שרון שפורר

נציבות שירות המדינה והפרקליטות מתמהמהות בקבלת ההחלטה אם להשעות את פרח לרנר, היועצת הבכירה והקרובה של ראש הממשלה בנימין נתניהו מעבודתה בלשכה למרות חקירת המשטרה המתנהלת נגדה, בחשד של מרמה והפרת אמונים. המשטרה חושדת כי לרנר פעלה במסגרת תפקידה והשתמשה בקשריה לקידום עניינים הקשורים לעסקים הפרטיים של בעלה, אבי לרנר, בעלי חברת יחסי הציבור והייעוץ האסטרטגי לרנר קום. החקירה נגד לרנר נהפכה גלויה לפני יותר משבוע.

נציב שירות המדינה, משה דיין, צריך לקבל החלטה בשיתוף עם פרקליטות המדינה שהיא המייצגת של היועץ המשפטי לממשלה בעניין אם להשעות את לרנר, שהיא עובדת ציבור, אחרי שימוע שייערך לה. לרנר שכרה את שירותי עו"ד יעקב וינרוט. כתוצאה מההשתהות של הנציבות והפרקליטות בקבלת ההחלטה, לרנר אינה מנועה מלעבוד בלשכת ראש הממשלה, שם היא עוסקת בנושאים רגישים מדי יום, ובקרוב תעסוק גם בענייני תקציב המדינה - זאת למרות שהחשדות נגדה קשורים במישרין לעבודתה. כמו כן, מחר ייפתח כנס החורף של הכנסת, מה שדורש פעילות אינטנסיבית של לשכת ראש הממשלה במשכן.

פרח לרנר וראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: טס שפלן

אף שלרנר היא עובדת ציבור בכירה בצומת החשובה במדינה, בלשכת ראש הממשלה סירבו להשיב לשאלה אם היא ממשיכה לעבוד כרגיל, האם היא יצאה או התבקשה לצאת לחופשה ומה עמדת ראש הממשלה בעניינה. גם לרנר, שאף שכרה יחצ"ן, סירבה למסור אם היא עובדת כרגיל או בחופשה.

בנוסף להחלטה אם להשעות את לרנר, גם לא ברור מה יהיה עם מינויה המתוכנן למנכ"לית משרד הקליטה שבראשות השר זאב אלקין. המינוי אושר בוועדת המינויים של נציבות שירות המדינה ביולי, בעיקר הודות לנגה קינן, אשת עסקים פרטית המקורבת לראש הממשלה, וזאת למרות התנגדותו של נציב שירות המדינה - שטען כי ללרנר אין ניסיון ניהולי שהוא תנאי סף כדי להתמנות למשרת מנכ"ל במשרד ממשלתי. אלקין מצדו, עדיין מעוניין למנות את לרנר לתפקיד - אבל נוכח החקירה המתנהלת נגדה רווחת הסברה כי המינוי כבר לא ייצא לפועל.

"תפקוד לשכת רה"מ מוטל בספק"

ביום חמישי שלחה התנועה לאיכות השלטון מכתב לנציבות שירות המדינה ולראש הממשלה, שבו טען מנכ"ל התנועה, אלי סולם, כי החשדות נגד לרנר משפיעות על התנהלות לשכת ראש הממשלה, העוסקת מדי יום בנושאים רגישים, והדבר עלול לפגוע קשות באמון הציבור במוסדות השלטון. לדבריו, "תפקודם התקין של לשכת ראש הממשלה או משרד הקליטה שאליו מתעתדת לרנר להתמנות מוטל בספק ככל שנושאת משרה רמה בהם נמצאת תחת חקירה פלילית, הקשורה במישרין לסדרי עבודתה והתקשרותה עם אישים מסוימים המעורבים בפרשה".

לרנר היא אחת הנשים החזקות בליכוד ואחת הבכירות היחידות בלשכת ראש הממשלה. היא משמשת חלק מצוות היועצים המצומצם של נתניהו, שמתווה את האסטרטגיה של הלשכה, ואחראית בין השאר על הקשרים בין לשכת ראש הממשלה לכנסת.

במסגרת זאת היא לא פעם דוחקת בחברי הכנסת להצביע בהתאם לאינטרסים של ראש הממשלה והקואליציה. לרנר, האהודה מאוד בכנסת, דואגת לכך שיוזמותיו של נתניהו ומהלכים ממשלתיים יזכו לרוב בכנסת, בוועדת השרים לחקיקה, בוועדות השרים האחרות ובממשלה.

אבי לרנרצילום: יששכר רואס

בעלה של פרח לרנר, אבי לרנר, מונה בתחילת 2015 לאיש יחסי הציבור של העיתון "ישראל היום", שבבעלות מקורבו של נתניהו, שלדון אדלסון. לקוחות בולטים אחרים שלו הם המועצה האזורית גוש עציון וראש עיריית ירושלים, ניר ברקת. אבי לרנר גם עבד עם הליכוד בבחירות האחרונות, לגיוס תמיכה מהמגזר הדתי־לאומי.

בעבודתם של בני הזוג יש נקודות רבות שנראות משיקות ומעלות פוטנציאל להצטלבות אינטרסים או ניגוד עניינים לכאורה. למשל, פרח לרנר פעלה נמרצות בכנסת, במסגרת תפקידה, לסיכול "חוק ישראל היום" - הצעת החוק שביקשה למנוע את חלוקתו חינם של העיתון המזוהה עם נתניהו. אבי לרנר, מצדו, הוא כאמור איש יחסי הציבור של העיתון, כך שלשניהם היה אינטרס משותף לסכל את החוק.

בנציבות שירות המדינה מסרו בתגובה כי "העובדת נחקרת במשטרת ישראל ובמקביל נשקלת השעייתה, כמתחייב מחוק שירות המדינה (משמעת)". בפרקליטות המדינה מסרו: "כרגע אנחנו מפנים לנציבות את השאילתות בעניין זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker