1 מכל 6 מיליונר, אסור להתחבר ל-WiFi בלי רשות - ועוד דברים שקורים רק בסינגפור

ההתחברות לרשת אלחוטית עלולה לעלות ב-10,000 דולר או שלוש שנות מאסר (או שניהם)

ענבל אורפז
סינגפור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורחת בבית המלון מרינה ביי-סנדס מצטלמת מול הקו הרקיע של סינגפורצילום: AFP
ענבל אורפז
סינגפור

1. בשביל הזכות לקנות אוטו צריך לשלם 57 אלף דולר. אחרי 10 שנים אם רוצים להמשיך להשתמש באוטו, צריך לשלם שוב. אם קונים אחרי 4 שנים למשל אוטו חדש, צריך לשלם שוב. לא פלא שכל המכוניות כאן מכוניות פאר. צריך להיות עשיר כקורח בשביל הזכות הזו.

2. על סחר בסמים יש עונש מוות. האזהרה מופיעה על הטופס אשרה שממלאים בכניסה למדינה.

3. באמת אסור ללעוס כאן מסטיק (צריך אישור רפואי בשביל זה), וגם לא לירוק ברחוב (ומסתבר שגם לא להשתין במעלית, אבל מי עושה את זה בכל מקרה?)

4. ועוד משהו בפינת הפיקוח: צריך להעביר את כרטיס האוטובוס פעמיים. פעם אחת כשעולים ואחר כך כשיורדים. אם מישהו ימצא את הכרטיס שלכם (שאינו מזוהה שמית), הוא יוכל לדעת בדיוק מתי נסעתם ולאן.

5. ואחרון בגזרה הזו: אסור להכנס לרשתות אינטרנט אלחוטיות, או בעברית WiFi, בלי לקבל אישור מבעל הרשת. לכן, יש רשתות ציבוריות בכל מקום, אבל חייבים להרשם אליהן ולקבל סמס עם קוד גישה. במילים אחרות, ישראל מדינה של עבריינים. העונש על עבירה כזאת היא קנס ב-10,000 דולר או שלוש שנות מאסר (או שניהם).

סינגפורצילום: בלומברג

6. שיעורי הפשע כאן הם מהנמוכים בעולם. אבל זה לא רק מספר או קלישאה. הנה דוגמה שהפתיעה אותי (אבל ראיתי את זה קורה במו עיני. זו לא המצאה): הסינגפורים אוהבים לאכול ב-food court, מתחם שיש בו מלא דוכני מזון מהירים (ומצוינים) ובהם שולחנות. להבדיל מהמסעדות, המתחמים זה פתרון עממי ופשוט שבכמה דולרים מקבלים בו ארוחה מלאה. המקומות האלה עמוסים מאוד וצריך לשמור מקום בשולחן עוד לפני שקונים את האוכל. רוצים לנחש איך הם עושים את זה? לא תגלו בחיים. מניחים טלפון או ארנק והולכים לקנות את האוכל - ואף אחד לא גונב אותם.

7. אגב, אותן מזללות נמצאות תחת פיקוח. כל שבוע בודקים אותן ומוודאים שהן עומדות בסטנדרט. פיקוח דומה חל על הזונות שהן אינן אזרחיות סינגפוריות, אבל נדרשות להחזיק רישיון ועובדות בדיקות תקופתיות.

8. ואם כבר אוכל, אז לסינגפור אין גידולים עצמאיים. אין קרקעות לזה (או מים). אז הממשלה מחזיקה אדמות במלזיה ובאינדונזיה ומפקחת מקרוב אחרי הנעשה בהן כדי שתהיה לסינגפור תוצרת חקלאית.  

9. 90% מהסינגפורים גרים בדיור ציבורי. כדי לקבל דיור כזה, שהשכ"ד בו מפוקח על ידי הממשלה, צריך להשתתף בהגרלה. ככה נקבע איפה כל אחד יגור. אם נפשט את זה ונשווה לישראל, זה כמו שתהיה הגרלה שתקבע אם אתם גרים בתל-אביב, פתח תקווה או חולון ולא תהיה לכם אפשרות להחליט מה אתם מעדיפים. גם פה רווקים מקופחים - עד גיל 35 אי אפשר להשתתף בהגרלות. נשים כמובן נפגעות יותר, כי כ-30% מהנשים בעלות השכלה אקדמית לא נשואות. עד החתונה מקובל שהילדים גרים עם ההורים.

10. גם מי שהתחתן ועזב את הבית נותר מחובר מאוד להוריו, אבל לא באופן המוכר לנו: מרגע שהילדים מתחילים לעבוד ולהרוויח, הם מפרישים כסף כל חודש להוריהם. התשלום הזה מעודד את ההורים לדחוף את הילדים למקצועות מתגמלים במיוחד.

אזור מרכז העסקים של סינגפורצילום: בלומברג

11. אבל כנראה שרוב ההורים מסתדרים גם לבד: אחת מכל שש משפחות היא מיליונרית.

12. אולי זאת הסיבה שסינגפור מדורגת שביעית מבחינת נפח היבוא שלה מארה"ב, נתון פנומנלי למדינה של 5 מיליון תושבים שנמצאים מעבר לאוקינוס.

13. מועד הבחירות נקבע ומפורסם שבועיים בלבד לפני קיומן. בפעם האחרונה התקיימו בחירות לממשלה לפני כחודש (מפלגת השלטון ששולטת כבר 50 שנה זכתה ב-70% מהקולות. עד 1965 סינגפור הייתה חלק ממלזיה, אבל אחרי שפיכות דמים רצינית, סינגפור פוצלה ממלזיה המוסלמית). באופוזיציה הביעו דאגה מתוכניות הממשלה ל-2030. זו לא טעות, היום מבקרים את הממשלה כאן על החלטות שנוגעות לעוד 15 שנה.

14. וכמה שהם מתעסקים בתוכניות גדולות, הם גם יורדים לפרטים הקטנים: המנהיג הדגול שלהם, לי קואן יו, שהפך את סינגפור ממדינה עם תמ"ג של בנגלדש לאחת המדינות העשירות (בתמ"ג לנפש) בעולם, כמו אחרון הרס"רים, נתן הוראה לשתול שדירת עצים משדה התעופה למעון הנשיאותי. הרציונאל היה פשוט: ככה מנהיגי העולם שיעצרו בסינגפור בדרך לאסיה ולפסיפיק יראו שהם הצליחו להקים מדינה ירוקה ומתוקנת.

15. וקצת על יהודים וסינגפור: הקהילה היהודית בסינגפור נוצרה על ידי מהגרים שהגיעו מעיראק, והבעלים של רשת קופי בין העולמית עד לפני שנתיים נמנה על בני הקהילה הזו. היום גם יש פה קהילה ישראלית לא קטנה, חלק גדול ממנה של אנשי מערכת הבטחון. ישראל הקימה את הצבא הסינגפורי (אפילו שבספרות הרשמית החבורה, שבין אנשיה היה גם רחבעם זאבי, נקראת "המקסיקנים").

16. ואם כבר יהודים: אחד המבנים המפורסמים כאן הוא מרינה ביי סנדס, מבנה מגלומני בן שלושה מגדלים שכל אחד מהם מיתמר לקרוב ל-60 קומות. הקומה העליונה של שלושת המגדלים מחוברת וכוללת בריכת שחיה מטורפת, אחד מהסמלים של העיר. את הקומפלקס הקים שלדון אדלסון, כך שאפשר לנחש שכמובן גם יש קזינו כחלק מהחבילה. אדלסון השקיע בהקמה של הפרויקט קרוב ל-8 מיליארד דולר סינגפורי, מתוכם מעל מיליארד עלות הקרקע ששולמה למדינה. אבל במסדרונות המלון מספרים שההשקעה הוחזרה מהר מאוד יחסית ונחשבת לאחד העסקים הרווחיים של אדלסון.

מרינה ביי סנדס של שלדון אדלסון בסינגפורצילום: רויטרס
תיירים משכשכים בבריכה התלויה במרינה ביי סנדס בסינגפורצילום: בלומברג

17. ב-2011 נכנסו לסינגפור פי 2 תיירים מכמות האזרחים בה. כמה שנים קודם לכן הממשלה הכריזה שהיא רוצה להגדיל את כמות התיירים. המטרה הושגה: כיום נכנסים למדינה 15 מיליון תיירים בשנה. גם משך השהות הממוצע של מבקרים הוכפל בזכות אטרקציות חדשות שהוקמו באי.

18. וטיפ למי שרוצה להיות יפה: צריך לאכול במשך שבעה ימים בשבוע, כל יום ירק בצבע אחר. כולל כחול ושחור. זה שומר על עור פנים צעיר (אבל את זה למדתי מסינית שחיה פה 8 שנים והזמינה אותי לכוס מיץ קנה סוכר. אחר כך היא הודתה שהיא לא שמעה בחיים על ישראל. וגם לא על מצרים. אבל אי אפשר להאשים אותה, בכל זאת, זה שקול בגודל לשכונת מגורים קטנה בעיר שאף אחד לא שמע עליה בסין).

19. אם אעצבן כאן בפוסט את הממשלה, יכולים לגרש אותי. אז אני נזהרת, אבל אסתכן ואומר שזו מדינה הזויה ומרתקת עם כל כך הרבה סממנים יוצאי דופן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker