כשמחירי האשלג יורדים, המלצות ששינסקי 2 עשויות דווקא לעזור לכיל

כיל איימה לפטר עובדים בנימוק שיישום המלצות ששינסקי 2 יחייבו אותה להגדיל את תשלומיה למדינה ■ אלא, שמגמת הירידה במחירי האשלג עשויה להוביל לכך שההמלצות דווקא ייטיבו עם כיל ■ באוצר מגבירים את הלחצים שלא להמליץ על הקלות מס לכיל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

השינויים במחירי האשלג בעולם עשויים לטרוף את הקלפים במאזן הכוחות בין הממשלה לחברת כיל: אם תימשך מגמת הירידה במחירי האשלג, ייתכן שאימוץ מסקנות ששינסקי 2 דווקא ישתלם לכיל, ולא יפגע בה כלכלית, כפי שמזהירה הנהלת החברה. כיל טוענת כי יישום המלצות ששינסקי 2 למיסוי משאבי טבע, שאמורות להיכנס לתוקף ב–2017, יחייב את החברה להגדיל את תשלומיה למדינה ב–400 מיליון שקל בשנה, ובמיליארדי שקלים עד סוף תקופת הזיכיון שלה ב–2030 - ומאיימת בעצירת השקעות ובפיטורי עובדים.

המספר שבו נוקבת הנהלת כיל - 400 מיליון שקל - היה נכון בעת דיוני ועדת ששינסקי 2 ב–2013–2014, כשמחיר האשלג היה בטווח של 332–403 דולר לטונה. מאז ירד מחיר האשלג, והמחיר הממוצע ב–2015 הוא 315 דולר לטונה. אתמול פורסמה תחזית של S&P מעלות שלפיה מחיר האשלג ימשיך לרדת - ויגיע ל–280 דולר לטונה בממוצע ב–2016–2017. עם זאת, שוק האשלג הוא תנודתי - כך שמגמת הירידות עשויה להתהפך ולעבור לעליות.

צועדים על שפת ים המלח, מתוך הפגנה של ועד עובדי מפעלי ים המלח
מתוך הפגנה של ועד עובדי מפעלי ים המלחצילום: מועצת עובדי מפעלי

מקורבים לתחום אמרו אתמול כי "במחירים אלה, גם אם המלצות ועדת ששינסקי 2 יאושרו כלשונן, חבות המס של כיל לא תגדל יחסית להיום, ואם תגדל - זה יהיה גידול מתון, ובוודאי לא תוספת של 400 מיליון שקל בשנה". לפיכך, ניתן להניח שאיומי החברה בדבר ירידת הכדאיות הכלכלית של השקעות אינם מעוגנים עתה במציאות.

השינוי בחישוב הכדאיות הכלכלית של השקעות חדשות נובע מכך שהמלצות ועדת ששינסקי כללו לא רק הטלת מס רווחי יתר, שיפגע בכיל, אלא גם הפחתה בשיעור התמלוגים על אשלג, מכ–10% ל–5% - שתמתן את הפגיעה ברווחיות החברה. לדברי המקורבים, ככל שרווחי כיל יקטנו כתוצאה מהירידה במחירי האשלג, אם הירידה אכן תימשך, תשלומי מס רווחי היתר יקטנו - אבל "במחיר אשלג נמוך, ההטבה בתמלוגים אף תעלה על מס רווחי היתר שכיל תשלם". מס רווחי היתר והפחתת התמלוגים, אם יאושרו, אמורים להיכנס לתוקף ב–2017.

בחוות דעת מיעוט, שצורפה להמלצות ששינסקי 2, כתבה במאי 2014 החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, כי "על פי נתונים שהוצגו לוועדה, ממחיר מסוים של אשלג ומטה (נקודת האיזון), ה–GT (נתח הממשלה בהכנסות כיל; א"ק) הכולל במגזר האשלג עלול להיות נמוך יותר מזה הקיים כיום. הסיבה היא שממחיר מסוים של אשלג ומטה, תוספת מס היסף למדינה נמוכה מאובדן הכנסות המדינה בגין הפחתת התמלוגים.

"בנתונים שהוצגו בישיבת הוועדה, לאחר התיקונים לנוסחת מס היסף (מדרגת מס שהוכנסה לטובת כיל; א"ק) - נקודת האיזון סמוכה לרמת מחירי האשלג השוררת בשוק. על פי הדו"חות הכספיים, המחיר הממוצע לטונה אשלג היה 403 דולר ב–2013, ו–332 דולר במחצית הראשונה של 2014", פירטה עבאדי־בויאנג'ו.

אם במחיר של 332 דולר לטונה אשלג ההמדינה התקרבה מאוד לנקודת האיזון, הרי שניתן להניח כי ברמת מחירים של 280–315 דולר לטונה, כיל והמדינה יהיו כבר סביב נקודת האיזון - ותוספת התשלומים שתועמס על כיל, אם בכלל, תהיה קטנה בהרבה מ–400 מיליון שקל.

מחברת כיל לא נמסרה תגובה לנתונים.

הפגנת למען עובדי כיל
הפגנת למען עובדי כילצילום: אליהו הרשקוביץ

נתניהו מול כחלון

על רקע לחצי כיל על משרד ראש הממשלה ואיומיה בעצירת השקעות חדשות, נמשכים בימים אלה דיוני צוות הארבעה, שאמורים להסתיים בימים הקרובים. מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, העומד בראש הצוות, מוביל מהלך של הקלות להשקעות חדשות מצד כיל, שיניבו תוספת תעסוקה משמעותית. לדברי מקורבים לדיונים, אין מדובר בהשקעות בקציר מלח להורדת מפלס ים המלח, או בהזזת משאבה שכיל מתכננת - כך שההשקעות החדשות יובילו ככל הנראה להגדלת התעסוקה בנגב.

מנגד, משרד האוצר, המיוצג בצוות על ידי ראש אגף התקציבים במשרד, אמיר לוי, מתנגד להקלות לכיל - וזאת גם העמדה המוצהרת של שר האוצר, משה כחלון. לוי אמר אתמול בכנס של האגף בירושלים כי האוצר אינו מתכוון לשנות את המלצות ששינסקי 2. להערכתו, ועדת הכספים של הכנסת תאשר כבר השבוע את הרפורמה למיסוי משאבי טבע - וכי לאור בדיקות עומק שעשו באוצר, הוא משוכנע שההמלצות נכונות.

מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, האחראי גם על תחום התעסוקה, חושש מפיטורי עובדים בנגב ותומך בהקלות לכיל. עמדתו של החבר הרביעי בצוות הוא אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

הצוות יגיש את המלצותיו לראש הממשלה, בנימין נתניהו, גם בתוקף תפקידו כשר הכלכלה, ולשרי האוצר והמשפטים. השלושה יצטרכו לקבל החלטה פה־אחד, אחרת המלצות ששינסקי 2 יוחזרו לדיון בממשלה - מה שיביא קרוב לוודאי לקבורתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker