נדהמתם מהמינוי של המפכ"ל דנינו ליו"ר מגדל? זה הרבה יותר חמור ממה שאתם חושבים

השיטה שמאפשרת למפכ"ל המשטרה לשעבר לקבל פנסיה תקציבית של 20 מיליון שקל - ובמקביל משכורת של 3 מיליון שקל בשנה מחברת הביטוח מגדל

גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא רולניק

מינויו של מפכ״ל המשטרה היוצא יוחנן דנינו לתפקיד יושב ראש חברת הביטוח מגדל עורר תגובות סוערות בסוף השבוע ברשתות החברתיות לאור הקדנציה של המפכ״ל ושרשרת פרשיות ההטרדות המיניות שנחשפו תחתיו. 

אבל לא צריך לנתח את הקדנציה של דנינו במשטרה כדי להעלות סימני שאלה לגבי מינויו לתפקיד החדש. 

המפכ"ל יוחנן דנינו בדיון ועדת הפנים בכנסתצילום: אמיל סלמן

מגדל היא חברת הביטוח הגדולה ביותר בישראל. היא מנהלת 200 מיליארד שקל של חסכונות הציבור וכספי פנסיה שלו. 

מבנה המשטר התאגידי בחברות הביטוח ובבנקים בישראל הוא מעוות. אף שבעלי השליטה מחזיקים בדרך כלל רק 1%-3% מהנכסים של המוסדות הפיננסיים (השאר כספי לקוחות) הם שולטים ב-100% מהדירקטוריון. מבנה שליטה כזה יוצר חיץ גדול בין האינטרסים של בעלי השליטה לאלה של המבוטחים. 

שלמה אליהו, שלא קיבל היתר שליטה בבנק לאומי, כנראה בגלל חיבתו האישית להימורים - השתלט על מגדל לפני שלוש שנים וחצי, לא היסס להיכנס לעימותים עם הפיקוח על הביטוח, מינה את המפקח לשעבר לתפקיד היושב ראש ואת ילדיו ומקורביו לתפקידי מפתח בחברה. בעסק פרטי זו התנהגות מקובלת. בעסק שבו 97% מהנכסים שבשליטתך הם של ציבור רחב ומפוזר, חלק גדול מהם פנסיות שמרותקות לעשרות שנים - זה מבנה ותרבות מטרידים של משטר תאגידי. 

ועכשיו מגיע דנינו. עם אפס ניסיון בכספים, באקטואריה, בהשקעות בינלאומיות, בעסקים. הוא מגיע לעמוד בראש החברה הגדולה בישראל בתחום ההשקעות. האם האיש הזה יוכל לעמוד מול בעל השליטה ואנשיו? 

רוב הפעילות של מגדל היא בביטוחי חיים - כלומר בהשקעות. איזה ניסיון וידע יש לדעתכם לדנינו בכספים? בהשקעות? זו שאלה מעניינת - כי לא ברור מדוע בעל השליטה במגדל שלמה אליהו מחפש דווקא שוטר בכיר לחברת הביטוח שלו.   

שלמה אליהוצילום: אייל טואג

לכאורה מגדל היא חברה פרטית. למעשה היא ציבורית כמעט כמו המשטרה. מגדל, המנהלת כאמור 200 מיליארד שקל של פנסיה, היא חלק מקרטל שנהנה מרגולציה ממשלתית שהופכת אותה ושלוש אחיותיה לענף למכונת כסף שיונקת מיליארדים מהפנסיה של הציבור בכל שנה. 

חלק גדול מהמבוטחים של מגדל משלמים עמלות כפולות ממה שהיו משלמים אם הרגולציה היתה מאפשרת תחרות של ממש בענף. 

האינטואיציה של כל מי שנדהם וכועס על המינוי של דנינו לא הטעתה אותו. קפיצתו של דנינו למאיון העליון לא קשורה לכישורים אלא בעיקר למבנה המעוות של המשק הישראלי. האם חזרנו לתקופה שבה מינו גנרלים לתפקידו מפתח במשק - הפעם עם מפכ״לים? מה זה אומר על הסקטור העסקי ושוק ההון שלנו? מדוע הטייקונים מחפשים שוטרים בכירים? 

תזכורת לדורית סלינגר

דורית סלינגרצילום: עופר וקנין

אליהו לא המציא את השיטה. נוחי דנקנר היה שם לפניו, כששתל בתפקידי מפתח בכלל ביטוח מקורבים חסרי כל ניסיון בהשקעות. עידו דיסנצ'יק היה יו"ר ועדת ההשקעות של הפוליסות המשתתפות ברווחים, ודני נווה מונה ליו"ר. המפקחים על הביטוח שתקו. פחדו. 

המינוי של דנינו הוא תזכורת נוספת לדורית סלינגר - מפקחת ראשונה על הענף שלא חוששת להתעמת עם הטייקונים ששולטים בו - כמה מסוכן הוא מבנה השליטה בענף הביטוח היום בישראל. 

המינוי הוא גם תזכורת לנתק הגדל בין הפנסיות והתנאים של שכבה קטנה של מחוברים בסקטור הציבורי והפרטי - לבין מיליוני ישראלים. 

ליוחנן דנינו, כמו לכל בכירי המשטרה, יש לא רק משכורת גבוהה מאוד אלא גם קביעות ופנסיה תקציבית. אחד ה״צידוקים״ לחבילת השכר שלו (עלות של יותר ממיליון שקל בשנה) הוא הצורך לשמור אותו עצמאי וחזק מול הטייקונים והפוליטיקאים שרוצים משטרה חלשה ולא מעוניינים בחקירות נגד האנשים בעמדות הכוח. 

הרעיון בפנסיה התקציבית של דנינו - כמו של רבים בצמרת המשטרה, הצבא או מערכת המשפט, הוא לתת להם הגנה מפני אפשרות שלא ימצאו עבודה לאחר שיפרשו משירות המדינה. 

אבל מה קורה בפועל? בואו ניתן ליוחנן דנינו להסביר. הוא צפוי לקבל מהמסים שלנו החל מפרישתו מהמשטרה פנסיה תקציבית של כ-50 אלף שקל בחודש עד סוף חייו - כלומר חבילה בשווי נוכחי של כ-20-15 מיליון שקל. 20,000,000 שקל. 

בנוסף צפוי דנינו לקבל כ-3 מיליון שקל בשנה מחברת הביטוח מגדל. מדוע לשלם כפול? מדוע דנינו צריך לקבל פנסיה מקופת המדינה במשך 12 שנה עד שיגיע לגיל פרישה? כל העובדים במשק, כל מבוטחי מגדל, צריכים לחכות לגיל 67. דנינו מתחיל לקבל פנסיה בגיל 55.

מינוי דנינו הוא הזדמנות עבור המפקחת על הביטוח או כל יזם פוליטי להעלות לסדר היום את מבנה השליטה בענף הפנסיה הישראלי. הגיע הזמן להחזיר לציבור את השליטה בכספו ועתידו. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker