מטה מאבק הגז חידש הערב את המחאה ב-20 מוקדים: "זו הונאה של מדינה שלמה"

אורלי בר-לב, ממובילי המחאה, בהפגנה בחדרה: "שודדים כאן את הגז מהישראלים, בשביל לייצא אותו לאירופאים תמורת רווחים מהירים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן

"מטה מאבק הגז" חידש הערב (ש') את המחאה נגד "מתווה הגז" - הנוסח הרגולטורי השנוי במחלוקת שגובש בחודשים האחרונים בין הממשלה לחברות האנרגיה הגדולות - קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה ונובל אנרג'י האמריקאית. הפגנות נערכו ב-20 מוקדים שונים ברחבי הארץ, ובכלל זאת נערכו הפגנות לראשונה בנהרייה, ברחובות, בחולון, בפתח תקווה, באשדוד ובמצפה רמון.

מוקדים נוספים שבהם התקיימו הפגנות ואירועים נגד אישור "מתווה הגז" היו הערים קיסריה (מול בית ראש הממשלה), מבשרת ציון, נס ציונה, חדרה, מודיעין,  קרית שמונה, הוד השרון, ראש פינה. מפגשים, חוגי בית והרצאות בנושא התקיימו בבאר שבע, שדרות, מושב קלחים, רהט, וחיפה. במוצאי שבת הבאה צפויה להיערך הפגנה מרכזית בתל אביב. על פי המארגנים, אלפים השתתפו הערב באירועי המחאה, וזאת לאחר שבאירועי המחאה הקודמים לקחו חלק יותר מ-10,000 משתתפים.

הפגנה נגד מתווה הגז ברחובותצילום: אילן אסייג

מחר צפויה ועדת הכלכלה של הכנסת לפתוח את דיוניה בנוגע למתווה הגז, בנוגע לבקשת ראש הממשלה ושר הכלכלה, בנימין נתניהו, לעקוף את סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים, כדי לאשר את המתווה – הפקעת סמכות שלשמה הוא נדרש לקיים חובת היוועצות עם ועדת הכלכלה.

שתי הישיבות הראשונות של הוועדה יוקדשו לשמיעת עמדתם של נציגי הציבור והארגונים החברתיים – ובראשונה ישתתף השר להגנת הסביבה, אבי גבאי (כולנו). לפי התוכנית שפורסמה, הישיבה השנייה תיערך ביום רביעי. בהמשך דיוני הוועדה אמורים לקחת חלק גם נתניהו ושר האנרגיה, יובל שטייניץ. בוועדה התחייבו לסיים את הדיונים עד ל-10 בדצמבר.

הפגנה נגד מתווה הגז מול ביתו של השר יובל שטייניץצילום: אמיל סלמן

יוסי דורפמן ממטה המאבק נשא דברים בהפגנה שהתקיימה במצפה רמון: "אנחנו מרגישים איך המאבק במתווה מונופול הגז הולך ומתרחב. עוד ועוד ישראלים מצטרפים במקומות רבים ברחבי ישראל, כי הם לא יכולים לעמוד בשקט מול גודל השחיתות שמביאה להעברת משאב הטבע שלנו לידי מונופול פרטי של טייקוני הגז. בשבועות האחרונים הפכנו לכוח גדול ועכשיו כולנו ביחד ברחבי הארץ עוצרים את שוד הגז".

אורי בן-דב ממטה מאבק הגז בהפגנה ברחובות: "בחתימה על מתווה מונופול הגז תתבצע נסיגה מהריבונות הישראלית נסיגה מהריבונות על משאב הטבע הלאומי הגדול ביותר שנמצא פה. כי לא רק את הגז הם באים לשדוד - את הדמוקרטיה עצמה הם שודדים".

אורלי בר-לב ממטה מאבק הגז נשאה דברים בהפגנה בחדרה: "מיום ליום יותר ויותר אזרחים מצטרפים למאבק, מתוך תחושה עמוקה שמבוצעת כאן הונאה של מדינה שלמה. זה לא רק המחיר, זו לא רק הכניעה למונופול הגז: שודדים כאן את הגז מהישראלים, בשביל לייצא אותו לאירופאים תמורת רווחים מהירים, בעוד תושבי ישראל, ובפרט כאן, תושבי חדרה, כמו באשקלון והסביבה, סובלים מזיהום אוויר כבד כתוצאה מהשימוש מוגבר בפחם מזהם ורעיל, במקום בגז נקי. לוקחים מאיתנו את הגז הישראלי ואנחנו נשארים עם גניבת המאה, עם הזיהום והנזקים הבריאותיים, ועם אוסף של ההבטחות הריקות מפוליטיקאים ציניים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker