ניצחון לכיל, הפסד למשרד הבריאות: המדינה אישרה כריית פוספטים בשדה בריר

כיל ניהלה מאבק ממושך בנושא, שכלל קרב של חוות דעת מול משרד הבריאות ■ סגן שר הבריאות ליצמן: "זו כניעה לאינטרסים הנגועים בהון-שלטון על חשבון בריאות תושבי הנגב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים24

לאחר מאבק עיקש שניהלו הארגונים הירוקים ותושבי ערד – ובניגוד לעמדת משרד הבריאות - המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, בראשות רו"ח אביגדור יצחקי, אישרה , הסמוך לעיר ערד. הכרייה בשדה אמורה להתבצע על ידי רותם אמפרט השייכת לקבוצת כימיקלים לישראל (כיל), שבשליטת עידן עופר.

ההחלטה אושרה ברוב גדול של 18 בעד ו-2 נגד. 2 נמנעו. זהו ניצחון גדול לכיל, שמנייתה עולה כעת ב-3%, לאחר מאבק ממושך בן מספר שנים, שכלל קרב של חוות דעת סותרות לגבי הסיכון שבכריית הפוספטים באזור הקרוב לערד וליישובים בדואים, שהגישו כיל ומשרד הבריאות.

הפגנת תושבי ערד נגד שדה בריר
הפגנת תושבי ערד נגד שדה ברירצילום: אמיל סלמן

בישיבה שנערכה אישרה המועצה, שהוכפפה באחרונה למשרד האוצר, את מסמך המדיניות לכריית מינרלים תעשייתיים, שבו המליצה על כריית פוספטים בסמוך לשטחים שבהם הם מצויים היום (רותם, אורון, צין וחתרורים) ועל פיתוח אתר כרייה חדש "זהר דרום", הכולל את שדה בריר, בו קיימות עתודות פוספטים משמעותיות.

"המועצה הארצית, ששמעה את העמדות השונות, השתכנעה שאין בכריית פוספט הטלת סיכון בריאותי בלתי קביל על האוכלוסייה, ביחס לפרויקטים אחרים של בניית תשתיות דוגמת דרכים; וכן, שתוספת פעילות הכרייה, בהינתן המצב הקיים, עומדת בתקני הסביבה של חוק אוויר נקי, כאשר הובהר כי ערכי הסביבה הקבועים בארץ מותאמים לתקנים אירופאים, ואף מחמירים מהם. עוד הובהר בדיון - חד משמעית – על ידי מומחה מטעם משרד הבריאות, כי לא קיים סיכון כתוצאה מחשיפה לחומרים רדיואקטיביים", נמסר בהודעה שפורסמה.

כיל: "מתחייבים לעמוד בחוק אוויר נקי"

המועצה הארצית הבהירה כי מסמך המדיניות נועד להבטיח בטווח הבינוני והרחוק (עד שנת 2045) אספקה סדירה של מינרלים תעשייתיים, "תוך איזון בין צרכי המשק לבין הצורך בשמירה על הסביבה ואיכות החיים". בהתאם למסמך המדיניות צפויה להתעדכן תכנית המתאר הארצית לכרייה וחציבה (תמ"א 14/ ב), ועל בסיסה תוגש בעתיד תכנית מפורטת לאתר "שדה בריר", וכן יוכן תסקיר השפעה על הסביבה בו יבחנו ההשלכות הסביבתיות של התכנית והדרכים לצמצם.

בתגובה להחלטת המועצה הארצית, מסרה כיל: "ההחלטה שהתקבלה, לאחר עיכוב של שנים רבות, מעניקה סיכוי להמשך פעילות תעשיית הפוספטים בנגב בעשורים הקרובים. כיל מתחייבת כי הכרייה בשדה בריר תעמוד בחוק אוויר נקי ובכל התקנים המקובלים. החברה מתחייבת לבצע ניטור ומעקב קפדני ומקצועי של השפעת הכרייה בהנחיה ובפיקוח הרשויות, והיא תציג בשקיפות ופתיחות מלאה את תוצאות הניטור לתושבי האזור והציבור כולו. כיל קוראת לתושבי האזור ונבחריו להתחיל יחד עם החברה בתהליך של 'שיתוף הציבור', במסגרתו יוכלו התושבים להבטיח את מעורבותם בתהליכי התכנון והמעקב אחר פעילות הכרייה העתידית".

שדה בריר
שדה ברירצילום: אליהו הרשקוביץ

הכרייה בשדה בריר – קריטית לפעילות כיל בישראל

הפוספט, שהינו חלק ממגזר הדשנים בכיל, משמש בין היתר כדשן לחקלאות, ומהווה בסיס ליצירת חומצה לבנה המשמשת לתעשיית התרופות והטואלטיקה. בעבר הזהירה כיל בדו"חותיה הכספיים כי "אי קבלת אישור כרייה בשדה בריר יפגע משמעותית בעתודות הכרייה העתידיות של החברה בטווח הבינוני והארוך. עסקי החברה, מצבה הכספי ותוצאות פעילותה עלולים להיפגע ואף באופן מהותי אם לא תקבל אישור כאמור ולא תמצא מקורות חלופיים לפוספטים".

כיום, פעילות הפוספט של כיל בישראל מבוססת על 3 מכרות פוספט בנגב. כאלטרנטיבה לפיתוח שדה בריר, כיל השלימה באחרונה השקעה של 180 מיליון דולר במיזם משותף, בבעלות שוויה, עם קבוצת Yunnan Phosphate Chemicals, שהיא יצרנית הפוספט המובילה בסין. חלקה השני של העסקה רכישת 15% ממניותיה של החברה הסינית תמורת 120 מיליון דולר, כבר אושרה על ידי משרד המסחר הסיני וכפופה לאישור סופי של רשות ניירות ערך הסינית.

הקמת המיזם עם Yunnan Phosphate Chemicals הייתה חלק מ"אסטרטגית הצעד הבא קדימה", אותה התווה מנכ"ל כיל, סטפן בורגס, ושמכוונת לגוון ולשדרג את מקורות חומרי הגלם של החברה, לשפר את יעילותה ולהעמיק את נוכחותה בשווקים מתעוררים. המיזם יגדיל את מערך הייצור הפוספט ומוצריו של כיל ב-50%, ויבטיח את עתודות הפוספט של החברה לטווח ארוך, בשל אי הוודאות שהיתה בנוגע למכרה בשדה בריר.

ההחלטה של הוועדה הארצית היא אבן דרך משמעותית לכיל אך אינה המכשול האחרון בדרך לכרייה. כעת תצטרך כיל להגיש לוועדה המחוזית תוכנית כרייה לשדה בריר, שתצטרך לעבור הליך אישור בוועדה. בעבר התכוונה כיל להשקיע כ-500-600 מיליון דולר בפיתוח שדות הפוספטים בישראל, אך בשל הרחבת הפעילות לסין לא ברור כעת מה יהיה היקף ההשקעה בישראל.

לפי הערכות, כיל מתכוונת לכרות בשדה בריר כ-2 מיליון טונה בממוצע לשנה של עופרה וכמיליון טונה של פוספט בשנה. מחיר טונה סלע פוספט עומד על כ-100 דולר. בניכוי עלות כרייה של כ-85 דולר ותמלוגים של 5% למדינה, הרווח הגולמי שיישאר בידי כיל צפוי לעמוד על 10 דולר לטונה. לאחר תשלום מס חברות של 2.5 דולרים, הרווח הנקי צפוי להסתכם בכ-7.5 דולרים - בדומה לחלקה של המדינה.

ליצמן: "החלטה אומללה"

למשרד הבריאות לקח זמן רב לגבש דעה מוצקה בעניין הכרייה בשדה בריר, אך ולאחר שהוזמנה חוות דעת של מומחה חיצוני בלתי תלוי מארה"ב, ג'ונתן סאמט, שקבע כי כריית הפוספטים באזור תעלה את זיהום האוויר החלקיקי ביישובים הסמוכים ואת הסיכון לתוספת תמותה ותחלואה בקרב התושבים - החליט המשרד להתנגד לכרייה בשדה בריר. עמדה זו נשמרה גם במהלך כהונתו של ליצמן - מקרה נדיר של הסכמה בין שני השרים הניצים.

שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בתגובה להחלטת הוועדה כי "מדובר בהחלטה אומללה שתסכן את בריאות הציבור. יש להצטער על כניעה לאינטרסים הנגועים בהון-שלטון על חשבון בריאות תושבי הנגב". במשרד הבריאות הסבירו כי "המשרד השתתף היום בדיון במועצה הארצית והצביע נגד הכרייה. למשרד הבריאות קול אחד במועצה הארצית ללא זכות וטו. משרד הבריאות ימשיך להביע עמדתו זו גם בשלבים הבאים של התכנון המפורט במסגרת הוועדה המחוזית".

שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, , אמרה היום בתגובה כי "החלטת המועצה הארצית תוביל לפגיעה בבריאות תושבי ערד והפזורה. דו"ח של פרופ׳ סאמט שהוזמן על ידי משרד הבריאות לבדוק את הנושא קבע כי הקמת המכרה עלולה לסכן את  בריאותם של תושבי הפזורה ושל ערד .כל הניסיונות לערער אותו אינם נסמכים על ידע מקצועי בנושא אלא על אינטרסים. יש לבטל את ההחלטה לכרות באזור ולמנוע בכייה לדורות".

ד״ר שרית עוקד, יו"ר עמותת רוצים לחיות בלי מכרות, שמייצגת תושבים בערד והאזור, אמרה כי "עצוב לדעת שחברי המועצה הארצית מקבלים החלטות על סמך מידע חלקי ושגוי. יתרה מכך אני נדהמת כיצד ייתכן שרופאי משרד הבריאות טוענים שהמכרה מסוכן ועובדי המשרד להגנת הסביבה ששאינם רופאים טוענים שהמכרה אינו מסוכן לבריאות. עוד מתמיהה בעיני העובדה שהמועצה הארצית מקבלת על עצמה תפקיד של הדן בחיי אדם בלא המידע המלא והמדויק בעניין. למרות הכל הדרך לאישור המכרה עוד ארוכה ולא נוותר על בריאות  חיי ילדינו".

משה חדד, יו"ר ועד עובדי רותם אמפרט: "אני שמח שמפעל רותם אמפרט ניצל מסגירה. אלפי משפחות בנגב יוכלו להמשיך להתפרנס בכבוד. עובדי רותם עובדים עשרות שנים בכריית פוספט ואין כל סימן לתחלואה כתוצאה מהכרייה, לכן אנחנו בטוחים שתושבי ערד, בהם רבים מעובדי המפעל ומשפחותיהם הגרים בעיר, לא יושפעו כלל מהכרייה בבריר. אנחנו מצפים שממשלת ישראל תתנה את האישור בכך שכי״ל תתחייב לא לפטר עובדים במפעל ואף תקלוט עובדים נוספים".

החלטת המועצה גררה תגובות גם במערכת הפוליטית. ח"כ דב חנין, יור השדולה הסביבתית-חברתית, אמר כי "המועצה הארצית נכשלה בתפקידה להגן על חיי התושבים בערד וביישובים הבדואים סביבה. זה כישלון חמור ומצער. פעם נוספת ממשלת נתניהו הוכיחה את מחוייבותה לבעלי ההון ואת נחישותה להעדיף את האינטרסים שלהם להגדיל את על פני כל אינטרס חברתי ובריאותי. אבל המאבק לא הסתיים ואנחנו נמשיך לעמוד לצד התושבים עד אשר יקבע שחיי אדם ובריאות האנשים חשובה יותר מאשר רווחי האחים עופר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker