סוף לבונוסים המנופחים: מהיום יוגבל שכר היו"רים בחברות ביטוח וגופים פיננסיים

המפקחת על הביטוח דורית סלינגר מגבילה את תגמול שכר היו"רים: במקום חבילות שכר בהיקף של מיליוני שקלים בשנה יקבלו היו"רים הכפופים לפיקוח משרד האוצר גמול בהיקף של מאות אלפי שקלים בלבד

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסא ששון

היום (ד') פרסמה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר את החוזר הקובע בדבר תגמול שכר יו"ר בחברות ביטוח וחברות פיננסיות. החוזר קובע מהו גובה השכר המקסימלי של יו"ר ומחייב החל מהיום את חברות הביטוח והגופים הפיננסיים הכפופים למשרד האוצר.

בתחילת יוני פירסמו סלינגר והמפקח על הבנקים לשעבר דודו זקן הודעה משותפת ויוצאת דופן, לפיה יו"רים של דירקטוריונים לגופים המפוקחים על ידם לא יוכלו יותר לקבל בונוסים אלא תגמול זהה לזה המקבלים דירקטורים חיצוניים. כלומר, במקום חבילות שכר בהיקף של מיליוני שקלים בשנה יקבלו היו"רים גמול דירקטורים בהיקף של מאות אלפי שקלים בשנה בלבד, הנגזר מגמול שנתי של כ-100 אלף שקל בשנה ועוד תשלום בהיקף של כחמשת אלפים שקל בגין השתתפותם בכל ישיבה.

דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן

בהודעה המשותפת כתבו זקן וסלינגר כי גופים המנהלים כספי ציבור נדרשים לקיים אמות מידה גבוהות של ממשל תאגידי נאות. לכן, בכוונת המפקחים לפרסם בקרוב הנחיות בנוגע למדיניות תגמול ליו"ר הדירקטוריון והסדרים נוספים. ההנחיות יוטמעו בהוראות הרגולציה לאחר השלמת הדיונים לגביהן.

עיקרי ההנחיות קובעות כי התגמול ליו"ר הדירקטוריון בתאגיד בנקאי או בגוף מוסדי (להלן- גוף מפוקח) יהיה קבוע ולא יותנה בביצועים, זאת בכדי לשפר את יכולת הפיקוח של יו"ר הדירקטוריון ולחזק את עצמאות הדירקטוריון. בהתאם לכך, תגמול יו"ר הדירקטוריון יתבסס על מנגנון הגמול של דירקטורים חיצוניים. במקרים חריגים בעלי תפקידים מרכזיים בגוף מפוקח יידרשו להשיב את התגמולים המשתנים ששולמו להם, לדוגמה אם נגרם לגוף המפוקח הפסד משמעותי עקב קנסות או עיצומים שהוטלו עליו.

כמו כן הוסדר נושא כהונה של בעל תפקיד בגוף מפוקח בתפקיד נוסף בקבוצה, ובכלל זה נקבע שבעל תפקיד לא יכהן במקביל לתפקידו גם בחברה מוחזקת של גוף מפוקח, למעט אם יש הצדקה עניינית לכך. נקבע גם כי גוף מפוקח לא יישא בעלויות העסקתו של בעל תפקיד בו בשל כהונתו בתפקיד בחברה אחרת בקבוצה. כמו כן, ייאסר על בעל תפקיד בקבוצת הגוף המפוקח לקבל תגמול מבעל היתר השליטה בגוף המפוקח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker