גפני מציע: הטבות מס לתושבים ב-407 יישובים - במקום ב-182 כיום

(עדכון) לפי סיכום בין גפני לשר האוצר, משה כחלון, תקציב ההטבות יוגדל בכ-400 מיליון שקל בשנה ■ בין הישובים שיצטרפו לרשימה: טבריה, קריית ארבע, קצרין, צפת, סחנין וכרמיאל

צבי זרחיה

"אם ועדת הכספים לא תחוקק חוק למתן הטבות במס לישובי הפריפריה - בג"ץ עלול לבטל את כל הטבות המס. המציאות שאנו לא מחוקקים את החוק הוא דבר חמור ותוצאתו קשה", כך הודיע הבוקר (ד') יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בפתח ישיבתה של הוועדה בגיבוש כללים חדשים למתן הטבות במס לישוביי הפריפריה. ההצבעה צפויה להתקיים בשבועות הקרובים.

לישיבה הגיעו ראשי ישובים בפריפריה כמו סיון יחיאלי ראש מועצה מקומית כפר ורדים, וגבי נעמן ראש מועצת שלומי, ראש העיר בית שאן רפי בן שטרית, מנכ"ל עיריית נתיבות משה מימון, ואחרים שבאו להילחם למניעת פגיעה בהטבות המס שלהם. על הח"כים מופעלים לחצים שלא לשלול הטבות במס לישובים בפריפריה. יצויין כי המעוצה המקומית כפר ורדים שוכרת את שירותיו של משרד הלובינג גורן עמיר.

משה גפני
משה גפניצילום: תומר אפלבאום

גפני אמר כי "אין לי טענות לבג"ץ כי המדינה השיבה תשובה רופסת לבית המשפט העליון שאינה יכולה לחוקק את החוק. אם המדינה לא יכולה לחוקק חוק, בית המשפט יתערב ואל לנו לבוא בטענות אלא רק על עצמנו. הודעתי לרה"מ בנימין נתניהו ולשר האוצר משה כחלון שאנו נמצאים פה כדי לחוקק אם המדינה לא תביא את זה כחקיקה. אם לא נצליח לחוקק זה יהיה דבר חמור. ב-30 בנובמבר 2015 ייצאו 5 ישובים  מרשימת מקבלי ההטבות: חצור הגלילית, ערד, בית שאן, חבר אילות והערבה התיכונה".

גפני הוסיף כי אם הוועדה תגיע לסיכום על מתווה שיעוגן בהצעת חוק מטעם הוועדה, ולא כהצעת חוק ממשלתית, יפנה לשר האוצר לצורך תקצובו. כחלון כבר הסכים להוסיף 400 מיליון שקל למתן הטבות במס לישובים, מעבר ל-800 מיליון שקל המשוריינים כיום בתקציב. גפני הודיע כי בסוף הדיונים יציע לקבוע הטבות מס מיוחדות לישובים מסויימים. הצעת גפני מבוססת על המלצות "ועדת סופר" משנת 2014 בראשות סמנכ"ל רשות המסים דאז בועז סופר. ההמלצות לא קודמו.

מנהל רשות המסים משה אשר הסביר כי כולם יהיו שמחים לקבל הטבות אילו בתל אביב אבל יצטרכו לתת את הדעת לגבי העלות. המדינה משקיעה משאבים יקרים בהטבות רגרסיביות ופחות יעילות. חלק מהאוכלוסיה בישובי הפיתוח לא מגיעה לסף המס ונשאלת השאלה האם לא כדאי להפנות את המשאבים בצורה ישירה. לא גילינו שלהטבות המס יש משמעות גדולה ביחס לחלופות האחרות.

נציגת רשות המסים נטליה מירוניצב אמרה כי יש להגדיר קריטריונים שיוויונים לקבוצה שאליה משתייך הישוב. היא הוסיפה כי המטרה המוצהרת של ההטבות היא להביא אוכלוסיה חזקה לפריפריה אבל בפועל אוכלוסיה חזקה מעדיפה מקומות עם תעסוקה, חינוך איכותי, דיור ברמה גבוהה וסדר ציבורי. השקעה במוצרים ציבוריים היתה מביאה לתועלת רבה יותר ולאוכלוסיה רחבה יותר. מערובות חברתית היא לאוו דווקא נחלתם של העשירים.  

לפי הצעת גפני, המתווה החדש להטבות מס ייכנס לתוקף בתחילת שנת 2016 ויחול על 407 ישובים לעומת 182 ישובים זכאים כיום. עם זאת, בחלק מהישובים הערביים שיכללו במתווה החדש השכר הוא נמוך כך שהמתווה ישפיע עליהם בשוליים. שיעור הטבות המס מגיע היום עד 22% בהתאם לקריטריונים. בין הישובים שיצטרפו לרשימה: טבריה, קריית ארבע, קצרין, צפת, סחנין וכרמיאל.

לפי ההצעה שהוצגה על ידי רשות המסים התקרה למתן הטבת המס תופחת בישובים מסויימים כמו קריית שמונה מתקרת ההכנסה של 240 אלף שקל ל-210 אלף שקל בשנה. גפני אמר כי הועדה לא צפויה להפחית את התקרה. לפי ההצעה בנהריה תופחת הטבת המס מ-6% ל-5%, במטולה מ-8% ל-7% ובכפר תבור מ-9% ל-8%.

הזכאות לאילת תישאר מכוח חוק איזור סחר חופשי באילת. עם זאת, לפי ההצעה ישובים חזקים כמו כפר ורדים ומיתר יוצאו מרשימת הישובים שנהנים מהטבות. לא מן הנמנע שבעקבות לחצים על הח"כים יוצע להשאירם ברשימה.

ההוראה תחול ביחס לגבולות גיאוגרפיים (קו רוחב צפון 750, קו רוחב דרום 610 וקו אורך מזרח 250 או לגבי ישוב שהוא סמוך לגבול). ההוראה תתבסס על 3 הקריטריונים שנקבעו בהחלטת הממשלה אך יינתן להם ניקוד שונה כמפורט להלן:

■ ישוב בפרפריה (פיזור דמוגרפי-גאוגרפי), ובלבד שגודל הישוב נמוך מ-75,000 תושבים.

■ מצב חברתי-כלכלי - ייקבע לפי האשכול של הישוב, ובלבד שלגבי ישוב שאינו סמוך לגבול האשכול לא עולה על אשכול 8.

■ מרחק מהגבול: 7 ק"מ מהגבול עם ירדן, סוריה או מצרים או מגדר המערכת המקיפה את רצועת עזה, או עד 9 ק"מ מגבול ישראל עם לבנון.

לפי המתווה המוצע, המשקל שיינתן לכל אחד מהקריטריונים: לישוב בפריפריה (פיזור דמוגרפי-גאוגרפי) - 40%; למצב חברתי כלכלי (אשכול) - 35%; ולמרחק מהגבול - 25%, כאשר לריחוק של עד 2 ק"מ מגבול הצפון ולישובים עירוניים בנגב יינתן זיכוי נוסף בשיעור של 4%. בכנסת מעריכים כי הוועדה צפויה להגדיל את הזיכוי הנוסף בכ-6% כך שסך זיכוי המס יהיה 20-21% - כך שלא תהיה פגיעה גבוהה בחלק ישובים לעומת המצב כיום.

שיעור הזיכוי המוצע לפי המתווה

■ 8% לתקרת הכנסה של 120,000 שקל לניקוד של 25-49.

■ 9% לתקרת הכנסה של 144,000 שקל  לניקוד של 50-64.

■ 10% לתקרת הכנסה של 210,000 שקל לניקוד של 65 ומעלה.

"אין מודל מושלם"

ח"כים ובהם כאלה המתגוררים בפריפריה התריעו מפני פגיעה בישוביהם. ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) תושבת קריית שמונה התריעה מפני הפגיעה המוצעת בעירה.  לדבריה, "אם לא יהיה תמריץ שתושבים חזקים יגיעו לפריפריה נראה את הישובים מתרוקנים ונקבל בתי אבות למדינת ישראל".

סגן שר השיכון ח"כ ז'קי לוי (ליכוד) ששימש בעבר כראש עיריית בית שאן אמר כי הוא מתנגד לקריטריונים שהוצגו כי אינם שיוויוניים. "פגיעה בהטבה תוביל אותם לעזוב את הפריפריה".

ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) לשעבר ראש עיריית ערד שנהנית כיום מהטבת מס של 11% אמרה כי קיים חשש שאם לא יחוקק חוק הטבת המס תבוטל כליל על ידי בג"ץ. לדבריה, אם הטבות המס יפחתו תושבים יעזבו את ערי הפיתוח.

ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) אמרה כי יש אנשים בישובים שלא מגיעים להטבת המס ולא עוזבים. ההיגיון שלכם מעוות. אם לא מגיעם ל-10 אלפים שקל אין להם חלופה והחלשים לעוזבים.

ראש מועצת כפר ורדים יחיאל סיוון התריע כי "אם תגידו לחלשים תלכו הביתה הם ילכו לרעננה ותל אביב ולא ישארו שם". לא מן הנמנע שיוצע להשאיר את ההטבה לכפר ורדים תחת קריטריון של ישוב קו עימות. סופר השיב לח"כים שהודיעו על רצונם בשינויים כי "הרעיון לייצר מדרג ואיזון. אם נותנים העדפה לקריטריון מסויים כמו קו עימות הדבר יפגע בישוב אחר. אין מודל מושלם.  אי אפשר לשנות הרבה את המפה המוצעת המבוססת על האחידות". סופר הודיע כי הוא מייצג את המועצה האיזורית מגילות.

יוסי בן דוד ראש עיירית טבריה אמר כי "חשוב שבית שאן, חצור וקריית שמונה יהיו ברשימת ההטבות. ברגע שבוטלה הטבת המס בטבריה - זו פגיעה במאזן הדמוגרפי ובריחה החוצה של משפחות חזקות וירידה בהישגי החינוך ופגיעה בנתונים הכלכליים".

שרת המשפטים איילת שקד, שפעלה לביטול מס המעסיקים לעובדים זרים בחקלאות, הודיעה באחרונה שהיא לא תקדם את דיוניה של ועדת השרים לענייני חקיקת חוק ההסדרים בראשותה היא עומדת, אם לא יבוטל מס המעסיקים לעובדים זרים בחקלאות.

ח"כ איתן ברושי חבר ועדת הכספים ויו"ר השדולה החקלאית (המחנה הציוני) מיוזמי המאבק למען ביטול מס המעסיקים לעובדים זרים בחקלאות ומי שיזם את הדיון בנושא לראשונה בועדת הכספים בכנסת אמר כי "לאחר מאבק ממושך בשיתוף ובהובלה של שדולת החקלאות בכנסת, התנועות והארגונים החקלאים שר האוצר הודיע על ביטול מס המעסיקים. אני מודה בראש ובראשונה ליו"ר הועדה ח"כ גפני שמתחילת הדיונים בועדה תמך בביטול המס הלא צודק ויצא יחד עם כלל חברי הועדה בקריאה גורפת לביטול מס המעסיקים על העובדים הזרים. כמו כן לשר האוצר ושר החקלאות שנרתמו לעניין ומאפשרים בכך הקלה משמעותית לחקלאים שמעסיקים עובדים זרים. ביטולו של המס הוא צעד ראשון מתוך שורה של צעדים שעל הממשלה לבצע על מנת לחזק את החקלאות.

"המאבק על עתידה של החקלאות לא תם, אנו לקראת תקציב המדינה וחוק ההסדרים וקיימים מכשולים רבים שמונעים מהחקלאות להתפתח. נמשיך להיאבק למען פיתוחה וביסוסה של החקלאות והתיישבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker