חברי הכנסת הצביעו בעד העלאת שכרם; שלי יחימוביץ': "זו בושה וכלימה"

שכרם של הח"כים יעלה בינואר בסכום של עד 1,463 שקל בחודש ■ מי תמך ומי התנגד?

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

חברי הכנסת סירבו להקפיא את שכרם: ועדת הכנסת קיבלה את הצעתו של יו"ר הוועדה ח"כ דוד ביטן (ליכוד), לפיה שכר הח"כים יועלה בשיעור עליית השכר הממוצע במשק בניכוי 1%, שהוא עליית שכר המינימום. לפיכך, שכרם של הח"כים יעלה במשכורת חודש ינואר 2016 בכ-731 ועד 1,463 שקל בחודש. לפי ההערכות, השכר הממוצע במשק יעלה בשנת 2015 ב-3%-5%, וההחלטה שהתקבלה תגרום לכך ששכר הח"כים יעלה ב-2%-4%.

בעד הצעת ביטן להעלות את שכר הח"כים בניכוי עליית השכר הממוצע במשק הצביעו 11 ח"כים: דוד ביטן, דודי אמסלם, מיקי זוהר, אורן חזן, נאוה בוקר, נורית קורן (ליכוד) רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), ישראל אייכלר (יהדות התורה), ינון מגל (הבית היהודי), יואב בן צור (ש"ס), וטלי פלוסקוב (כולנו).  

ח"כ שלי יחימוביץ'צילום: אמיל סלמן

נגד העלאת השכר הצביעו 4 ח"כים: שלי יחימוביץ, מרב מיכאלי ויוסי יונה מהמחנה הציוני, ויעל גרמן (יש עתיד).

ח"כ שלי יחימוביץ' מסרה לאחר ההכרעה כי "ההחלטה להשאיר את ההעלאה המופרזת בשכר הח"כים על כנה, למעט שינוי קוסמטי עלוב ומגוחך, היא בושה וכלימה לכנסת ולח"כים; אלא שלמרבה הצער נראה שהבושה אבדה כליל. חבל שהח"כים שנאבקו בחרוף נפש על העלאת שכר של אלף שקל בחודש שעה ששכרו של הציבור נשחק ונפגע – לא מוצאים את העוז ותעצומות הנפש להילחם כך עבור האינטרס הציבורי. היום אני מתביישת להיות חברה במועדון של שומרי השמנת לעצמם. לצערי צפינו היום במחזה מחפיר שבו הוסיפו מקצת הח"כים חטא על פשע ותקפו את נציג הועדה הציבורית לקביעת שכר הח"כים בשל המלצתם לח"כים לוותר על העליה המתוכננת".

יו"ר מפלגת 'יש עתיד' יאיר לפיד, אמר בתגובה להחלטת ועדת הכנסת: "זו בושה שחברי הכנסת מתעקשים להמשיך לקבוע את השכר של עצמם. היום היתה ההזדמנות לעשות את הדבר הראוי ביותר – ליישם את המסקנות של הוועדה של חיים לוי ולקבוע שחברי הכנסת יוציאו מידם את העלאת השכר. אנחנו נמשיך להילחם כי זה בלתי נסבל וזה שערורייתי שאנשים פה לא גומרים את החודש וחברי הכנסת מעלים לעצמם את השכר".

ח"כ גרמן, "מדובר בבזבוז של כספי ציבור לטובת העלאות שכר מיותרותצילום: אוליבייה פיטוסי

"מדובר בבזבוז של כספי ציבור לטובת העלאות שכר מיותרות", אמרה חברת הכנסת יעל גרמן והוסיפה כי: "המנגנון לקביעת שכר חברי הכנסת חייב להשתנות כדי שלא יתבצעו עוד העלאות שכר. לפי המצב הנוכחי, ככל שיהיו יותר מובטלים וככל ששכר המינימום יעלה – כך יעלה שכרם של חברי הכנסת".

כזכור, המלצות הוועדה הציבורית שקבעו כי יש להקפיא את ההעלאה הקרובה עד תום הדיונים בנושא, לא התקבלו, ומינואר הקרוב יזכו חברי הכנסת בהעלאה נוספת (בנוסף לזו שבוצעה בינואר 2015).

סיעת 'יש עתיד' אשר כל חבריה תורמים את ההעלאה האחרונה שקיבלו, הודיעה כי תמשיך להיאבק למען שינוי שיטת קביעת שכר חברי הכנסת במסגרת החוק.  מהסיעה נמסר כי "בכוונתנו לקדם את הצעת החוק שהגישה ח"כ גרמן שמטרתה להעניק סמכות לוועדה הציבורית לקבוע את השכר באופן עצמאי ללא התערבות וועדת הכנסת, כפי שהיה נהוג עד כה.

ח"כ ילין לאורן חזן: "אני מבקש שההצבעה תהיה בז'יטונים"

צילום: עופר וקנין

במהלך הדיון פרץ ויכוח בין ח"כ אורן חזן (ליכוד) לח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד). שטרן דיבר על הצורך בהקפאת שכר הח"כים  וחזן קרא לעברו "אתם עושים לכולנו דה לגיטימציה. מה עם הפנסיה התקציבית שלך? אני מששתף בצער המדינה שאנשים כמוך חברים פה". שטרן אמר כי הוא לא מוכן להמשיך לדבר. ח"כ ילין אמר "אני מרחם על הקואליציה שהם בקואליציה של 61".

ח"כ זוהר אמר כי "אין בכלל שאלה שלאופוזיציה יש ערך חשוב לדמוקרטיה אבל כמה מהם הם לא רלבנטיים. לצערי אנו מזהים מצב שבו האופוזיציה איבדה את ההגינות וחוויתי את זה בוועדת הכספים. כל הישגי האופוזיציה בוועדה היו בזכות הקואליציה - נתנו צ'ופרים לאופוזיציה. האופוזיציה עוסקת בפופוליזם זול זורה חול בעיני הציבור ומשקרת לציבור".

ח"כ מיקי זוהר מצדד בהעלאת שכר הח"כים "כדי שיוכלו להמשיך לעשות את עשייתם למען עם ישראל".

ח"כ חזן אמר כי "יש פה כמה חברים שקצת התבלבלו. השיח הוא לא שכר ח"כים אלא עזות המצח שיש אצל חלק מהחברים שממש בשביל סינק או כותרת או שהשם יופיע כי אף אחד לא מכיר אותם בוחרים לעשות דה לגיטמיצה לכנסת ישראל". ביטן לחזן "אתה אומר את זה כמומחה לתקשורת?"

ח"כ ילין: "אני מבקש שההצבעה תהיה בז'יטונים".

ח"כ חזן: "כנראה חנוך דאום רשם לך פאנצ'ים. גם בז'יטונים אתה לא יודע לספור".  כמה פנסיה תקציבית יש לילין?".

ח"כ ילין ענה: "אני לי פנסיה. לא ניהלתי קזינו ומעולם לא עזבתי את מדינת ישראל".

ח"כ חזן: "זה נשמע כאילו אתה מקנא בי. אל תקנא נשמה. יש ח"כים שנהנים מפנסיה תקציבית. הפנסיה התקציבית היא על חשבון החלשים והפריפריה. אני חושב שהועדה הציבורית לא רלבנטית ולא אובייקטיבית ולא עושה עבודתה נאמנה. אני פניתי בחודש מאי 2015 ואמרתי שצריך להוריד את סעיף התקשורת אז איפה היא? רק כשזה לפגוע בחברי הכנסת. הוועדה הציבורית צריכה לבדוק את עצמה ואחר כך תעז לבקר את חברי הכנסת".

ח"כ דוד ביטןצילום: אמיל סלמן

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) אמר כי "אנו דנים בהעלאת שכר ויש בעיה שהח"כים דנים בכך. בואו נשמור על כבודנו ונראה שאנו רגישים. אנו עובדים קשה. השכר הוא נאה ולא צריך שנעלה אותו. יש לקבל את ההמלצה של הוועדה הציבורית ולהקפיא את שכרנו".

יו"ר ועדת הכספים: "אין זה מוסרי שחברי הכנסת יהנו מעליית שכר המינימום"

לפי הערכות השכר הממוצע במשק עלה ב-3%-5% בשנת 2015. יו"ר ועדת הכנסת דוד ביטן (הליכוד) הציע ששכר הח"כים יועלה לפי עליית השכר הממוצע במשק בשנת 2015, בניכוי השפעת העלאת שכר המינימום על השכר הממוצע. השפעת עליית שכר המינימום על השכר הממוצע נאמדת ב-0.8%. ביטן מציע ששכר הח"כים ינוכה 1%. כלומר שיעלה בכ-2%-4% בלבד.

ביטן אמר כי "אין זה מוסרי שחברי הכנסת יהנו מעליית שכר המינימום ולכן החלטתי לבטל את הזיקה ביניהם. נאפשר לוועדת הכספים בשנת 2016 לבצע אחידות ולהצמיד את שכר השופטים והנשיא למדד. חברי הכנסת לא צריכים להיות מושווים לעובדים בתעשיה אלא לכן צריך להשוות את השכר לסקטור הציבורי".

הועדה הציבורית לקביעת שכר הח"כים המליצה אשתקד להצמיד את שכר הח"כים למדד אבל המלצתה נדחתה ביולי 2015 על ידי ועדת הכנסת. הועדה הציבורית עדכנה באחרונה את המלצתה הקודמת וקבעה כי שכר הח"כים יוקפא בשנת 2016, וכי החל משנת 2017 יוצמד למדד ולא לשכר הממוצע.  כמו כן, הועדה קבעה שהח"כים לא יפוצו בשנת 2017 על הקפאת שכרם בשנת 2016.

חבר הועדה הציבורית עו"ד חגי סיטון אמר כי "הוועדה הציבורית עומדת על דעתה שיש להצמיד את שכרם של הח"כים למדד ולא לשכר הממוצע במשק.  לאור המגמה של ועדת הכנסת להעביר את הנושא לועדת הכספים שתדון בהצמדת שכרם של השופטים והנשיא למדד הצענו שבשנת 2016 יוקפא שכר הח"כים ובמשך השנה תוכל ועדת הכספים לבדוק את האפשרות להצמיד את האחרים למדד".

ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) שיזמה את הדיון יחד עם ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) אמרה כי "מנגנון ההצמדה של שכר הח"כים לשכר הממוצע הוא לקוי ומיטיבה. השכר הממוצע לא משקף את השכר במשק אלא השכר האמיתי הוא השכר החציוני. חצי מהעובדים מרוויחים פחות מ-6,200 שקל בחודש. הצמדת הח"כים לשכר הממוצע היא ההצמדה הטובה ביותר במשק. יש לייצר מנגנון הצמדה שיותר מחובר לחיים האמיתיים במדינה".

יחימוביץ הוסיפה כי "ההצמדה המיטיבה גורמת לקפיצה חריגה ומנקרת עיניים לא רק בשל העלייה בשכר המינימום. אני מפצירה לא להתחכם ולא לייצר מנגנונים חלופיים אלא להקפיא את השכר שלנו!!! השכר שלנו גבוה, ומדובר בויתור על העלאה חריגה שהיא מביישת אותנו כציבור וככנסת".  

ח"כ גרמן אמרה כי "יש לבטל את הצמדת שכר הח"כים לשכר הממוצע. זה לא הגיוני שהח"כים יקבעו את שכרם. אנו נמצאים בניגוד עניינים בכך שההחלטות הסופיות על שכר הח"כים היא בסמכותה של ועדת הכנסת. הועדה הציבורית המליצה בתחילה להצמיד את שכרם של הח"כים למדד וכעת מוצע להעלות את שכר הח"כים לפי השכר הממוצע במשק ולנכות את עליית שכר המינימום".

ח"כ גרמן אמרה כי ועדת השרים לחקיקה דחתה את הצעת החוק של יעקב פרי (יש עתיד) להעלות את שכר חיילי החובה ב-700 שקלים בחודש. ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) אמר כי "ההתנגדות נובעת משום שההצעה הוגשה על ידי האופוזיציה את לא רלבנטית כי את באופוזיציה".

ח"כ גרמן אמר כי "זה בושה וחרפה לדבר כך אל חברת כנסת. אתה אומר שהציבור לא רלבנטי. במצב שבו דוחים העלאת שכר החיילים איך אנו מעיזים לחשוב על העלאת שכר הח"כים".  ביטן ביקש מזוהר להתנצל בפני גרמן וזוהר השיב "את ממש ממש לא רלבנטית".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) אמר כי "אם ח"כ מיקי זוהר לא יתנצל אזי כל הח"כים באופוזיציה לא רלבנטית. אם אתם רוצים דיקטטורה בבקשה". ביטן אמר כי "בקשתי ממנו להתנצל והוא לא רצה אני מתנצל בשם סיעת הליכוד. כל הח"כים רלבנטיים".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה כי "הדיון שנערך בוועדת הכנסת היה הכל, למעט ענייני. למרבה האכזבה, משחקי הכוח בין הקואליציה לאופוזיציה שלטו בשיח - לא הסוגיה עצמה ולא אינטרס הציבור. אלי סולם, מנכ"ל התנועה לאיכות השלטון, הביע בפני הוועדה את עמדת התנועה והדגיש את האבסורד בכך שחברי הכנסת קובעים לעצמם את השכר. לצערנו רוב חברי הכנסת לא הבינו את המשמעות הציבורית, שהלכה למעשה הם הופכים את הוועדה הציבורית לריקה מתוכן. אנו נמשיך להילחם לתיקון האבסורד ולקידום האיכות הכה-חסרה בשלטון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker