מודי'ס אישררה דירוג האשראי של ישראל: A1 עם תחזית יציבה

חברת דירוג האשראי תומכת באישור מהיר של מתווה הגז ןחוששת מהתחזקות החרם על ישראל; צופה כי הגירעון בתקציב השנה יהיה 2.5% בלבד

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
מוטי בסוק

חברת דירוג האשראי הבינלאומית הנחשבת מודי'ס אישררה היום את דירוג האשראי של ישראל, A1 עם תחזית יציבה.

מוד'יס פירסמה היום את הדוח השנתי על כלכלת ישראל החיובי בדרך כלל. החברה קובעת כי דירוג האשראי של ישראל, A1 עם תחזית יציבה, נסמך על מודל הצמיחה האיתן של הכלכלה הישראלית, יעילות הממשל והשיפור ההדרגתי במדדי החוב של המדינה. הדו"ח שפורסם הוא עדכון לשווקים ואינו מהווה פעולת דירוג.

שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

דו"ח מודי'ס פורסם בתקופה בה מתרבים הדיבורים בארץ, מצד האנליטסים, על האטה בפעילות המשק.

סגנית נשיא בכירה במודי'ס ואחת ממחברות הדו"ח, קריסטין לינדאו, ציינה כי "קצב הצמיחה של הכלכלה הישראלית בעשור האחרון היה גבוה מזה של מרבית המדינות המפותחות וכי הוא נתמך על ידי יצוא ההייטק התחרותי, הוצאות משמעותיות למו"פ וכוח עבודה משכיל.

מודי'ס טוענת כי ישראל צריכה לאשרר במהירות את מתווה הגז לטובת היצוא והצמיחה שלה. עיכובים עלולים לעלות לכלכלת ישראל ביוקר. רגולטורים ובעיות פוליטיות פוגעות באשרור מתווה הגז, כמו גם תגלית הגז הגדולה במצרים. התגלית במצרים והעיכובים באישרור מתווה הגז בישראל עלולים לפגוע ביצוא מלויתן.

לדברי מודי'ס, חרם ה-BDS לא פגע בכלכלת ישראל. קיים חשש כי אם תנועת החרם תצבור מומנטום כלכלת ישראל כן תפגע.

בדוח החברה נכתב כי לאחר התאוששות מהירה באופן יחסי מהמשבר הפיננסי העולמי של 2008-9, ביקושים חלשים משותפות הסחר העיקריות של ישראל ומטבע חזק מכבידים על היצוא הישראלי מאז 2011, מה שגרם למיתון הצמיחה הכלכלית של המשק. מוד'יס צופה כי גורמים אלו ימשיכו להגביל את הצמיחה של כלכלת ישראל במהלך 2016. מודי'ס מדגישה כי ישראל היא אחת מהמדינות המפותחות הספורות אשר יחס החוב לתוצר שלהן נמוך משהיה טרום המשבר העולמי של 2008-9. לדבריה, ב-3 השנים האחרונות, צמיחה איטית יחסית וגירעונות פיסקאליים גבוהים גרמו לשיפור פחות מהיר של הצמיחה ומצב המשק הישראלי.

דו"ח מוד'יס מציין כי המערכת הפוליטית התנודתית והמפולגת בישראל תורמת לקונסולידציה פיסקאלית איטית יותר. הממשלה הקודמת התפזרה בדצמבר 2014 לאחר כהונה של 20 חודשים בלבד ומבלי שהעבירה את התקציב לשנת 2015. הממשלה החדשה, אשר עומדת על רוב צר של 61 חברי כנסת בלבד, כוננה שישה שבועות לאחר הבחירות הכלליות שהתקיימו במרץ. תהליך המשא ומתן על התקציב התארך והותיר את הממשלה ללא תקציב עבור רוב 2015. ההסכם על התקציב הושג בסוף אוגוסט וכולל את השנים 2015 ו- 2016. בתקציב החדש הגירעון עומד על 2.9% מהתוצר בכול אחת מהשנים. הסכם זה צפוי להיות מאושר לפני 1 בדצמבר 2015.

לפי תחזית חברת הדירוג, הגירעון של ישראל ב-2015 יהיה נמוך מיעד הממשלה ויעמוד על 2.5% מהתוצר בלבד. הסיבה לכך היא אישורו המאוחר של התקציב לשנה זו והתוצאות הטובות של כלכלת ישראל במהלך 8 החודשים הראשונים של השנה. עם זאת, ההוצאות הגבוהות אשר נקבעו לשנת 2016, כהעלאה בשכר במגזר הציבורי, צפויות להביא להתרחבות הגרעון ל- 2.9% מהתוצר בשנה הבאה. הגירעונות בתקציב השנה ובשנה הבאה יהיו נמוכים מספיק בכדי שיחס החוב תוצר של ישראל ימשיך לרדת.

במודי'ס מעריכים כי הפחתה משמעותית נוספת ברמת החוב של הממשלה וירידה ברמת המתח הגיאופוליטי האזורי, יביאו לשיפור בפרופיל הדירוג של מדינת ישראל. לעומת זאת, דירוג האשראי של המדינה עלול להיפגע במידה והתפתחויות גיאופוליטיות יאיימו על יציבותה של ישראל או אם תתערער מחויבות הממשלה למשמעת פיסקאלית.

בתגובה לדו"ח מודי'ס אמר שר האוצר, משה כחלון, "הדו"ח מאשר את איתנותה של הכלכלה הישראלית וקובע כי יש לנו כלכלה חזקה ויציבה בהשוואה בינלאומית. עוד עולה מהדו"ח כי יחס החוב תוצר של ישראל ממשיך לרדת וכי המדיניות הכלכלית של משרד האוצר הינה מדיניות אחראית. אישור תקציב המדינה יביא להגברת היציבות הכלכלית ויעודד את הצמיחה. נמשיך לפעול לחיזוק הכלכלה, הרווחה והביטחון של אזרחי ישראל באחריות ושיקול דעת".

החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו ציינה כי "הדוח מדגיש את חשיבות מדיניות ניהול החוב הממשלתי לאורך זמן, לצורך שמירה על דירוג האשראי של המדינה. הדוח גם מציין לטובה את מבנה החוב וניהולו באמצעות יחידת ניהול החוב באגף החשב הכללי".

A1 יציב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker