אורה קורן

רשות ההגבלים מנסה למנוע כפילויות, סתירות וחוסר בהירות בהתנגשות בין שני חוקים בענף המזון – חוק ההגבלים וחוק המזון. במסגרת זו הגישה היום להערות הציבור את ההבהרות הבאות לגבי סידור מדפים ורכישת סניפים על ידי מתחרה.

בנושא סידור מדפים אצל קמעונאי גדול יהיה תקף חוק המזון הקובע, כי ספק גדול לא יסדר מדפים אצל קמעונאי גדול. החריג שאושר הוא במקרה שמעל 50% ממכירות הספק הגדול הן של יצרנים קטנים. במקרה כזה תוכל הרשת לאפשר לספק גדול לסדר מדפים אצלה, אולם מבלי לדחוק מתחרים, כפי שהיה בעבר.

מדפים של מוצרי חלב ברשתות שיווק
רשתות שיווק

לגבי קמעונאים וספקים שאינם מוגדרים גדולים יהיה בתוקף פרק ההסדרים הכובלים בחוק ההגבלים, המאפשר לספק לא גדול לסדר מדפים אצל קמעונאי לא גדול, מבלי שהדבר ייחשב הסדר כובל לא חוקי.סידור מצרכים בחנות של קמעונאי שאינו קמעונאי גדול יוכל להיעשות על ידי כל ספק, גם אם הוא גדול, או בינוני, בלי שהדבר ייחשב להסדר כובל.

בנושא פתיחה או רכישת סניף על ידי מתחרה יהיו בתוקף הוראות חוק המזון. לפיהן, קמעונאי גדול מחויב בקבלת אישור מרשות ההגבלים לצורך פתיחת סניף חדש או רכישת סניף באזור ריכוזי. הוראות אלה נועדו לצמצם את הפניה לרשות במקרים בהם מתבצעת רכישה של סניף בודד. מנגד, במקרה של רכישה שיכולה להיחשב מיזוג, יצטרכו החברות לפנות לרשות ההגבלים על בסיס חוק ההגבלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker