בעקבות הביקורת הציבורית: השמיים נפתחים מעל אזור חתונת בר רפאלי

ישראל כץ: "אין לנהוג העדפה באירוע זה מול אירועים אחרים"

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ

שר התחבורה ישראל כץ הורה לפתוח את השמיים מעל חתונת בר רפאלי. הבוקר (א') נמסר, כי השר הנחה את רשות התעופה האזרחית (רת"א) לבטל את ההוראה שהוציאה לאסור טיסות מעל יערות הכרמל בזמן חתונת בר רפאלי ביום חמישי הקרוב.

"השמיים שייכים לכלל אזרחי ישראל ואין לנהוג העדפה באירוע זה מול אירועים אחרים. יש לשמור על שיוויון במתן אישורי הטיסות", אמר כץ.

בסוף השבוע העריכו בענף התעופה כי ההחלטה על איסור הטיסה התקבלה בדרגים הבכירים ביותר של רשות התעופה האזרחית (רת"א) ושל רשות שדות התעופה (רש"ת).

ההחלטה עוררה ביקורת ציבורית. על פי ההוראה, מעל אזור החתונה הותר לחמישה כלי טייס בלתי מאוישים שהם כנראה חמישה רחפנים אשר יצלמו את האירוע, לשני מסוקים ספציפיים – אחד מהם כנראה שיביא את החתן והכלה ול"בלון" תצפית- אשר יעוגן על הקרקע וישמש ככל הנראה לאבטחה ואולי לתצלומי האירוע, לשהות באזור. האיסור חל על רדיוס של 4 ק"מ מבית המלון ועד לגובה של 3,000 רגל. איסור הטיסה הוא מה-24 לספטמבר בשעה 17.00 בערב ועד ל-25 בספטמבר בשעה 2 אחר חצות.

"טייס שהיה מפר את ההוראה וטס בכל זאת באזור האסור, או מנמיך לכיוון בית המלון בו תיערך החתונה, היה מסתכןבהתליה או באיבוד ושלילה של רישיון הטייס שלו, שכן, מדובר בעבירה על חוק הטייס עם היבט פלילי", הסביר בכיר בענף התעופה.

"האיסור די מעצבן. כאשר חיל האוויר סוגר שטחים בפני התעופה האזרחית, בגלל סיבות בטיחות טיסה, הוא נתקבל בביקורת חריפה מצד התעופה הפרטית ולא אחת מתחשב בדעותיה. אך כאן לא מדובר בעניין בטיחותי אלא הגנה על פרטיות של חתונה", אמר  טייס פרטי שנמנה על מקבלי איסור הטיסה.

לדבריו בחמשת השנים האחרונות, מאז שהוא טייס פרטי, "אני לא זוכר מקרה דומה בישראל", המשיך ואמר. "גם לא נראה לי הגיוני שיש כאן עניין של בטיחות טיסה. שכן האזור ממוקם בין נתיבי טיסה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker