גדעון סער: איך התחלתי לשמור שבת ומדוע אני נפגש עם רבנים

שר הפנים לשעבר מסביר לעיתונות החרדית מדוע לא חתם על פתיחחת מינימרקטים ופיצוציות בשבת: "הבנתי שאם אתן יד לזה, תוך 30 שנה השבת תיראה בדיוק כמו יום חול... ולאט לאט זה יתרחב לשאר ענפי המסחר"

שחר אילן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחד מתחביבי ככתב לעניינית דתיים היה לספר לקוראים החילונים מה המנהיגים שלהם אומרים בתקשורת החרדית, כשהם מניחים שהחילונים לא יקראו. שמעון פרס למשל סיפק לא מעט סיפורי התחנפות לחרדים. מה הפוליטיקאים חשבו על זה? ב-1995 הזדמן לי לשוחח כמה דקות עם מועמד הליכוד לראשות הממשלה בנימין נתניהו. הוא ניסה לשכנע אותי שלא צריך לקחת מאוד ברצינות כל דבר שהוא אומר בתקשורת החרדית. לא השתכנעתי.

בערב סוכות נתן שר החינוך והפנים לשעבר, ומי שנחשב למועמד לראשות הממשלה, גדעון סער ראיון לאנשי העיתון החרדי  "משפחה" יוסי אליטוב ושמעון ברייטקופף (ל"משפחה" אין אתר, כך שאין קישור). אך הוגן שאם במשך שנים ארוכות סיפרתי מה נתניהו אומר לחרדים, אעשה זאת גם לגבי הטוען לכתר. לזכותו של סער יאמר שהוא לא אמר שום דבר שממש יביך אותו. אבל הכל ביחד מצטבר למסה קריטית

גדעון סער בטקס קבלת אזרחות כבוד בלוד צילום: תומר אפלבאום

קיבלתי על עצמי לשמור שבת. סער מספר שבברית של בנו, דוד, הוא הרגיש "שאני אמור להיות הסנדק של הבן שלי. רב שהשתתף בארוע אמר לי שהסנדק חייב להיות יהודי שומר שבת. 'מה הבעיה', אמרתי לו, 'אני אקבל על עצמי שמהיום והלאה אני שומר שבת'. ברור שזה לא היה משהו פתאומי. זה היה תהליך שהבשיל אצלי הרבה זמן".

אנשים התרגלו לאט לאט. סער אומר ש"אני מאוד אוהב לשמור שבת". הוא מספר ש"בשבתות הראשונות כשהטלפון הסלולרי שלי היה כבוי, הייתי מוצא במוצאי שבת מאות הודעות. לאט לאט, זה פחת". לדבריו, "החברים הקבועים שלי יודעים שאני בבית והם מגיעים אלי. אני הולך בשבת ברגל לאבא שלי שמתגורר במרחק 40 דקות. בדרך כלל מלווים אותי בני המשפחה ובהליכה הזו נמנעים מנסיעה". ולסיכום: "גדעון סער הוא יהודי מסורתי. כך אני מגדיר את עצמי".

כיפה + כיפה חינם. אנשי "משפחה" שאלו: "לאחרונה אתה נראה ביותר ויותר אירועים עם כיפה. לפי מה אתה מחליט אם לשלוף את הכיפה הסרוגה או השחורה"? סער: "נראה לי שסטטיסטית אני הולך יותר עם הכיפה הסרוגה, אבל זה באמת לא מכוון". על תבוסת הכיפה השחורה הוא מפצה את הקוראים החרדים באמירה ש"הציבור החרדי הוא ציבור נהדר שסובל מיחסי ציבור גרועים".

לזה לא יכולתי להסכים. על ההחלטה לא לחתום על חוק העזר שמאפשר פתיחות מינימרקטים ופיצוציות בתל אביב בשבת, הוא אומר: "הבנתי שאם אתן יד לחוק העזר זה דבר שיהיו לו השלכות על המסחר בכל הארץ בשבת... תוך 30 שנה השבת תיראה בדיוק כמו יום חול... ולאט לאט זה יתרחב לשאר ענפי המסחר. ולזה לא יכולתי להסכים. השבת היא של כלל ישראל ולכן חשוב מאוד לשמור על מימד ייחודי גם במרחב הציבורי":

"אמא שלי היתה מורה לתנ"ך". ראיונות התקרבות לציבור החרדי כוללים בדרך כלל מציאת שורשים חרדיים וזכרונות שמירת מצוות מימי הילדות והנעורים (עיין סיפור שבירת הרדיו בשבת ע"י הילד שמעון פרסקי). "אמא שלי היתה מורה לתנ"ך", מספר סער, "ואבוי לי אם לא הייתי יודע את התשובות על השאלות שנשאלו בחידון התנ"ך, שלו היינו מאזינים יחדיו".

הניגונים, התפילות והפיוטים.  זכרונות נעורים: "הדת היתה מאוד נוכחת אצלנו. אבל במעשי מצוות – קצת פחות. אגב, לימים, התחלתי להתפלל בבית הכנסת אוהל מועד בסמוך לביתי. באיזשהו שלב אבי התחיל להצטרף אלי לתפילות. כשהוא ראה שאני יודע את הניגונים, התפילות והפיוטים – הוא היה בהלם". סער סוגר מעגל: "במהלך חיי הבוגרים התברר לי שחשוב הבסיס המסורתי וחשוב לי שיהיה בסיס כזה גם לבן שלי".

בקרוב אברך? מהראיון מתברר שסער מרבה לבקר אצל רבנים חרדים, בייחוד אצל הרב חיים קנייבסקי, האיש מספר 2 בדגל התורה. "לצערי אני לא הולך לשם בתדירות מספיקה... כשאני רואה את ההסתפקות שלו במועט אי אפשר שלא להתפעם. כשאני יוצא מהבית של הרב חיים אני תמיד מצטער שאין לי מספיק זמן ללמוד יותר. זה משהו שאני מעריץ מאוד ואני מתפלל ליום שבו אהיה פחות טרוד בנושאים ציבוריים ובנושאים של פרנסה ואוכל לקחת לעצמי יותר זמן בשביל ללמוד".

המכנה הרחב ביותר. כשעוברים לדבר על פולטיקה סער מציע בעצם הסבר להתנהגות שלו עצמו: "יש שינויים גדולים מאוד בחברה הישראלית. פעם היתה קבוצת מיינסטרים גדולה וכל השאר היו קבוצות קטנות שסבלו מאפליה. היום החברה הישראלית כולה הפכה למיעוטים. מנהיגי העתיד יהיו כאלה שיודעים לדבר לכל הקהלים"...  סער בחר להדגים על גבו של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד: " אני בטוח לא צריך לספר לכם על מנהיגים פוליטיים שעשו הון פוליטי מרדיפת חרדים והיום מחשבים מסלול מחדש. בסוף כולם מבינים שהמנהיגות כאן צריכה לפנות למכנה המשותף הכי רחב שיכול להיות ולא להתמקד בשיח מפלג וקיצוני".

ראש ממשלה יהודי גאה. ואילו המראיינים מציינים: "אם סער ייכנס יחד עם בני משפחתו לבית ראש הממשלה, יהיה לנו כאן אחרי הרבה שנים ראש ממשלה עם חיבור אמיתי למסורת. לא נשמע יותר על מסעדות שקצים... נקבל סוף סוף ראש ממשלה יהודי גאה".

שאני אוותר? הפסקה הבאה צריכה לעניין כל מי שעוד מייחל להסדר של שתי מדינות. הכותבים מספרים: "כשנסיים את הראיון .. דיבר סער על הדברים שמעניינים אותו באמת: הסידורים הבוכריים שבהם מתוארים דברי עלייתם וגבורתם של בני משפחתו שהיו מעלים את נפטריהם מבוכרה להר הזיתים במסע שנמשך חודש שלם. 'אני זוכר', הוא אומר לנו, כשהוא מעלעל בערגה בין דפי הסידור, 'שהיו שדיברו שהליכוד יוותר על שעל אחד בירושלים. נו, באמת, אתם חושבים שאני, צאצא לאנשים שהקדישו את כל כספם להטמן ברגבי האדמה של ירושלים, מסוגל לוותר על משהו בעיר הזאת'"?

סער הוא בעיני פוליטיקאי ראוי, איש חכם ואדם שהדמוקרטיה ושלטון החוק קרובים לליבו. מותר כמובן לתהות איזה חלק בחזרה שלו בתשובה אמיתי ואיזה הוא החלטה אסטרטגית. בסופו של דבר מי ישאל איש משפחה שומר שבת על בילוייו בימי הגירושין? לא יכולתי לחשוב במהלך קריאת הראיון עם סער על פיטר פלורק מ"האישה הטובה" שהצמיד לעצמו כומר מלווה כחלק מתהליך השיקום הפוליטי. ההחלטות של סער לשמור שבת וללמוד תורה הן כמובן עניין פרטי שראוי לכל הכבוד. ההחלטה לחזר אחרי תמיכת המפלגות החרדיות תוך מכירת האינטרס החילוני? זה כבר עניין בעייתי מאוד ויש סיכוי סביר שכולנו עוד נשלם עליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker