האיש שעיצבן את נתניהו ובנט

ומה הקשר לפרח לרנר, האישה הקרובה לנתניהו שנחקרה במשטרה בחשד לפלילים, ולשיחה הצפופה שקיימה עם המפכ"ל בפועל, ניצב בנצי סאו

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

מי שמכיר את משה דיין, נציב שירות המדינה, בוודאי לא מתאר לעצמו שפקיד הציבור האפרורי למדי הזה - האיש שדאג לשמר את הבינוניות בגוף שבראשו הוא עומד כבר ארבע שנים - יהיה מי שיצליח להסעיר את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ויחד אתו את שר החינוך נפתלי בנט. ויצליח לשבש את התוכניות גם לשר הקליטה זאב אלקין.

על מה ולמה דיין הסעיר כל כך את נתניהו ובנט? האם הסיבה היא הביקורת והייאוש הקשים של יובל אבידני, בחור בן 28 שמנסה להתקבל לשירות המדינה כבר חודשים ארוכים ללא הצלחה? האם אלה הדברים שאמר אבידני- "התסכול אוכל אותי. הלכתי לכל כך הרבה מבחנים קוגניטיביים, ועדות בוחנים ומרכזי הערכה, אבל בסוף תמיד מפילים אותך. אם הציונים שלי היו גרועים אז מילא, אבל בכל מכרז אני מקבל ציונים טובים מאוד ועובר את קווי החתך בפער משמעותי. אני בן 28, בלי עתיד ובלי תקווה לפרנסה יציבה, וזה פשוט מתסכל. אני רוצה לצעוק ולצרוח על כל השחיתות והעוול שנעשה בשירות המדינה, לצעוק שמגיע לנו עתיד טוב יותר, הוגן יותר" - שהסעירו אותם כל כך?

למי הוא באמת דואג? בנט בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

אולי נתניהו, אלקין ובנט נסערים עקב דבריו של בכיר לשעבר בנציבות שירות המדינה, שאמר כי "בחלק גדול של המכרזים של המדינה המתמודדים הם רק ניצבים בהצגה, שכן התוצאה ידועה מראש וידוע מי ייבחר לתפקיד"? או הסיפור של בחור צעיר אך מקושר בשם איציק, שהתקבל למשרה שבה חשק אף שהמכרז עדיין לא הסתיים כלל? או שמא היו אלה דבריו של החשב הכללי לשעבר ירון זליכה, על כך ששיטת גיוס כוח האדם לשירות המדינה היא ישראבלוף?

לא ולא ולא. כל הסיפורים החשובים והמקוממים האלו כנראה לא ממש מעניינים את נתניהו ושריו. למעשה, גם את דיין עצמו הם לא בדיוק מרגשים. מדי שנה, נציבות שירות המדינה מטרטרת באופן שערורייתי עשרות אלפי אזרחים שמחפשים עבודה - שלא לומר גם רוצים לתרום למדינה ולהצטרף למגזר הציבורי - ונתקלים בקיר של מכרזים תפורים וקומבינות. אבל זה לא מעניין אף אחד. איש לא עושה דבר כדי לחסל את התופעה הזאת. אולי זה נוח להם.

מה שמפריע לנתניהו ולשריו אצל דיין הוא היכולת שלו לסכל להם מינויים פוליטיים בחצר הקרובה אליהם. דיין התנגד, למשל, למינויה של פרח לרנר, המכהנת זה שנים כבכירה במשרד ראש הממשלה ומקורבת לנתניהו, לתפקיד מנכ"לית משרד הקליטה תחת השר אלקין. היה זה עוד לפני חקירתה במשטרה בחשד כי קידמה לכאורה עניינים הקשורים בעסקי בעלה. הוא גם הצליח לטרפד את ניסיונו של בנט למנות לראשות מערך ההסברה שלו את הדוברת הקודמת שלו, דנה מזרחי. בחדשות ערוץ 10 נחשף בעבר כי לאחר שמזרחי לא עלתה לשלב הסופי במכרז שבו השתתפו 140 מועמדים, בנט - שלא היה שבע רצון מתוצאות המכרז - עיכב את ההליך.

ומעל הכל, דיין מתנגד לקדם את הצעת החוק שעליה סוכם במשא ומתן הקואליציוני, שתאפשר לשרים למנות את הסמנכ"לים במשרדיהם כמשרות אמון אישי. הצעת חוק זו תסלול את הדרך לעוד עשרות מינויים פוליטיים בשירות המדינה.

ישיבת ממשלה שנהפכה לעליהום

לפיכך, דיין אינו אהוד במיוחד במסדרונות הממשלה. בסוף ספטמבר, הוא זומן לישיבת ממשלה שנהפכה בן רגע לעליהום, כשנתניהו הודיע לו בפתיחת הישיבה שהוא אינו רוצה לראות את המצגת שהכין, דרש ממנו בזעם "לדבר", ואז יצא מהחדר.

"באותו רגע התחיל שוק", סיפר מקור שהיה נוכח בישיבה. "השרים (אלקין לא היה באותה ישיבה - ש.ש), בראשות בנט, התנפלו על הנציב בשלל טענות - 'אי־אפשר להגיע לשירות המדינה', 'אי־אפשר להיפטר מאנשים חלשים', 'אי־אפשר לנייד אנשים בתוך המשרד' ועוד ועוד. הנציב נותר ללא מלים. הסערה נמשכה עד שראש הממשלה שב לחדר, והטיל על מנכ"ל משרדו לאסוף בתוך ארבעה שבועות את הטענות וההצעות שעלו, וקבע כי חלקן יגיעו לחקיקה. 'אתה ואני נשב על זה', אמר נתניהו למנכ"ל, כשלעבר דיין הנזוף הוא אפילו לא זרק מבט".

אחרי מתקפה כזו מצד ראש הממשלה, לא מפתיע שאלקין - שעדיין שומר ללרנר את תפקיד מנכ"לית משרדו - בחר בשבוע שעבר בתגובתו על חקירתה של לרנר לקשר בין חקירת המשטרה שנפתחה נגדה להתנגדות הנציבות למינויה. "לרנר מזמן קיבלה הרבה הצעות מפתות לעבוד מחוץ למערכת הציבורית עם שכר הרבה יותר גבוה בגלל היכולת שלה ובשל הערכה מקצועית רבה שהיא מקבלת. היא רצתה להישאר בשירות הציבורי וסירבה להצעות. אני מאוד מקווה שהיא לא תישבר, ותרצה להמשיך בשירות הציבורי בתפקיד שממתין לה ברגע שתהיה אפשרות לסיים את התהליך. קיים חשש שעם התנהלות כזו, אנשים לא ירצו להישאר בשירות הציבורי".

נתניהו ואלקיןצילום: אוליבייה פיטוסי

המעמד החדש של פרח לרנר

העליהום של נתניהו ושרי ממשלתו על דיין אינו מובן מאליו. היו אלו דווקא נתניהו ויד ימינו, נתן אשל, לשעבר ראש הסגל שלו (שמכיר את דיין מהשכונה, גבעת שמואל), שהתעקשו למנות את דיין לתפקיד. היה זה למרות שלל התנגדויות למינויו, ובעיקר החשש - שאף התממש במידה רבה - שהוא יהיה יס־מן של השלטון.

ואכן, דיין מתנגד להמלצת מנהל אגף המשמעת בנציבות להשעות את לרנר. מדוע חשוב להשעות את לרנר, החשודה בפלילים בחקירת משטרה? אולי כדי שלא תיקח לשיחה צפופה את מפכ"ל המשטרה בפועל, ניצב בנצי סאו, כמו שקרה אתמול בתום ישיבת הממשלה (ונחשף על ידי העיתונאי רביב דרוקר).

אשל, מי שהביא למינויו של דיין, הושעה כבר מזמן על ידי נציבות שירות המדינה לאחר שהורשע בדין משמעתי על הטרדת עובדת מדינה - אבל הוא עדיין מעורב במהלכים סביב נתניהו. האם זה המעמד השמור ללרנר לאחר שתושעה?

מה שמצחיק הוא שדיין מונה כמעט באותה צורה שבה מונתה לרנר - באמצעות ועדת המינויים בנציבות שירות המדינה, שבה ישבה בין היתר נגה קינן, אשת עסקים המקורבת לנתניהו. קינן היא בכלל אשת עסקים פרטית, המרכזת את פורום סמנ"כלי הכספים ופורום בכירי המשק. למרות השמות המבלבלים, אלה שני גופים פרטיים. נתניהו נאם רבות בפני גופים אלה, ואף קיבל מהם פרס של כבוד. נתניהו מינה את קינן לוועדת המינויים בנציבות שירות המדינה, האחראית על מינויי מנכ"לים - ובכך הפך אותה לאחת הנשים בעלות ההשפעה הגדולה ביותר על מינויי בכירים בשירות הציבורי. בנוסף, קינן היתה דמות מפתח באישור מינוי לרנר לתפקיד מנכ"לית משרד הקליטה.

דיין, שנכשל ביישום הרפורמה שכל כך נדרשה בשירות הציבורי, הוא עדיין (ולמרות המתקפות) יס־מן של השלטון והחלום הוורוד של נתניהו לנציב שירות המדינה.

תמונתם של פרח לרנר ובנצי סאו.צילום: מתוך חשבון הטוויט של דרוקר

"סכנה אמיתית לשירות המדינה"

לדברי בכיר בגוף ממשלתי גדול, "הטענות הקשות של ראש הממשלה ושרי הממשלה כלפי דיין ואופן ניהול ההון האנושי של ישראל מוצדקות ברובן. המכרזים הארוכים והמסורבלים וחוסר היכולת לנייד ולפטר עובדים הם רק חלק מהביקורת הקשה של גורמים מקצועיים במשרדי הממשלה על התנהלות הנציבות ועל הרפורמה שאותה היא מובילה", אמר הבכיר, והוסיף כי "עם זאת, הפתרון שבו מעוניינים השרים, לאור היעדר הכלים מהנציב לניהול משאבי אנוש ונוכח האכזבה מהרפורמה, הוא מסוכן ביותר.

"חקיקה שלפיה תפקידי המשנים למנכ"לים והסמנכ"לים יוגדרו משרות אמון היא סכנה אמיתית לשירות המדינה, שאמור להיות מבוסס על מינויים מקצועיים של השדרה הניהולית. את הקרב הזה נציב שירות המדינה צריך היה להתחיל הרבה קודם - עוד כשנולד הרעיון בהסכמים הקואליציוניים - אך הוא לא עשה זאת, ומעמדה של נציבות שירות המדינה הידרדר לשפל חסר תקדים".

פרח לרנר וממלא מקום המפכ"ל משוחחים

פרח לרנר, יועצת ראש הממשלה לענייני הכנסת, וניצב בנצי סאו, ממלא מקום המפכ"ל, שוחחו היום מחוץ לישיבת הממשלה. תצלום של השיחה פורסם על ידי העיתונאי רביב דרוקר בטוויטר. לרנר חשודה בימים אלה על ידי המשטרה במרמה והפרת אמונים, ונחקרה בעניין זה בספטמבר. על פי החשד, לרנר פעלה במסגרת תפקידה כיועצת בכירה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והשתמשה בקשריה בתפקיד לקידום עניינים הקשורים לעסקים הפרטיים של בעלה, איש יחסי הציבור אבי לרנר. לרנר ממשיכה כרגיל בעבודתה בלשכת ראש הממשלה, למרות החשדות החמורים נגדה. נציב שירות המדינה ופרקליטות המדינה מתמהמהים לגבי ההחלטה אם יש להשעות אותה מתפקידה.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "תפקיד המפכ"ל כדמות ממלכתית וכסמל שלטוני מחייב אותו להגעה לאירועים שונים במרחב הציבורי, שבהם עשויים להיות גם אנשים שתיק חקירה תלוי ועומד נגדם. פגישה אקראית, פומבית, בלב מסדרון, שכוללת שיחת חולין מנומסת וקצרה, יכולה להתרחש, ובלבד כמובן שלא תעסוק בתיק המתנהל. מפגשים שכאלה התרחשו בעבר בוועדות הכנסת, בטקסים, בדיונים פומביים ובפורומים שונים שבהם נכחו נבחרי ציבור או עובדי ציבור שנחשדו בפלילים לצד בעלי תפקידים בכירים במשטרת ישראל.

"ההליך החקירתי במשטרת ישראל, וביתר שאת בחקירות שנוגעות לתחום הציבורי־שלטוני, הוא נקי מהשפעות זרות, מנוהל ללא משוא פנים ומלווה לכל אורכו בגורמי תביעה ופרקליטות - ואלפי תיקי עבר בעניינים של עובדי ציצור ונבחרי ציבור בכל הדרגים יעידו על כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker