ליאור דטל

באחרונה מינה שר החינוך, נפתלי בנט, את מוהנה פארס, הממונה על המגזר הדרוזי במשרד החינוך, להוביל את אחת מתוכניות הדגל שהציב עם כניסתו לתפקיד להגברת מספר התלמידים הלומדים חמש יחידות במתמטיקה.

משרד החינוך, בהובלת פארס, היה שותף לתוכנית לצמצום הפערים במגזר הדרוזי, בשיתוף קרן רש"י. "יש פה שילוב של חשיבה קהילתית ופדגוגית שנוצרה בין משרד החינוך לעמותת יכולות של קרן רש"י וחיברה את הכל".

מוהנא פארסצילום: רמי שלוש

אולי התרבות הדרוזית השתנתה וזה יצר את ההבדל?

"כל חברה בישראל שרוצה להשתנות חייבת להתחיל קודם כל בתוכה. אין ספק שהיום הדרוזים מסתכלים על נושא החינוך אחרת, אבל הסיפור הוא לא שינוי תרבותי אלא חשיבה אחרת על חינוך והשכלה. פעם היינו שומעים 'אני משרת בצבא אז מגיע לי', אבל אני מתקומם מהמשפטים האלה. בנאדם צריך לקום ולעבור קשה וללמוד כדי לקבל מה שמגיע לו".

למה שלא תתרכז בשכבות המוחלשות ובמיעוטים כדי להגדיל את מספר הלומדים חמש יחידות במתמטיקה?

"החלטנו כן לתת לכך דגש. את היעד של התוכנית אני מתכוון להשיג על ידי מיצוי הפוטנציאל בין כל המגזרים ומיצוי הפוטנציאל של הבנות. נפעל במגזר הערבי, הבדואי, האתיופי, ונצמצם פערים שיש בין הבגרות של הבנים לבנות. בהשקעה נבונה בתלמידים האלה נוכל להעביר גם אותם למסלול של חמש יחידות.

"אם נסגור את הפערים האלה במספר הלומדים חמש יחידות מתמטיקה, אז אפשר יהיה להשיג מחצית מיעדי התוכנית בקלות. כשהסכמתי להתמנות לתפקיד חשבתי על תוכניות כאלה כמו התוכניות שעשינו יחד עם יכולות בציבור הדרוזי. בעקבות ההצלחה במגזר הדרוזי, הבנתי שאפשר לעשות את זה בכל הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker