באיחור של 20 שנה: נוסחת פיקוח המחירים מתעדכנת - ותיקבע לכל ענף בנפרד

נוסחת סוארי, שקבעה את פיקוח המחירים מ–1996, שונתה לנוסחה התואמת לכל ענף בנפרד ■ נוסחת החישוב תפורסם בקרוב, ותוצא לשימוע ציבורי ולתגובות הענפים המפוקחים ■ הענפים העיקריים שיושפעו הם מוצרי חלב, ביצים, מאפיות לחם אחיד ובנזין

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לחם אחיד פרוס
לחם אחיד פרוסצילום: אייל טואג

באיחור אלגנטי של 20 שנה, ועדת הפיקוח על המחירים במשרד האוצר — שתחתיה פועלים מפקחים על המחירים במשרדי הכלכלה, החקלאות, החינוך, התחבורה, הגנת הסביבה ועוד — מעדכנת את נוסחת 
פיקוח המחירים.

עד היום פעל פיקוח המחירים על סמך נוסחת מחיר שקבעה ועדת סוארי, שבראשה עמד רואה החשבון יצחק סוארי, ב–1996 — בדיוק לפני 20 שנה. ועדת סוארי פעלה בתקופה שבה עוד שררה אינפלציה גבוהה בישראל, ובהתאם קבעה כי היצרנים הכפופים לפיקוח מחירים יהיו זכאים לשיעורי רווח (תשואה) גבוהים. טווח התשואות שקבע סוארי היה של 6%–12% תשואה ריאלית, שממנה נגזר המחיר המפוקח. משמע, כל זמן שהחברה היצרנית הציגה רווח בתוך טווח התשואה הזה המחיר המפוקח נקבע כמחיר ראוי. רק אם התשואה על ההון חרגה מהטווח שנקבע, היתה לפיקוח המחירים עילה להתערב ולהפחית מחיר.

ברבות השנים הועלו טענות קשות נגד נוסחת סוארי, ובעיקר שהיא התיישנה, אינה תואמת לעידן ללא אינפלציה, אינה תואמת לעידן הדו"חות הכספיים המדווחים בשיטת ה–IFRS (תקן לדיווח כספי בינלאומי), והיא גם כוללנית מדי. בעקבות זאת, התחילה ועדת פיקוח המחירים במשרד האוצר בבחינה מחודשת של מתודולוגית הפיקוח לפני כשנתיים. את הבחינה ביצעו בעבור הפיקוח פירמת רואי החשבון KPMG, עם ייעוץ כלכלי של חברת נומריקס.

להבדיל מנוסחת סוארי הכוללנית, הנוסחה הפעם נקבעה לפי ענף — כלומר לכל ענף נבדקו ההוצאות הנורמטיביות, ונקבע שיעור הון המשוקלל (WACC) המתאים לכל ענף. התשואה מחושבת הפעם נומינלית, על בסיס דו"חות IFRS, והיא לא תהיה קבועה, אלא תשתנה על פני זמן. בכל מקרה, ההערכה היא שהתשואה תהיה נמוכה משמעותית מהטווח שקבע סוארי לפני 20 שנה.

פרופסור יצחק סואריצילום: עופר וקנין

נוסחת החישוב תפורסם בקרוב, ותוצא לשימוע ציבורי ולתגובות הענפים המפוקחים. הענפים העיקריים הם מוצרי חלב, ביצים, מאפיות לחם אחיד, בנזין. בכל המקרים מדובר במוצרים שיש חשד לכשל שוק לגביהם, מכיוון שהם מיוצרים בריכוזיות גבוהה (מונופול או קרטל), והשוק הריכוזי מאפשר ניצול לרעה של המחיר. ההתערבות של הפיקוח נועד למנוע ניצול לרעה של ריכוזיות ענפית — הוא לא נועד להביא להורדת מחירים או לסבסוד. לכן מוצרים כמו מעונות יום ותחבורה ציבורית, שהם מפוקחים ומסובסדים, פועלים לפי נוסחאות אחרות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker