מליאת הכנסת אישרה הלילה את הצעת חוק נתוני אשראי בקריאה ראשונה

שרת המשפטים, איילת שקד: "במקום לחשוב מדוע לא לתת, נלמד את הגופים המלווים לחשוב חיובי - 'מדוע כן'" ■ שר האוצר, משה כחלון: "אישור החוק הוא צעד חיוני ליצירת תחרות אמיתית בענף הבנקאות הריכוזי"

צבי זרחיה

הצעת חוק נתוני אשראי של שר האוצר, משה כחלון, ושל שרת המשפטים, איילת שקד, אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. הצעת החוק מהווה נדבך נוסף ומשלים לחוק אשראי הוגן, אשר עבר במליאה ראשונה בכנסת, במטרה לפתוח את שוק האשראי הריכוזי ולצמצם פנייתם של לווים לשוק האפור.

הצעת החוק היא פרי המלצותיה של הוועדה לשיפור המערכת לשיתוף בנתוני אשראי שמצאה כי הנפגעים העיקריים כיום, מהעדרה של מערכת אפקטיבית לשיתוף בנתוני אשראי, הם משקי בית ועסקים קטנים - המגזר הקמעונאי.

איילת שקד ומשה כחלון
איילת שקד ומשה כחלוןצילום: מרק ישראל סלם

כיום, עיקר המידע אודות הלקוחות מצוי בקרב הבנקים הגדולים במשק, דבר המקנה להם יתרון תחרותי משמעותי ומעכב את התחרות בשוק האשראי הקמעונאי. הגברת השיתוף בנתוני אשראי בין נותני האשראי השונים, צפויה לקדם תחרות בין מלווים על מתן אשראי, להגדיל את היקף האשראי המוצע ללקוחות ולשפר את תנאי האשראי עבור צרכני אשראי רבים.

אי לכך, על פי הצעת החוק החדשה יוקם מאגר נתוני אשראי מרכזי, תחת אחריותו של בנק ישראל, אשר יכיל נתונים על משקי בית ועסקים קטנים. את הנתונים למאגר יספקו הגופים הפיננסיים ואף גופים ציבוריים כגון לשכת ההוצאה לפועל, כונס הנכסים הרשמי, ומערכת בתי המשפט.

המאגר יהווה כלי לבחינת הסיכונים במתן אשראי ללקוחות ואף יסייע באיתור לקוחות פוטנציאליים להלוואה. חדשנותו של החוק היא בשינוי המצב הנוכחי, שהרי כיום המידע הנאסף על לקוחות בידי לשכות האשראי, מספק בעיקר אינדיקציה שלילית על הלקוחות, ולכן ביחס לרוב האנשים שנאסף עליהם מידע בלשכות האשראי, מוביל המידע לסירוב של נותני האשראי להעניק אשראי לאותו לקוח.

על מנת לפתח את שוק האשראי ולהביא לכך שדירוג אשראי של לקוחות יהווה פלטפורמה למתן אשראי זול יותר ולשיפור תנאי האשראי הניתן לאדם, מציעה הצעת החוק לשנות את ההסדר הקיים ולהרחיב את היקף המידע הנאסף לצורך הערכת הסיכוי שלקוח יעמוד בתשלומים.

בנוסף, מתוך הרצון לאזן בין הגשמת תכלית המערכת לשיתוף נתוני אשראי לבין ההגנה על זכות הפרטיות הוכנה הצעת החוק באופן המייצר איזון בין מטרות הצעת החוק לבין שמירת הזכות לפרטיות.

שר האוצר, משה כחלון: "אישור החוק הוא צעד חיוני ליצירת תחרות אמיתית בענף הבנקאות, מהענפים הריכוזיים במשק. חוק נתוני אשראי הוא ציר מרכזי למסקנות ועדת שטרום שצפויות להתפרסם בימים הקרובים, זהו צעד חיוני ליישום הרפורמה בבנקים והפרדת כרטיסי האשראי. אישור החוק הינו צעד משלים להפרדת חברות האשראי מהבנקים ומתן אשראי חוץ בנקאי. חוסר התחרות גורם נזק לצרכנים שמשלמים יותר ומקבלים פחות".

שרת המשפטים, איילת שקד: "רפורמת נתוני האשראי פועלת על פי עקרון "כל המרבה הרי זה משובח". בעזרת הקמת מאגר נתוני אשראי מרכזי, באחריותו של בנק ישראל, אשר יכיל נתונים על משקי בית ועסקים קטנים יותר גופים מלווים יוכלו להיכנס לשוק, מה שיוביל למתן הלוואות רבות יותר ליותר אזרחים. במקום לחשוב מדוע לא לתת, נלמד את הגופים המלווים לחשוב חיובי - 'מדוע כן'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker