שאלות ותשובות

קראתי בוואטסאפ שהבנקים חייבים לי פיצוי של אלפי שקלים. האם זה נכון?

ומה אתם צריכים לעשות בשביל לקבל את הכסף

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הודעות וואטסאפ שהופצו בסוף השבוע, ולפיהן זכאים לכאורה לקוחות הבנקים לפיצוי של 2,500 שקל, עוררו סערה. למערכת TheMarker הגיעו שאלות רבות בנושא. הנה העיקריות שבהן. 

קראתי שהבנקים תיאמו עמלות ולכן אני זכאי לפיצוי של אלפי שקלים. האם זה נכון? 

לא נכון. הסדר הפשרה שהושג בבית המשפט אמיתי, ובו נקבע כי הבנקים יחזירו ללקוחות 35 מיליון שקל - אך סכום הפיצוי שיחולק לכל לקוח יהיה ככל הנראה כמה שקלים בודדים בלבד.

אז מי זכאי לפיצוי? 

בהסדר הפשרה נקבע שהבנקים יפצו כל אדם או תאגיד שניהל חשבון בנק בבנקים הפועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי, טפחות והבינלאומי בתקופה שבין 1.1.1990 לבין 30.6.2008.

למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

מאיפה בכל זאת הגיע הרעיון שנפוצה ב-2,500 שקל?

הסיבה לכך נעוצה כנראה בבלבול שנוצר בקרב מפיצי ההודעה - עם הסדר פשרה אחר שבמסגרתו בנק לאומי חויב לפצות לקוחות שחשבונם חויב ביתר בגין הליכי גבייה בבית משפט או הוצאה לפועל. במסגרת אותו הסדר הבנק אכן נדרש להשיב 2,500 שקל ללקוחות שנוהלו נגדם הליכים משפטיים.

האם צריך לעשות משהו כדי לקבל את הפיצוי הנמוך? 

מרבית הלקוחות ככל הנראה לא החליפו חשבון בנק ואליהם הפיצוי יגיע אוטומטית. ואולם מי שהחליף מאז חשבון בנק נדרש להיכנס לאתר האינטרנט של הבנק ולמלא את ההצהרה כי החזיק חשבון באותו הבנק, כמו למשל בדוגמה הזאת באתר בנק הפועלים.

לקוח שסגר מאז את חשבון הבנק ולא שמר תדפיס חשבון, יידרש לחתום על ההצהרה בפני עורך דין - פעולה שבוודאי לא מצדיקה את עצמה כאשר מדובר כאמור בפיצוי בסך שקלים בודדים לכל לקוח.

אילו בנקים חייבים בפיצוי ומה הם דורשים ממני?

את כל המידע על כך ניתן למצוא באתרי הבנקים הבאים, שחייבים בפיצוי:

בנק הפועלים

הבנק הבינלאומי

בנק לאומי

בנק מזרחי טפחות

בנק דיסקונט

בכמה חשבונות מדובר בסך הכל?

מדובר במיליוני חשבונות רבים היות שהפיצוי יינתן גם ללקוחות פרטיים וגם לעסקיים.

האם אזכה לפיצוי כפול אם יש לי חשבונות בכמה בנקים?

כן. אם למשל היו לך באותה תקופה חשבונות בבנק הפועלים ובבנק דיסקונט, והם קיימים גם היום - תזכה לפיצוי כפול. כלומר: הפיצוי הוא פר חשבון. כך מי שהחזיק מספר חשבונות יקבל פיצוי בהתאם.

עד מתי אפשר לדרוש את הכסף? 

על פי הודעת הבנקים, "ההצהרה או התצהיר חייבים להתקבל אצל הנאמן עד ליום 13.9.2015. איחור בהגשת ההצהרה או התצהיר יגרום לאיבוד הזכאות להחזר כספי".

למה כל כך מעט זמן? 

ההסדר אושר סופית במאי 2015, והבנקים חויבו לפרסם מודעות ב-2 עיתונים יומיים בעניין, ובאתר האינטרנט שלהם. ככל הנראה הודעות הוואטסאפ עוררו מחדש את העניין, והבנקים פירסמו את המודעות וההודעות באתרים שלהם עוד לפני.

שקלים בודדים לא ממש מצדיקים התעסקות, מה יקרה עם הכסף אם לא אבקש אותו?

במקרה כזה, לקוחות אחרים יקבלו קצת יותר, אך סכום הפיצוי הכולל - 35 מיליון שקל - לא ישתנה. עדיין מדובר בסכום לא רציני, של כמה שקלים בודדים.

איך נקבע הסכום של 35 מיליון שקלים ומה בעצם עשו הבנקים?

לאחר הבקשה לאישור תביעה ייצוגית ניהלו עורכי הדין של התובעים מו"מ עם עורכי הדין של הבנקים שבסופו נקבע הסכום הזה.עוד לפני ההחלטה הזאת, קבעה הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר רונית קן ב-2009 כי הבנקים תיאמו ביניהם עמלות, אך השופט בתביעה הייצוגית, אליהו בכר, קבע בין היתר כי "הקביעה היתה שהמידע שהועבר ביניהם סייע להם ביישור קו וביישום אסטרטגיות העמלות היחסי במדד יוקר העמלות שפירסם בנק ישראל, פרקטיקה העלולה להוות הפרה של החוק, אך בוודאי חומרתה פחותה מפרקטיקה של תיאום מחירים".

איך יתכן שהסדר פשרה כזה אושר?

היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין אמנם תמך ב-2011 בהגשת תביעה ייצוגית נגד הבנקים על תיאום עמלות, כאשר כתב בחוות דעת כי כי "קביעת הממונה (בדבר הסדר כובל בין הבנקים) מהווה גורם מצרפי, באופן המצדיק אישורה של הגשת תובענה ייצוגית" - אך השופט אליהו בכר כתב בפסק הדין כי "נותרה כמות מועטה ולא בולטת של ראיות בתיק. במצב דברים זה, הסיכוי לקבל את הבקשה ובעקבותיה התובענה כייצוגית, הפך להיות סיכוי נמוך ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker