בעקבות צמצום הטבות המס: יישובים בגליל המערבי הכריזו על שביתת מחאה

ראשי רשויות באזור מאיימים להחריף את המאבק אם תאושר מפת הטבות המס החדשה ■ אישור המפה תקוע לנוכח תביעתם של ח"כים בליכוד למתן את הפגיעה בפריפריה ולכלול בה גם חלק מיישובי השטחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כפר ורדיםצילום: ירון קמינסקי

בחלק מיישובי הצפון תתקיים היום שביתה, במחאה על צמצום הטבות המס בהם. בנהריה, מעלות תרשיחא, עכו, כפר ורדים ובמועצות מטה אשר, מעלה יוסף ומזרעה, ישבתו כל עובדי הרשויות המקומיות ולא תתאפשר קבלת קהל — ויתקיימו שיבושים בלימודים. זאת מכיוון שגם המאבטחים בכל מוסדות החינוך ביישובים אלה, השרתים, הסייעות ועובדי המינהלה ישבתו. מוסדות החינוך המיוחד יפעלו כרגיל.

ההחלטה על השביתה התקבלה על ידי ראש עיריית נהריה ז'קי סבג, ראש עיריית מעלות תרשיחא שלמה בוחבוט, ראש עיריית עכו שמעון לנקרי, ראש המועצה האזורית מטה אשר יורם ישראלי, ראש המועצה האזורית מעלה יוסף שמעון גואטה, ראש מועצת כפר ורדים סיוון יחיאלי וראש מועצת מזרעה פואד עווד. לדבריהם, מתווה הטבות המס החדש שנדון בממשלה יפגע ביישובי הגליל המערבי. ממטה המאבק של יישובי הגליל המערבי נמסר כי "במידה שהשביתה הזאת לא תעזור ומפת ההטבות החדשה תאושר — יוחרף המאבק ויינקטו צעדים נוספים".

אישור המפה החדשה למתן הטבות במס לתושבי הפריפריה תקוע בכנסת. לנוכח תביעתם של ח"כים בליכוד למתן את הפגיעה בחלק מיישובי הפריפריה ולכלול במפה גם חלק מיישובי השטחים, הודיע יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), כי לא יעלה את המפה לאישור הוועדה.

ראשי יישובים ותושבים בפריפריה ובשטחים מפעילים לחצים על לשכת ראש הממשלה ועל חברי הכנסת, כדי למנוע פגיעה ביישובים שלהם. בכנסת אומרים כי בחלק מהיישובים עומדים בראש נציגי ליכוד, ועל כן על הקואליציה צריכה למנוע את הפגיעה בהם.

לפי המפה שגיבש גפני, תושבי עכו — שזכו להטבת מס של 11% עד לתקרת הכנסה שנתית של 160.6 אלף שקל — ייהנו מזיכוי מס של 7% עד לתקרת הכנסה שנתית של 120 אלף שקל. הזיכוי שמקבלת כיום קרית שמונה, 21% עד תקרת הכנסה שנתית של כ–241 אלף שקל, יפחת ל–18% עד לתקרת הכנסה של 228 אלף שקל. זיכוי המס למעלות תרשיחא יפחת, מ–11% לתקרת הכנסה שנתית של כ–241 אלף שקל עד ל–9% לתקרת הכנסה שנתית של 150 אלף שקל. כפר ורדים, שנהנה מזיכוי מס של 11% עד לתקרת הכנסה שנתית של 160.6 אלף שקל, צפוי לצאת מהרשימה בעוד שנתיים, אם כי גפני ביקש למצוא דרכים להשאירו.

בנט בעד המפה של גפני

ראש עיריית נהריה ז'קי סבגצילום: ירון קמינסקי

אתמול הודיע מרכז הקואליציה בוועדה, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), כי ח"כים במפלגה מתנגדים למפה שהוצעה על ידי גפני, מאחר שהיא פוגעת בחלק מיישובי הפריפריה. זוהר אמר כי "מתקיימת הידברות עם רשות המסים. יש פריצת דרך ואני מקווה שנוכל בקרוב לבשר על בשורות".

ואולם, גפני הודיע כי "לא אשנה במאומה את מפת היישובים המוצעת, שנבנתה לפי קריטריונים של מצב סוציו־אקונומי, יישובי קו עימות ומרחק ממרכז הארץ". לדבריו, "בנינו מתווה ברור ולא ניגע בו. לא נוסיף יישובים ולא נשנה דבר. במידה שלא תהיה תמיכה במפת ההטבות שאנו מציעים, אני לא מביא את המפה לאישור הוועדה והנושא יחזור לבית המשפט, שככל הנראה יפסול את כל מפת ההטבות הקודמת וכל יישובי הארץ יפגעו מכך". בכנסת חוששים שאם המפה לא תאושר, בג"ץ יפסול את מפת ההטבות הקיימת כיום וכל תושבי הפריפריה לא יהנו מהטבות מס.

קודם לכן הודיע יו"ר הבית היהודי ושר החינוך, נפתלי בנט, כי הוא מסיר את התנגדותו למפת ההטבות שגיבש גפני, ויורה לחבר סיעתו בוועדת הכספים, ח"כ בצלאל סמוטריץ', לתמוך בה. סמוטריץ' תבע לכלול 61 יישובים בשטחים ברשימת מקבלי ההטבות, אך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התנגד לכך. ההערכה היא שיישובים אלה יקבלו פיצוי באמצעות משרד הביטחון.

ראש עיריית עכו: "ביטול הטבות המס — 
מכת מוות לערים בפריפריה"

ראש עיריית עכו, שמעון לנקריצילום: גיל אליהו

"אם אני רוצה לתת הטבה לארנונה למפעלים, אני פשוט לא יכול. שמונה שנים לקח לי לפתח את אזור התעשייה בעכו. כיום אין לנו כמעט שטחים פנויים. כדי שמפעלים יגיעו לצפון וגם לדרום, הממשלה חייבת לתת העדפות והטבות" — כך אמר אתמול ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, בוועידת המסים והעסקים של ישראל שנערכה בחיפה.

הטבות המס לעכו צומצמו באחרונה, מ–11% ל–7% עד לתקרת הכנסה של 120 אלף שקל בשנה לעומת 160,560 שקל עד כה. לדברי לנקרי, "הטבות המס למפעלים ועסקים הן לב לבו של תהליך המשיכה של אוכלוסיות חזקות, של מפעלים, לפריפריה. המשמעות היא מכת מוות לעכו ולערים נוספות. לא נוכל להשלים עם זה, גם אם זה אומר השבתה מוחלטת".

התעשיין ירון הראל, מנכ"ל תשלובת הטקסטיל האמה ומבעלי מוליתן, שמפעליה נמצאים במגדל העמק ונהריה, ציין שעל אף הרגולציה, המקשה על פתיחת מפעלים חדשים, "אנחנו פה גם בגלל המיסוי והתמריצים המופחתים ליצואנים — וגם, בלי ציניות, בגלל הציונות. יש לנו מפעלים בעולם, ואנחנו גאים שיש לנו מפעלים בישראל בצפון. אני קורא לראש הממשלה להתערב בנושא הטבות המס ולא לבטל אותן, כי מהלך כזה יביא למשבר כלכלי נורא בפריפריה. המדינה שוכחת את אותם אנשים שהיא שלחה לפריפריה ונותנת להם להתמודד לבד עם המון בעיות".

לדברי ערן פוליצר מחטיבת המחקר של בנק ישראל, גביית המסים בתשעת החודשים הראשונים של 2015 גבוהה ב–8.3%, כ–5 מיליארד שקל, לעומת התקופה המקבילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker