כחלון שותה לחיים: המס על בירה יופחת ב-46% מהלילה בחצות - המחיר יירד ב-15%-20%

בנוסף, המס על משקאות משכרים יופחת ב-21% - גם הוא מהלילה בחצות ■ הפחתת המס יוצרת לכאורה אובדן של עד 250 מיליון שקל להכנסות המדינה ממסים, אך המהלך צפוי להיות מאוזן בשל צעדי אכיפה מוגברים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשורה לאוהבי האלכוהול: שר האוצר משה כחלון חתם על צו המפחית את המיסוי על בירה בכ-46% - החל מהלילה בחצות. בנוסף, המס על משקאות משכרים הופחת ב-21%. 

בכך אימץ כחלון את המלצותיו של צוות מקצועי בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ובהשתתפות נציגי רשות המסים. על פי ההמלצות יש לבטל את השינויים שנעשו במיסוי בירה בשנת 2012 ובמיסוי משקאות משכרים בשנת 2013. המשמעות: כחלון אימץ מחדש את שיעור המס שנקבע במתווה המקורי של הרפורמה באלכוהול שהוצע בעבר על ידי רשות המסים.

משה כחלון עם צעירי כולנו לפני הבחירותצילום: ירון כהן צמח

מבדיקת TheMarker עולה כי הורדת המיסוי צפוייה להביא לירידת מחירים כבר בימים הקרובים. ההערכה בשוק היא שמחירי הבירות יחזרו לרמתם בשנת 2012 – כלומר, ירידה של כ-15%-20% במחירי הבירות ושל עד 20% במחירי משקאות משכרים, כמו וויסקי וודקה. חברות הבירות והאלכוהול צפויות לעדכן את מחירי המכירה לקמעונאים כבר בימים הקרובים. הצרכנים צפוייים להרגיש את ירידת המחירים באופן הדרגתי, בהתאם למלאים הקיימים בנקודות המכירה.

כחלון אמר: "לאחר הורדת המע"מ ומס החברות, מתאפשר לנו להביא לעם ישראל בשורה נוספת לקראת החגים. נמשיך לפעול להורדת יוקר המחיה בישראל ולהקל על הצרכנים בכל מקום בו ניתן. אנחנו מתכוונים להמשיך במגמה ולא נהסס לתקן עיוותים במס ככל שנדרש ולהקל על האזרחים. המהלך מבטל העלאת מס שנקבעה לפני כשנתיים שהתברר כי לא הביאה לתוצאות החזויות ואף היו לה השלכות שליליות, והוא מבוצע לאחר בחינה מעמיקה של רשות המיסים שתומכת במהלך".

מרשות המסים נמסר: בשנת 2012 הוכפל המס המושת על הבירה בישראל ונקבע כי בירה בריכוז כוהל של מעל 3.8% (בחבית / באריזה חד פעמית / בבקבוק לשימוש חוזר בריכוז כוהל מעל 3.8%) תמוסה ב-4.33 ₪ לליטר. רמת מיסוי זו גבוהה משמעותית מזו הנהוגה במדינות ה-OECD ובחינת התוצאות של העלאת המס על בירה בשנים 2013-2015 הראתה כי למרות ההכפלה של המיסוי, הדבר כמעט ולא השפיע על היקפי הצריכה של בירה. המשמעות כי הטלת המס בשנת 2012 נפלה רובה ככולה על ציבור הצרכנים ללא תועלת ממשית לעניין צמצום השתייה המזיקה. החל מהלילה, שיעור המס על בירה זו יעמוד על 2.33 שקלים לליטר. בירה בבקבוק לשימוש חוזר שמכילה כוהל בריכוז של עד 3.8% תישאר פטורה ממס קנייה". 

הצוות התייחס גם למיסוי המוטל על משקאות משכרים (כגון וודקה, וויסקי, עראק, ג'ין וכו'). מנכ"ל האוצר מסר לשר כי בחינת העלאת המס בשנים 2014-2015 הצביעה כי למרות התכנון המקורי, הרי שהעלאת מס הקנייה כלל לא הביאה לתוספת הכנסות במונחים ריאליים. בהתאם להמלצות הצוות, נדרש שינוי מבני מיידי גם בשל ההתפתחויות השליליות בענף האלכוהול – התפתחות של תעשייה פיראטית שמייצרת משקאות מזיקים לבריאות, פגיעה בציבור העוסקים הישרים שנאלצים להתמודד עם שוק שחור בהיקפים לא מבוטלים ופגיעה בציבור הצרכנים בשל העלאת המס.

לאור האמור, אימץ שר האוצר את המלצות הצוות הנוספות, במסגרתן יוחזר המס באופן מיידי למתווה המקורי שנקבע עוד בשנת 2010 על ידי רשות המסים ואושר ע"י ועדת הכספים של הכנסת בתיאום עם הארגונים הכלכליים הבינלאומיים באשר לשיטת המיסוי הנכונה לאלכוהול ומוצריו. בכך הופחת מס הקנייה על משקאות משכרים מ-106.9 שקלים לליטר כוהל - ל-85 שקלים לליטר כוהל.

בירות מסוג סטאוט ממבשלת בוטיק בריטיתצילום: בלומברג

השר כחלון הסביר כי בהחלטתו זו חוזרת ישראל למתווה המקורי, "שכן יש להילחם בתעשיית המשקאות הפיראטית שעושה שימוש בכוהל לא ראוי למאכל אדם, ובמקביל, להביא להפחתה של המס - שבשל התחרות העזה בענף המשקאות המשכרים צפוי כי היא תתגלגל לציבור הצרכנים.

עוד נמסר כי הפחתת המס יוצרת לכאורה אובדן של עד 250 מיליון שקל להכנסות המדינה ממסים, אך המהלך צפוי להיות מאוזן פיסקלית, תודות לאכיפה מוגברת מתוכננת בתחום זיוף והברחת אלכוהול.

בחברת הכרם אמרו כי "הורדת המיסוי תביא כמובן להורדת מחירים כמובן אבל אנחנו עדיין מנסים ללמוד את הנתונים כדי להבין בכמה יוזל כל מוצר. גם אנחנו שמענו רק עכשיו על הורדת המס . כל מוצר יוזל בשיעור אחר – בקבוק של וודקה זולה יכול להיות שיוזל בכ-15% ואילו בקבוק של וודקה יקרה בשיעור קטן יותר", אמר אריאל אפשטיין, מנכ"ל הכרם.

וואסים חינאווי, מנכ"ל ומבעלי רשת חינאווי משקאות המפעילה עשרה סניפים ומייבאת משקאות, אומר שהיבואנים והקמעונאים ייפגעו בטווח הקצר אך ירוויחו בטווח הארוך: "רכשנו הרבה מלאי לקראת החגים במחיר הקודם הגבוה יותר אבל תנאי השוק יכתיבו לי למכור כבר ממחר במחירים הנמוכים יותר, כך שאני אפסיד כסף בתקופה הקרובה.

"כבר בתוך יממה אצא במבצעים עמוקים כדי לחסל את המלאי הקיים כדי לתת מלחמה למתחרים". לדבריו, המהלך יביא לעליית הצריכה: "כשהמיסוי עלה והמחירים עלו בהתאם נוצר קיפאון והמכירות אף ירדו וכעת המכירות צפויות לעלות". לדבריו, מחירי הבירות ירדו ב 15-20% ומחירי האלכוהול יירדו ב-10% בממוצע. "אנחנו נוריד מחירים כבר בימים הקרובים ולהערכתי ירידת המחירים תורגש בתוך חודש וחצי בכל הארץ".

גם דן שקל, מנכ"ל ובעלי חברת ספיריטים סחר, יבואנית מגוון מוצרי אלכוהול בישראל, אמר כי יבואניות המשקאות אינן שבעות רצון מסמיכות הורדת המכס לחגים. "החברה הופתעה מההתראה הקצרה ומהעיתוי של החלטת שר האוצר בנוגע להפחתת המס על מוצרי אלכוהול. העיתוי אינו מוצלח זאת עקב החגים שבפתח, מחסני החברה ולקוחותיה מלאים בסחורות אשר בגינן שולם המס הגבוה". עם זאת הוסיף כי  "החברה מברכת ומקבלת את השינוי במיסוי בגין המדיניות הנכונה של הורדת יוקר המחיה", הוסיף.

"אם אין עבודה - שתו בירה"

ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) אמר כי "הורדת מס על בירה זה יפה, אבל זה לא המהלך שיביא צמיחה, זה מהלך שלא ייצר אפילו לא מקום עבודה אחד בפריפריה. אז מה המסר של נתניהו וכחלון? אם אין עבודה - שתו בירה? תקציב המדינה צריך להתמודד עם ההאטה במשק על ידי עידוד הקמת מפעלים חדשים לצפון ולדרום, יצירת מקומות עבורה מכובדים. המשק לא צומח, בתקציב הנוכחי אין פעולות מעודדות צמיחה. הבשורה של הממשלה לבוגר תואר ראשון מירוחם וערד, כרמיאל וקריית שמונה היא אמנם לא תהיה לכם עבודה איכותית ולא תוכלו לקנות בית ולהקים משפחה, אבל לפחות תוכלו לשתות בירה".

חברי הכנסת איתן ברושי (המחנה הציוני) ומיקי לוי (יש עתיד) אמרו בתגובה להחלטת שר האוצר כי "ערב ראש השנה ויום כיפור שר האוצר איבד העשתונות ומוריד את המס על האלכוהול בצורה משמעותית. שר האוצר מכביד את ידו על החקלאים ברחבי הארץ ואינו עומד בהבטחתו להוריד את המסים על העובדים הזרים בחקלאות וכך קבע את גורלה של החקלאות ומנציח את מצבם הקשה של החקלאים. כל זה מתרחש בימים של יבוא ירקות ופירות למדינת ישראל. מי היה מאמין?

"אנו קוראים לראש הממשלה להתערב מיידית ולהפעיל סדר עדיפות נכון ולהחזיר את המדינה והציונות למקומה הראוי. אנו פונים ליו"ר ועדת הכספים לכנס דחוף את ועדת הכספים ולא לאשר את יוזמת שר האוצר ובמקביל ליישם את ההחלטה אשר התקבלה בוועדה בדבר ביטול מס המעסיקים על עובדים זרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker