסתה לתוקף של נוסחת הפיקוח החדשה, שאמורה להחליף את נוסחת סוארי שנקבעה ב-1996. הנוסחה החדשה תצא בקרוב לשימוע בקרב היצרנים בענפים המפוקחים.

נוסחת סוארי נקבעה בעידן שבו עוד שררה אינפלציה גבוהה בישראל, ובהתאם לכך היא היתה נוסחה ריאלית, שהבטיחה ליצרניות שיעורי רווח גבוהים יחסית. הנוסחה קבעה שיעור רווח מקובל (תשואה ריאלית על ההון) של 6%–12%. משמע, כל זמן שהרווחיות על ייצור המוצר המפוקח נותרה בתוך שולי הרווח הללו, שנחשבים כיום גבוהים יחסית, לא היתה לוועדת הפיקוח על המחירים עילה להתערב במחיר המפוקח. היה מקום להעלות או להוריד את המחיר המפוקח רק אם שיעורי הרווח היו נמוכים מ–6% או גבוהים מ-12%.

באיחור של 20 שנה, הנוסחה משונה כעת. הנוסחה החדשה, שנקבעה בתום עבודה משותפת של החברה הכלכלית נומריקס ועבודה חשבונאית של פירמת רואי החשבון KPMG, בודקת את העלויות הנורמטיביות לכל מוצר מפוקח בנפרד, וקובעת לכל ענף תשואה משוקללת על ההון (WACC) המתאימה לו. מעתה, התשואה תהיה נומינלית, תשתנה על פני זמן, ותיקבע על בסיס דו"חות כספיים המדווחים בשיטת IFRS.

לחם אחידצילום: אייל טואג

הנוסחה תוצא בקרוב לשימוע ציבורי בקרב היצרנים בענפים המפוקחים, ולא ידוע עדיין מה הם שיעורי התשואה שהיא מבטיחה להם - אבל ידוע כי מדובר בתשואה יחידה, ולא בטווח, שככל הנראה תהיה קרובה לרף התחתון של נוסחת סוארי. כלומר, תשואה נומינלית שקרובה ל–6% תשואה ריאלית שהבטיחה נוסחאת סוארי - אבל שבוודאי אינה מגיעה לתשואות גבוהות מכך.

בהיעדר פרטים נוספים, קשה לומר מה תעשה הנוסחה החדשה למחירי המוצרים המפוקחים. עם זאת, ההערכה היא שבשלב הראשון לא תהיה ליישום הנוסחה השפעה משמעותית על מחירי המוצרים המפוקחים - וזאת, מכיוון שהנוסחה רלוונטית בעיקר לשני מוצרי מזון מפוקחים: מוצרי החלב והלחם האחיד, שמחירם לא יושפע מהשינוי בזמן הקרוב מסיבות שונות.

הפיקוח שחק את רווחיות שוק החלב

מחירו המפוקח של הלחם האחיד נמצא כעת בבדיקה מעמיקה, מסיבות שאינן קשורות לשינוי הנוסחה. אחת לחמש שנים בערך מבצע הפיקוח בדיקה מעמיקה של המוצרים המפוקחים, כדי לוודאי שהעלויות המחושבות לגביהם מדויקות. בדיקת הלחם האחיד נדרשה בשל הזמן הרב שחלף מאז נבדק לאחרונה מחיר הלחם בפיקוח, וגם משום שעדכון מחיר הלחם האחיד נדרש במסגרת עבודה אחרת שביצע הפיקוח על המחירים - בדיקת המרווח המפוקח של רשתות השיווק.

רשימת מוצרים בפיקוח צילום: מוטי מילרוד

לאור זאת, מחיר הלחם האחיד החדש ייקבע כבר עתה על סמך הנוסחה הקיימת, ולא ימתין עד לאישורה של הנוסחה החדשה. משמעות הדבר היא שהלחם יושפע מהנוסחה החדשה רק בעוד שלוש עד חמש שנים, כשתיערך לגביו בדיקה מקיפה מחודשת.

בנוגע למוצרי החלב, הם אכן יעברו בקרוב בדיקה מעמיקה על סמך הנוסחה החדשה. עם זאת, ההערכה היא שכבר כיום הפיקוח על המחירים שחק את הרווחיות של מוצרי החלב המפוקחים, בתגובה למחאת הקוטג' של 2011 - והם קרובים מאוד במחיריהם לתשואת המינימום שהבטיח סוארי. לאור זאת, גם הפעלת הנוסחה החדשה כנראה שלא תוביל לעדכון מהותי במחירי מוצרי החלב.

עם זאת, נוסחת המחיר החדשה צפויה להשפיע משמעותית על מחירי המוצרים המפוקחים בעתיד. היא תמנע גלישה של המחיר כלפי מעלה, משום שאין יותר טווח תשואה שמגיע עד ל-12%, וכך כבר לא תינתן ליצרנים רווחיות מוגזמת.

מנגד, הנוסחה החדשה כן מאפשרת גידול בתשואה (אך לא במחירים) מעבר לרף שנקבע בה, בין תקופת בדיקת עומק אחת לשנייה (חמש שנים), וזאת בכוונת מכוון. המטרה בכך היא לתמרץ את יצרני המוצרים המפוקחים להתייעל, כאילו הם חשופים לתחרות חופשית, כך שפירות ההתייעלות יזרמו לכיסם עד לבדיקת העומק הבאה. זאת, בניגוד למצב הקיים, שבו ליצרנים אין כל תמריץ להתייעל, מאחר שהמחיר שלהם מובטח על ידי הפיקוח. בכל מקרה, בחלוף חמש השנים התשואה תעודכן חזרה לרמה שנקבעה בנוסחה.

בנוסף, הבדיקה התקופתית שתיערך אחת לחמש שנים אמורה להיות מעתה יסודית וקפדנית בהרבה מכפי שהיא כיום, ומותאמת לכל מוצר בנפרד - להבדיל מנוסחת סוארי שהיתה כוללנית מאוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker