כשרוצים לארגן ג'וב במגזר הציבורי - גם דוקטור יכול להיהפך לסטודנט

נציבות שירות המדינה שיבצה ביודעין את ד"ר עמיר אאידה במשרת סטודנט ■ אחרי שלושה שבועות בלבד הודיעה הנציבות על סיום העסקתו ■ אאידה: "לא היה לנציבות תקן של יועץ, וזה התחבר, כי אני סטודנט כרגע" ■ הנציבות: "לאחר בירור נוסף הופסקה עבודתו"

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

מאות עובדים במגזר הציבורי מוכנים לנקוט מניפולציות שונות ולשלם הרבה כסף כדי להצטייד בתואר דוקטור, כפי שחשפה באחרונה סדרת התחקירים של טלי חרותי־סובר ב-TheMarker. מקרה הפוך, שבו בעל תואר דוקטור יבקש להיות מוגדר כסטודנט שאינו בעל תואר שלישי - נראה בלתי־סביר.

אבל הסיפור המוזר של ד"ר עמיר אאידה מלמד כי הדרכים היצירתיות לכופף את החוקים במגזר הציבורי הן רבות, גם אם קשה לדמיינן. אאידה, מנהל לשעבר של התקשורת הפנים־ארגונית באינטל, שובץ דווקא למשרת סטודנט - על ידי מטה הרפורמה בנציבות שירות המדינה, הגוף שאמור לשמור על תקינות המכרזים לעבודה במגזר הציבורי.

משה דייןצילום: אוליבייה פיטוסי

בשנים האחרונות שמעו לא מעט סטודנטים הרצאות של ד"ר אאידה בתחום התמחותו, למשל באוניברסיטת תל אביב ובמרכז הבינתחומי. אאידה סיפר כי לפי הסילבוס שניתן לסטודנטים בבינתחומי לקראת הרצאתו שם ב-2011, הוא לא רק מנהל תקשורת פנים־ארגונית באינטל, אלא גם מנהל את קבוצת האופרציה ותשתיות התקשורת באינטל אירופה. על פי האתר שלו, אחרי עשור באינטל כיועץ להנהלה ואחראי אזור אירופה, הוא פתח משרד שעם לקוחותיו נמנים בנק הפועלים, מכבי שירותי בריאות ואלביט מערכות.

עם כישורים וניסיון כמתואר, בהחלט ניתן להבין מדוע מטה הרפורמה בנציבות שירות המדינה היה מעוניין בשירותיו של אאידה לצורך ביצוע סקר עמדות עובדים במשרדי הממשלה. מה שלא מובן כלל הוא מדוע במקום לפרסם מכרז לשכירת שירותי יועץ - בחרו בנציבות לשבץ את אאידה בתקן של סטודנט. הדבר מקומם שבעתיים כשסטודנטים כה רבים מבקשים להתקבל לעבודה במגזר הציבורי, ומלינים על קשיים רבים בהליכי המיונים. בנוסף, לא ברור איך הסכים אאידה לעבוד במשרת סטודנט, ששכרה רחוק מהשכר המקובל למחזיקי תואר שלישי.

הדבר אף מנוגד להוראות החוזר שנציבות שירות המדינה הוציאה בעצמה ב–2009, שלפיהן סטודנט הוא אדם הלומד במוסד להשכלה גבוהה לתואר ראשון או שני המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה. למען הסר ספק, סטודנט שזכאי לתואר ראשון מוכר ולומד לתואר ראשון נוסף אינו נכלל בהסדר זה.

"אאידה התקבל לאחר התהליך הנדרש"

עמיר אאידהצילום: מתוך עמוד הפייסבו

התגובה של נציבות שירות המדינה להעסקתו של אאידה היתה אף מוזרה יותר.

תחילה נמסר מהנציבות: "למטה יישום הרפורמה בנציבות אושרו כמה משרות סטודנט על ידי אגף התקציבים, כחלק מכלל המשאבים. כבכל המקרים שבהם מועסקים עובדים בנציבות שירות המדינה, אאידה, הלומד כיום באוניברסיטה העברית, התקבל לעבודה בנציבות במשרת סטודנט לאחר התהליך הנדרש ובהתאם לכללים המחייבים. משכורתו של הסטודנט נקבעת על פי ההוראות הנהוגות בדבר העסקת סטודנטים וללא כל חריג לכך. להעסקת סטודנט אין קשר לחוק חובת המכרזים הנהוג ביחס לעבודה מול ספקי שירותים או מוצרים שרוכשת המדינה".

עוד נמסר מהנציבות: "לעניין הסקר, נציבות שירות המדינה מבצעת את סקר 'מקום העבודה הטוב ביותר' בשיתוף פעולה ובהתקשרות עם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. ביצוע סקר זה הוא יישום של חלק בדו"ח הרפורמה בשירות המדינה. הבחירה בלמ"ס כגורם מבצע של הסקר נעשתה מתוך חשיבותו והרמה המקצועית הנדרשת. לאור האמור לעיל, יובהר כי אאידה אינו מבצע את סקר 'מקום העבודה הטוב ביותר'".

אלא שבבוקר שלאחר העברת התגובה הזאת, ביקשה הנציבות להעביר תגובת המשך: "לאחר בירור נוסף שנערך הבוקר עם העובד על ידי מנהל אגף משאבי אנוש בנציבות, הובן שלימודיו הנוכחיים באוניברסיטה העברית אינם לימודי תואר ראשון או שני, ולכן אינם עומדים בקריטריונים להעסקת סטודנטים במשרד. לאור זאת, הוחלט להפסיק את עבודתו לאלתר". בסופו של דבר, נשאר אאידה בתפקידו במשך שלושה שבועות.

רון צור

"בוודאי שבנציבות ידעו שאני דוקטור"

האמנם בנציבות שירות המדינה לא ידעו שאאידה הוא דוקטור, ולפיכך אינו יכול להחשב כסטודנט, וגילו זאת רק בשל פניית TheMarker בסוף אוקטובר?

אאידה ישב בעבר עם רון צור, ראש מטה הרפורמה בנציבות שירות המדינה, מטה שהוקם כדי לשפר את התנהלות הנציבות, ועם ד"ר איריס נחמיה, ראש אגף תורה, מחקר וניהול ידע, לפני שהגיע לעבוד כסטודנט בנציבות, והשניים הסבירו לו שאין להם תקן לשכור את שירותיו כיועץ.

קשה להבין איך בנציבות לא ידעו כי אאידה הוא דוקטור, לנוכח העובדה שבספטמבר 2015 פורסם מאמר שלו על "מחוברות עובדים" באתר של נציבות שירות המדינה, שבו הוצג כך: "ד"ר עמיר אאידה הוא יועץ ארגוני מנוסה (ותק של 16 שנה), בעל תואר PhD בפסיכולוגיה חברתית מאוניברסיטת תל אביב. לד"ר אאידה ניסיון הן כיועץ ארגוני בכיר פנימי והן כיועץ חיצוני. אאידה מתמחה בתחום משאבי אנוש, פיתוח ארגוני וניהול תקשורת ארגונית. אאידה הוביל פרויקטים רבים של אבחון ארגוני, ליווי שינויים ארגוניים, בניית תחומים, מיזוגים ורכישות וייעוץ להנהלות בכירות בישראל, באירופה ובעולם. לאאידה ניסיון בעבודה עם מגוון רחב של ארגונים בתחומי עיסוק שונים".

אאידה הסביר את השתלשלות העניינים: "בנציבות מכירים אותי היטב. עבדתי הרבה שנים באינטל והקמתי פורום של מנהלי תקשורת בארגונים. הנציבות חברה בפורום הזה. אז ד"ר איריס נחמיה פנתה אלי שאכתוב לניוזלטר שלהם על מחוברות ארגונית, ועשיתי את זה. השנה התחלתי ללמוד פסיכולוגיה חינוכית כי אני רוצה לעסוק בזה. דיברתי עם איריס נחמיה וחשבנו שזאת הזדמנות טובה שאכנס למשרת סטודנט — אעבוד יום או יומיים בשבוע כדי שיראו מה הערך המוסף שתקשורת ארגונית תביא לארגון".

אז בנציבות ידעו שאתה בעל תואר דוקטור?

"בוודאי שידעו".

עברת מיונים?

"עשיתי ראיון אצל איריס נחמיה והודיעו לי שקיבלתי את המשרה".

למה לא לקחו אותך כיועץ?

"את זה צריך לשאול אותם. אני מניח שאין להם תקן של יועץ, וזה התחבר, כי אני סטודנט כרגע וגם אין לי ניסיון עם עבודת ממשלה, אז חשבתי שזה יהיה ווין־ווין לכולם. אני אדם שמנסה לבנות את שמו המקצועי. אני לא מרגיש שעשיתי כאן משהו רע בתהליך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker