שרון שפורר

משרד האוצר עסוק בימים אלה בדיוני התקציב ובעוד עשרות רפורמות ונושאים מאתגרים אחרים — אך לראש המטה של שר האוצר משה כחלון, ארז חלפון, יש זמן. חלפון, כך מתברר, עובד בעוד משרה משמעותית, כסגן יו"ר ארגון נפש בנפש, שמטרתו לעודד עלייה. כדי שיוכל להמשיך לעבוד בשתי העבודות, ביקש משרד האוצר להגדיר את היקף עבודתו של חלפון במשרד האוצר כשני שלישי משרה.

מעבר לשאלת הזמן והיכולות שלו להשקיע את מירב משאביו בתפקידו באוצר, הדבר מעלה שאלות של ניגודי עניינים. כיצד יכול חלפון לעסוק בתחומי הקליטה או לטפל בגופים שמממנים את נפש בנפש, כמו הקרן הקיימת לישראל (קק"ל) והסוכנות היהודית, שהאוצר מעורב בניהולם. חלפון, היה בעבר יועצו הקרוב של ראש הממשלה אריאל שרון ולאחר מכן מנכ"ל משרד הקליטה בממשלתו של אהוד אולמרט.

ארז חלפון (מימין), יהושע פס, ממקימי נפש בנפש, וטוני גילברט, מנכ"ל הארגוןצילום: תומר אפלבאום

שלושת התומכים הגדולים ביותר של נפש בנפש הם משרד הקליטה, הסוכנות היהודית וקק"ל שמעבירים לו עשרות מיליוני שקלים בשנה. תקציב נפש בנפש ממשרד הקליטה מסתכם ב–14–15 מיליון שקל בשנה. ב-2013 העבירה הסוכנות היהודית לארגון 21 מיליון שקל, ו–16 מיליון שקל הועברו אליו מקק"ל.

לפי נתוני 2013, הוצאותיו של ארגון נפש בנפש על הטסת עולים, סיוע במענקים לעולים, עידוד עלייה ואירועים הסתכמו ב–16.2 מיליון שקל בשנה. הוצאות הארגון על משכורות ל–113 עובדיו הסתכמו בכ–19 מיליון שקל בשנה.

שירות המדינה מאפשר לשר הממונה על משרד להעסיק עד שישה עוזרים או יועצים (בכלל זה גם ראש מטה) בשכר מצטבר של עד 92,650 שקל בחודש, כאשר רמת השכר של כל עוזר או יועץ תיקבע על ידי השר. בעוד שכרו של חלפון במשרד האוצר אינו ידוע, לפי נתוני 2013 מקבל חלפון מארגון נפש בנפש שכר ברוטו של 49 אלף שקל בחודש. בסך הכל השתכר חלפון בין 2009–2013 כ–3.2 מיליון שקל.

גורם בכיר באוצר אמר השבוע כי חלפון קיבל את כל האישורים הדרושים מהמדינה לעבודה הכפולה, אלא שבירור עם נציבות שירות המדינה העלה כי הדבר אינו מדויק. מהנציבות נמסר כי "משרד האוצר הגיש לנציבות בקשה למתן היתר לעבודה פרטית עבור חלפון, לעבוד כסגן יו"ר ארגון נפש בנפש עד סוף 2015, למטרת חפיפה. הבקשה נבחנת על ידי הגורמים המקצועיים בנציבות וטרם נתקבלה החלטה. שכרו ייקבע במסגרת סל השכר המאושר ללשכות שרים, בהתאם להחלטת שר האוצר ובהתאם לחלקיות משרתו".

ממשרד האוצר נמסר כי "חלפון, שכיהן בעבר ובהווה בכמה תפקידים ציבוריים בכירים, נענה לבקשת שר האוצר לשמש כראש המטה שלו ולסייע לו בהעברת הרפורמות שהוא מקדם בימים אלו. כשלב ביניים, יועסק חלפון באוצר ב–66% משרה עד סוף דצמבר 2015. במטרה למנוע נזק לארגון נפש בנפש, ימשיך חלפון בתקופה האמורה לעסוק בארגון במשרה מצומצמת, בכפוף לאישור נציבות שירות המדינה. בנוסף נערך לחלפון הסדר ניגוד עניינים, שבו נאסר עליו לעסוק במסגרת תפקידיו במדינה בענייני ארגון נפש בנפש, וכן במטרותיו של הארגון הכוללות בנושאי עלייה וקליטה".

במשרד האוצר סירבו להשיב לשאלה מתי החל חלפון לשמש בפועל כראש המטה של כחלון ומהו שכרו במשרה זו. כמו כן, המשרד לא השיב לשאלה אם חלפון יקבל שכר בגין החודשים שבהם עבד בשתי משרות ללא אישור נציבות שירות המדינה, אם יש לו עיסוקים נוספים ובאילו תחומים אסור לו לטפל בשל הסכם ניגוד העניינים שעליו חתם — מלבד בענייני משרד הקליטה ונפש בנפש. לא ברור אם חלפון יטפל בנושאים הקשורים לתורמים הגדולים ביותר של הארגון — הסוכנות היהודית וקק"ל.

תחקיר “הארץ” שפורסם באוקטובר 2012 ("העמותה הפרטית שהפכה למונופול על העלייה מארה"ב", 19.10.2012) תיאר כיצד בעשור האחרון הופרט תהליך הגירת יהודי ארה"ב לישראל, והפך למונופול בלעדי של נפש בנפש. התחקיר גילה גם כי הארגון, שהתחיל כעמותה אמריקאית הניזונה מתרומות והפך ברבות השנים למשאבה של כספי ציבור מישראל, לא הצליח להגדיל באופן מהותי את מספר העולים, אך תרם רבות לחשבונות הבנק של מנהליו ועובדיו הבכירים. חלפון, סגן יו"ר נפש בנפש, נהנה עד היום מהמשכורת הגבוהה ביותר בו.

לפי התחקיר, ההזרמה הממשלתית לארגון הלכה ותפחה מרגע שאריאל שרון, הבוס של חלפון דאז, חתם כראש הממשלה על “המבחנים למתן תמיכות” לארגונים לעידוד עלייה. המלים המשפטיות הסתירו צינור כסף שיועד רובו ככולו ל”נפש בנפש”. מקור ממשלתי שעסק בנושא אמר ל”הארץ” כי הקריטריונים נתפרו באופן גס לטובת הארגון, תוך הפעלת לחצים פוליטיים על הדרג המקצועי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker