כך משווקים דירות ל"סרוגים" שלא רוצים לגור ליד אברג'יל

רוצה שכנים כלבבך או במילים אחרות לא מזרחיים? למה שלא תקנה דירה בכרמי גת? ■ סרטון שהעלתה חברת באמונה המשווקת דירות בכרמי גת הוסר לאחר מחאות ברשת על מסרים גזעניים

כ–300 יחידות דיור צפויות להיבנות בפרויקט קהילת כרמי גת בקרית גת, על ידי חברת הנדל"ן באמונה, המשווקת דירות לציבור הדתי. היום העלתה החברה לאינטרנט סרטון פרסומת גזעני שצולם בהתנחלות מעלה חבר על ידי חבריו של הבעלים, ישראל זעירא — יזם נדל"ן ואיש מפלגת הימין תקומה (כיום חלק ממפלגת הבית היהודי). בעקבות הביקורת הרבה שעורר הסרטון, הוא הוסר מהרשת והחברה התנצלה על תוכנו.

בסרטון נראית משפחה דתית־לאומית ממוצא אשכנזי מדליקה נרות חנוכה, כשלפתע דופקים בדלת הדירה שני שכנים בעלי חזות מזרחית — אחד מהם נקרא אברג'יל — ומתחילים להרעיש ולדבר במבטא מזרחי כבד. השניים צולים שיפודים על נרות החנוכה, משתוללים ומפחידים את ילדי המשפחה — וברקע נשמע הקריין אומר: "רוצה לגור ליד שכנים כלבבך? לסרוגים יש בית חדש. בוא לכרמי גת".

פרסום הסרטון גרם למהומה ברשת, והוא הוסר על ידי החברה בתוך זמן קצר. שיחת טלפון שנערכה היום עם שירות הלקוחות של באמונה מעלה כי בחברה ידעו שהמסרים בסרטון בעייתיים:

רציתי לשאול על הסרטון שהעליתם לרשת.

"אה, זה עם החנוכייה?"

כן.

"הורדנו אותו".

למה?

"היה בו תוכן פוגעני".

ההתנצלות: "הסרטון נוגד את ערכינו"

היום, לאחר שהוסר הסרטון, פירסמה באמונה התנצלות: "חברת באמונה מבקשת להתנצל עמוקות על הסרטון הפוגעני שהועלה הבוקר לרשת. המסר שעבר בסרטון אינו דרכנו, ונוגד את ערכינו. בהנחיית הנהלת החברה הוסר הסרטון מיידית, והחל תהליך חשבון נפש ובירור במטרה לבחון כיצד אושר הסרטון".

בתגובה להתנצלות, פירסם דובר ש"ס, איציק סודרי, ציוץ בטוויטר שבו הטיל ספק בכנות החרטה של החברה ושל העומד בראשה, זעירא. "הקריין של הסרטון הוא לא אחר מאשר אחד מבעלי החברה", כתב סודרי. "הבעלים הוא גם חבר הנהלת מפלגת תקומה, בעליו של ארגון ההחזרה בתשובה 'ראש יהודי' העוסק בקירוב לבבות ברחבי תל אביב, ושל ערוץ אורות המספק שירותי וידאו ל–ynet יהדות". חברת באמונה לא הגיבה על דבריו של סודרי.

לפי מידע שהגיע לידיTheMarker, מאחורי הסרטון לא עומד משרד פרסום, אלא חבריו של זעירא מהתנחלות מעלה חבר, שצילמו והפיקו אותו באופן ביתי. גם בנושא זה לא התקבלה תגובה מהחברה.

היסטוריה של טענות על התנהלות מפלה

לחברת באמונה, הניצבת בלב הסערה, היסטוריה של טענות אודות התנהלות מפלה. ב–2009 זכתה החברה במכרז של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לבניית 20 דירות בלב שכונת עג'מי הערבית ביפו, דירות אשר שווקו ליהודים דתיים־לאומיים בלבד.

האגודה לזכויות אזרח, יחד עם כמה גופים חברתיים ועשרות מתושבי השכונה, עתרו לבג"ץ בנושא — אך עתירתם נדחתה בפסק דין שניתן ב–2013, מכיוון שלפי בג"ץ מדובר ב"מעשה עשוי", כלומר בלתי הפיך.

עם זאת, בפסק הדין כתבה נשיאת בית המשפט העליון דאז, דורית ביניש: "יש יסוד לטענה כי המינהל נדרש לפקח על אופן שיווק המקרקעין בשוויון ללא אפליה, גם על ידי חברות פרטיות הזוכות במכרזים המוצאים על ידו, כאשר המקרקעין הם מקרקעי המינהל".

ביניש הוסיפה כי "על פי הודעת המינהל, בעתיד ובמקרים הבאים תוכנס למכרזים התניה האוסרת על יזמים המשתתפים במכרזים הנערכים על ידו לנקוט אפליה פסולה בעת שיווק יחידות הדיור. נראה כי מדובר בקביעה חשובה וראויה — נוכח מעמדו הציבורי של המינהל והיותם של מקרקעין לדיור משאב ציבורי מוגבל, שיש לנהוג בשוויון בחלוקתו".

במכרז הנוכחי, שבו זכתה החברה בזכות לבניית 285 דירות בשכונת כרמי גת, אכן הוכנס סעיף שכזה על ידי רמ"י במטרה למנוע אפליה במכירת הדירות. לפי הסעיף, "המציע מתחייב להימנע מלנקוט אפליה פסולה בעת שיווק יחידות דיור, והוא מצהיר בזאת כי הוא יודע שאם יפר התחייבות זו, רמ"י תהא רשאית, מבלי לגרוע מכל סעד אחר העומד לזכותה על פי דין, לבטל זכייתו במכרז זה ולבטל את החוזה שייחתם עמו".

ואולם סעיף זה לא גרם גם הפעם לשינוי בהתנהלותה של החברה, המשווקת את דירותיה לציבור הדתי־לאומי בלבד. בפברואר הגישה האגודה לזכויות האזרח, באמצעות עו"ד גיל גן־מור, קובלנה לרשות מקרקעי ישראל בטענה כי "מדובר באפליה מטעמי לאום ודת".

למרות הגשת הקובלנה, נקבע בתחילת נובמבר כי באמונה היא הזוכה במכרז בקרית גת. בתשובה שנשלחה אל גן־מור מטעם אגף היועץ המשפטי של רמ"י, השיבה עו"ד מלי טל־וגנר כי "הסוגיות העקרוניות בדבר הגבלת ההחכרה לציבור הדתי־לאומי נמצאות בבחינת הגורמים הרלוונטיים במשרד המשפטים וברמ"י", אך הוסיפה כי "הוחלט שבמכרז הספציפי הזה אין מקום למנוע את השתתפותה של חברת באמונה ולעכב את המשך הליכי המכרז בשל הטענות".

לדברי גן־מור, "חובתה של המדינה לאסור שיווק מפלה של מקרקעי הציבור. במכרז כרמי גת יש סעיף מפורש האוסר על שיווק מפלה, אך החברה החליטה על דעת עצמה לשווק לדתיים־לאומיים בלבד, וכך מנסה להפוך מתחם שיועד לציבור כולו — למתחם הומוגני ומדיר.

"על רשות מקרקעי ישראל לקבל ההחלטה המתחייבת מהדין ולהפעיל את הסנקציות הקבועות במכרז כלפי החברה — פסילת זכייתה במכרז או קנס כספי, שבמקרה זה מגיע לסכום של יותר מ–3 מיליון שקל. אין מקום בחברה הטרוגנית כמו ישראל להתבדלות בשכונות סגורות ולאפליה בשיווק דירות".

היום שלח ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), יו"ר שדולת הדיור בכנסת, מכתב לשר הבינוי יואב גלנט, וביקש את התערבותו. לדברי חנין, מתחם הדיור כרמי גת בקרית גת מוקם תחת הסכמי גג ממשלתיים לפיתוח, בהתערבות ישירה של הממשלה ותוך השקעת תקציבים נרחבים. לכן, "לא ייתכן שפרסום המזמין את הרוכשים להצטרף לקהילה המדירה מזרחים וחילונים ייעשה במסגרת פרויקט ממשלתי הממומן מכספי כל האזרחים. לא ראוי גם שפרויקט דגל ממשלתי, שמטרתו סיוע בפתרון מצוקת הדיור, ישרת באופן מדיר קבוצת אוכלוסייה אחת בלבד ויקיים סלקציה חברתית.

"אני קורא לך לפעול באופן מיידי כדי להבהיר שהמגורים בכרמי גת פתוחים לכלל האוכלוסייה, ללא הבדלי דת, גזע ולאום. מן הראוי שאתה ומשרדך תתנערו פומבית ובאופן מיידי מהפרסום הגזעני והמפלה של חברת באמונה, ותדרשו פרסום מתוקן המבהיר שבמתחם לא תתקיים אפליה בדיור כלפי אף קבוצה".

ח"כ חנין ציין כי בכוונתו להעלות להצבעה בכנסת בעוד כשבועיים הצעת חוק שתאסור על אפליה במקום מגורים, כדי למנוע תופעות של הדרה גזענית של ערבים, מזרחים או קבוצות אוכלוסייה אחרות המבקשות קורת גג.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker