הפתרון ההזוי של הכנסת לשכר הח"כים הנוסק

השבוע תקדם הקואליציה במהירות הבזק חוק שישתיק את האופוזציה אחת ולתמיד ■ באמצעותו יוכלו הנרגנים מהאופוזיציה לוותר על העלאות השכר השנתיות. ברוכים הבאים לגנון הכנסת

תומר אביטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מליאת הכנסת מתווה הגז; אריה דרעי, מחבק את איתן כבל
צילום: אמיל סלמן

בשבוע הקרוב תקדם ועדת הכנסת בהליך מואץ חוק שעדיין לא נכתב (הוא מנוסח ברגעים אלו). מהי ההצעה הגורלית שהכנסת מתגייסת לקדם במהירות הבזק? מה הלחץ? ובכן, לא מדובר בחוק שיעביר כספים לתרופות מצילות חיים, אלא בחוק למציאת תרופה לבעיה שמדאיגה אותם יותר - הביקורת המעיקה על שכר הח״כים. החוק החדש יאפשר לכל ח״כ לוותר על התוספת השנתית לשכרו. בזכותו יוכלו הנבחרים להורות לחשב הכנסת שלא לעדכן את שכרם לאותה שנה - כלומר לכבות את הטייס האוטומטי.

כן, זה הפתרון הציני שהם מצאו.

במילים אחרות, הח״כים לא דואגים מזה שבניגוד לאזרחי ישראל, הם זוכים לתוספות שנתיות קבועות ומנופחות. לא. הדאגה המרכזית שלהם היא ח״כים נרגנים מהאופוזיציה שמוציאים אותם רע בכך שהם מסתייגים מדי שנה מהעלאה, אף שהם בעצמם נהנים ממנה.

במילים אחרות, במקום לקבל החלטה עקרונית ומושכלת שתקבע מה ראוי, קיבלנו עוד קרב כיפופי ידיים. על הדרך יוזם החוק - יו״ר ועדת הכנסת דוד ביטן שהיה במוקד הביקורת בסבב העלאות האחרון - יוכל להראות שהוא בכלל שייך ל׳טובים׳. ביטן מתכוון לעשות opt out בעצמו ולוותר על העדכונים.

תלוש השכר של שלי יחימוביץ׳
תלוש השכר של שלי יחימוביץ׳

אז המליצו.

הנושא הזה בכלל לא היה אמור להיות מונח על שולחן הח״כים. ב-2002 ייסדה הכנסת, ובצדק, ועדה ציבורית שתקבע את שכר הח״כים ועל הדרך תשמש שכפ״צ אנושי מפני חצי הביקורת.

אלא שאז קרה משהו. הוועדה טענה שהתלוש תלוש מהמציאות. שהוא מנצח בתחרות המפוקפקת של השכר הפרלמנטארי הגבוה במערב בהשוואה לשכר האוכלוסיה המקומית. למרות זאת, היא לא המליצה להפחיתו, אלא בסך הכל לשנות את שיטת ההצמדה כדי לרסן במקצת את התפיחה השנתית. מה השיטה? דמיינו לכם שכל פעם שהשכר הממוצע במשק עולה - השכר שלכם עולה בהתאם, אבל אף פעם לא יורד. זו שיטת ההצמדה המנצחת הנוכחית, שדאגה שהתלוש שלהם יטפס ב-143% ב-20 השנה האחרונות.

ח״כים עם חוזים אישיים

אלא שלמזלם של הח״כים נקבע כי הוועדה רק ׳ממליצה׳. המילה האחרונה? שמורה להם. וזה בדיוק מה שקרה - נבחרי הציבור התעלמו שוב ושוב מההמלצות לשנות את שיטת ההצמדה וגם לאחרונה, שוב, החליטו להישאר עם התנאים הנוחים בעולם. אלא שהנרגנים האלה מהאופוזיציה מחו ועשו להם שם רע בתקשורת. וכעת נמצאה הנוסחה הגאונית להשתקת האופוזיציה - קיבוע בחוק אפשרות לכל ח״כ לוותר על התוספת השנתית לשכרו. נראה מי אמיץ עכשיו.

תבינו, שכר המחוקקים צריך להיות גבוה – שלא ישוחדו, שלא ידאגו. אבל האם תעודת ח״כ מלווה בתעודת עיוור? הם לא רואים כיצד הציבור נאבק כלכלית בעוד שכרם מזנק? סביר יותר שהפתרון יגדיל את הבועה, ויוכיח שמדובר בסידור עבודה, והפעם עם חוזים אישיים.

ח"כ דוד ביטן נואם בכנסת
ח"כ דוד ביטןצילום: דוברות הכנסת

כוחות העל הסודיים של הח״כים

והמסלול המהיר? מדובר בהליך בו הוועדות יוזמות חקיקה- במקום הממשלה או הח״כים. ההצעות האלו מדלגות על קריאה טרומית וגם על ועדת השרים לחקיקה. זה די מדהים. רבים טוענים שהכנסת חלשה אל מול הממשלה, אבל זה כלי חריג שמראה שכשהכנסת באמת מעוניינת במשהו - כאילו התעטפה בכוח-על ושום דבר לא יכול לעצור אותה. יו״ר ועדה יכול ליזום חוק, לקבל אישור מהוועדה (שלו) - ובום, הוא נוחת מיד במליאה, לקריאה ראשונה. לאחר מכן אותה ועדה תכין החוק לאישור סופי. יו״ר ועדת הכנסת דוד ביטן, למשל, חוקק השנה תוך שבועיים כך חוק לפיו ועדת האתיקה תוכל לשלול שכר של ח״כ אם הפר כלל אתי חמור.

כמה זה חריג? בכנסת ה-18 התקבלו ככה 7 חוקים מתוך 597. הח״כים לא ששים להשתמש בשיקוי הפלא אף שבסמכותם, מסתבר, לטפל בנושאים הרגישים ביותר שמעסיקים את הציבור כמו שיטת הבחירות וכללי שקיפות. כנראה שיו״רי הוועדות - כמו ביטן, קארין אלהרר וניסן סלומינסקי לא רוצים שנדע שהם יכולים בקלות לחזק את הדין וחשבון הנבחרים.

תבינו, אותם כללים גרועים שקיימים היום - כמו חוסר שיניים למבקר המדינה - הם בדיוק מה שהוועדות מוסמכות לתקן במסלול המהיר. אבל מתי הם סוף סוף בוחרים לעשות שימוש בכוחות העל? כשהם רוצים לנקום באופוזיציה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker