"זה טוב לרזומה": הסיפור המוזר על הגינה של ראש הממשלה – והיועצת שקיבלה 250 אלף שקל

משתלות פולק, שמספקים את שירותי הגינון הרשמיים למשרד ראש הממשלה קיבלו עד היום יותר ממיליון שקל בפטור ממכרז ■ "במעון ובקיסריה אנחנו מפסידים כסף"

תומר אביטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר אביטל

תשמעו סיפור. משתלות פולק מספקים את שירותי הגינון הרשמיים למשרד ראש הממשלה. הם בין השאר מטפחים את המעון הרשמי של ראש הממשלה ואחוזתו בקיסריה - מאז 2008. ההסכם בין המשתלה למשרד היה אמור להסתיים ב-2010 אך הוארך בפטור ממכרז. למה? ככה.

סך הכל עד היום הועברו בפטורים ממכרז למשתלה יותר ממיליון שקל. באוגוסט 2014 קבעה נחרצות ועדת הפטור בממשלה כי הפעם לא תוארך ההתקשרות ללא מכרז. אלא שמשרד רה״מ לא הצליח לכתוב מכרז חדש בעצמו - והפריט את כתיבתו למשרד עו״ד גלעד שר (הצעתו זכתה ע״י ועדת המכרזים). כן, יועץ חיצוני נבחר במכרז לכתוב את המכרז. בינתיים - ההתקשרות הוארכה שוב.

הסיפור המוזר על הגינה של ראש הממשלה – והיועצת שקיבלה 250 אלף שקל

לאחר שהמכרז היה כמעט מוכן הסתבר כי יועצת הגינון של ראש הממשלה - יעל קומבור שסייעה בבניית המפרט הטכני של המכרז - עובדת עם... משתלות פולק. אה, כן, ומשתלות פולק היו צפויים להתמודד גם במכרז. אותו מכרז שסייעה לנסח יועצת גינון שקיבלה כספים מהמשתלה.

קומבור קיבלה ממשרד ראש הממשלה כרבע מיליון שקל (בפטור ממכרז) וציינה את זיקתה לפולק במסמך ניגוד העניינים. במשרד ידעו זאת, והמשתלה לא הסתירה זאת, אך רק לאחר שהסכם ניגוד העניינים שלה נבדק הנושא עלה להתייעצות, והמפרט שבנתה למכרז - נפסל.

בית משפחת נתניהו בקיסריה, ארכיוןצילום: אלון רון

בינתיים ההתקשרות עם המשתלה הוארכה שוב, בשעה שבמשרד החלו לחפש יועץ גינון שלא מצוי בניגוד עניינים. על הדרך החליטו לא להאריך את ההתקשרות עם קומבור. למה? משום שתפקידה היה לפקח ולבקר את משתלת פולק - בזמן שהיא עובדת שם. בד בבד האריכו את ההתקשרות עם משתלת פולק. באוגוסט 2015 הוארכה ההתקשרות בששה חודשים.

בששת החודשים הקרובים המשתלה תקבל למשל על גינון חיצוני של משרד רה״מ 90 אלף  שקל, על גינון פנימי 22,800 שקל, ועל מעון רה״מ 36 אלף שקל. על מעונו הפרטי של ראש הממשלה נשלם 10,980 שקל. בוועדת המכרזים הודו כי מדובר במקרה ״חריג״, הזוי בלשון העם, והם ״נחושים לבחור זוכה במכרז עד פברואר 2016״, אחרת ייאלצו שוב להאריך את ההתקשרות עם פולק.

"במעון ובקיסריה אנחנו מפסידים כסף"

קומבור אמרה בתגובה: "כדאי שתבדוק עם משרד ראש הממשלה. יש להם תשובות. הם שלחו את המכרז לבדיקה וראו שאין שום הטיה ושהכל בסדר, ושהם יכולים לצאת עם המכרז. הם לא יכולים להאריך איתי את ההתקשרות בלי מכרז. אני סיימתי. עבדתי שמה מספיק שנים ואני עובדת במספיק מקומות. לדעתי אין שום ניגוד עניינים - אני לא עובדת מדינה".

במשרד ראש הממשלה סירבו להגיב לשאלות בנושא והשיבו: "הטענות אינן עולות בקנה אחד עם העובדות, העיכוב נובע מכך שעלה חשש לניגוד עניינים ועל כן הוקפא הליך המכרז עד לבירור".

ממשתלות פולק נמסר: "קומבור היתה יועצת שלנו. אני מנוע מלדבר. באופן עקרוני זה הכל שקרים. היא עובדת עצמאית ועוסקת מורשה. ואני עוסק מורשה. היא נותנת ייעוץ גינון גם למקומות אחרים".

במשתלה הדגישו: "נשמח להמשיך לספק שירותי גינון למשרד ראש הממשלה. במעון ובקיסריה אנחנו מפסידים כסף, אבל שומרים את זה בגלל השם של משרד ראש הממשלה. זה מועיל לרזומה. אבל זה לא מכסה את שעות העבודה - בגלל זה מדובר בשקרים. בקיסריה אנו מקבלים כאלף ומשהו שקל בחודש ויש גנן שבא פעם בשבוע עם צוות גינון. בירושלים יש גנן כל יום, וגם שם לא מכסים את השעות. זה כולל גינון, כיסוח, שתילות, כל מה שצריך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker