נשיא התאחדות האיכרים: "החקלאות כבר לא מספקת ביטחון תזונתי לאזרחי המדינה"

דובי אמיתי: "בשלב מסויים תוקם ועדת חקירה לבדוק מה קרה, שאין מספיק מזון כמו בעבר. המחסור החלקי במשק נובע מפגעי מזג אוויר, אך גם מסגירת משקים מסיבות כלכליות"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

האם המדפים הריקים של עופות וביצים בחלק מנקודות המכירה ומחירי הירקות הגבוהים נובעים מצירוף מקרים, או מצמצום שטחי החקלאות על רקע קשיי החקלאים? 

"המחסור החלקי במשק בביצים ובבשר צריך לשמש נורת אזהרה למדינה, כיוון שהוא מעיד על כך, שהחקלאות כבר לא מספקת ביטחון תזונתי לאזרחי המדינה, כבעבר". כך אמר היום נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי בתגובה לידיעות על מחסור בביצים ועופות ועל התייקרות מחירי הירקות.

דובי אמיתיצילום: תומר אפלבאום

לדבריו, בגלל פגעי מזג אוויר יש מחסור בעגבניות, פלפל ובחלק מירקות השורש. לעומת זאת, היום הגיעו יותר מלפפונים לשווקים, ובמחסנים ישנם מלאים גדולים של ירקות אחרים, כמו תפוח אדמה ובצל. עם זאת, הצפי הוא שיורגש מחסור בעגבניות ומלפפונים למשך שבועיים נוספים.

המחסור במשק נובע משילוב סיבות. בכמה נקודות מכירה ישנו מחסור בביצים הקשור לתכנון לקוי בענף, שבאחריות משרד החקלאות ומועצת הלול. מחסור בעופות, כמו בכל תחילת שנה, נובע מצירוף חגים מוסלמים ויהודים המשבשים את תהליכי השחיטה. החמסינים של סוף חודש אוגוסט ותחילת ספטמבר פגעו ביבולי עגבניות ומלפפונים בעיקר, ואילו משרד החקלאות שהכריז באיחור על פתיחת יבוא מאירופה שממילא לא מתממש, מונע יבוא ירקות זמין מרצועת עזה, שיכול היה להוריד מחירים בשוק הישראלי.

אולם, אמיתי סבור, שלשלל הסיבות הללו יש להוסיף סגירת משקים כתוצאה מקשיים כלכליים, הנובעים מרווחים שגורפים סיטונאים על חשבון החקלאי לצד עלויות גבוהות של מים ותשומות נוספות. עם זאת, חלק מהחקלאים שהפסיק לייצר, כמו בעלי רפתות קטנות ולא יעילות, מכרו את הרפת לחקלאים יעילים יותר, כך שמספר הפרות לא ירד.

"אצלי נדלקת נורה אדומה, כשאני רואה מדפים ריקים", אמר אמיתי. "זה נובע ממזג אויר קשה, ומכשל מוכר בפערי תיווך, שהוציאו חקלאים רבים ממעגל החקלאות. משקים ממשיכים להיסגר מחוסר רווחיות. השילוב של מחירי תשומות עם פערי תיווך ומזג אויר לצד חוסר תשומת לב מצד הממשלה, מוביל לפחות שטחי גידול ולפחות תוצרת חקלאית. אסור לשר החקלאות להירדם. יש חשש לבטחון התזונתי, ומישהו צריך לשלם מחיר על המדפים הריקים. הפסקנו לגדל את כל הכמויות שגידלנו", הוסיף.

לדבריו, כשתקום ועדת חקירה שתבדוק מה קרה לחקלאות בישראל, מישהו בממשלה ישלם את המחיר על המצב. "אני מוטרד מזה שהחקלאות כבר לא מצליחה לייצר את כל סל המזון בישראל. מישהו צריך לטפל בזה, אני לא רוצה להגיע לועדת חקירה. אני רואה מה היכולת של חקלאים, וזה מפחיד. צריך לשאול מדוע המדפים לא מלאים בכל סוגי התוצרת החקלאית, למה חקלאים הפסיקו לייצר?".

"אני רוצה לעבור לתמיכה ישירה של המדינה בחקלאים, כמו במדינות אחרות", הוסיף. "בשויץ, לדוגמה, 17%-18% מהתוצר החקלאי חוזר לחקלאים בצורת תמיכות. זה יכול להתבטא בכל מיני צורות, כמו במחיר המים. תנו לחקלאים חצי שקל על כל קוב מים שהשתמשו בו, והחקלאות תחזור לפרוח", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker