עוד פיטורים בגלל סטטוס בפייסבוק: עובד בית חולים הדסה הביע תמיכה במחבל – ופוטר

העובד העלה סטטוס עם תמונתו של המחבל וצירף את הכיתוב "אללה ירחמוהו" ■ בשבוע שעבר פוטרה על רקע דומה עובדת פלאפון

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביאור

עובד חיצוני המועסק בבית חולים הדסה עין כרם קיבל היום (א') הודעה על הפסקת עבודתו, לאחר שפירסם בעמוד הפייסבוק שלו סטטוס תמיכה בפאדי עלון, תושב עיסאוויה, שבשבוע שעבר דקר בירושלים נער בן 15 ופצע אותו בינוני. עלון נהרג מאש של שוטרים שזיהו כי בידו סכין.

העובד מועסק בבית החולים באמצעות חברה קבלנית ומבצע תפקידי משק שונים, כגון סידור המיטות וכלי המטבח. העובד העלה סטטוס עם תמונתו של המחבל וצירף את הכיתוב ""אללה ירחמוהו" ("זכרונו לברכה"). לאחר שהנהלת בית החולים גילתה את הסטטוס, היא הורתה לחברה המעסיקה את האיש להפסיק את עבודתו בבית החולים.

בי"ח הדסה עין כרםצילום: אורנה איתמר

פיטורי העובד בהדסה הם המקרה השני תוך שבוע שבו עובדים מפוטרים ממקומות עבודת על רקע סטטוסים שהם מפרסמים בדף הפייסבוק שלהם, מהם עולה תמיכה במי שביצעו פיגועים באחרונה. ביום שלישי שעבר פוטרה עובדת פלאפון שאף היא פירסמה דברי אהדה לעלון. העובדת, תמרה סוויטי, העלתה בדף הפייסבוק שלה תמונה של עלון עם הכיתובים "שהיד ו"אהובי". סוויטי אף החליפה את תמונת הפרופיל שלה בתמונתו של המחבל ופירסמה סטטוס שבו כתבה: "אהובי, אתה רחוק לי מהעיניים".

סמנכ"ל משאבי אנוש בפלאפון, צביקה אברהמוביץ' , פיטר את סוויטי בנימוק שהיא סירבה לפניות חוזרות ונשנות מצד הנהלת החברה להסיר את הכיתוב. עו"ד דפנה שמואלביץ', מומחית לדיני עבודה, אומרת כי לא תמיד יש תוקף חוקי או בסיס משפטי מוצק לפיטורי עובדים שהביעו אהדה למחבלים. לדבריה, במקרה שהיה לפני שנה, כאשר אסרה גרה, פסיכולוגית שהועסקה בעיריית לוד הביעה תמיכה בלחימה של חמאס נגד צה"ל – השופט יצחק לובוצקי, מבית הדין האיזורי לעבודה, אישר את החלטת העירייה לפטר את העובדת, מכיוון שהביעה דעה פוליטית כעובדת ציבור.

ואולם, אומרת שמואלביץ', באותה שנה פסל בית הדין האיזורי לעבודה בנצרת את הפיטורים של עביר רואשדה שהועסק בחברת מור מאר. החברה פיטרה את העובד לאחר שהוא העלה בדף הפייסבוק שלו קישור לידיעה שבה הופיעו תמונות של יהודים בשואה לצד תמונה של פלסטינים, במטרה להשוות בין התנהגות ישראל לזו של הנאצים. השופט מירון שוורץ קבע כי מדובר בהבעת דיעה ולא בהסתה.

"הבעת אהדה למחבלים היא יותר בגדר עבירת משמעת שאמורה לגרור אזהרה בתיק האישי של העובד, אך לא פיטורים", טוענת שמואלביץ'. לדבריה, רק אם העובד הוזהר וחזר על העבירה, יש מקום לשקול את פיטוריו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker