השאלות שהיינו שואלים את נתניהו - אם הוא באמת היה עושה מסיבת עיתונאים

היה נחמד לו היית עונה באופן מקצועי על הטענות של נגידת בנק ישראל קרנית פלוג - ולא פותר את הכל בשלושה משפטים שאומר מלך הכיתה לילדי כיתה ג' - "אני מאמין בכם"

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותם שטרקמן

1. אדוני ראש הממשלה, דקה לפני ההצהרה שמסרת מול מצלמות הטלוויזיה (אי אפשר הרי לקרוא לזה מסיבת עיתונאים) הוציאה נגידת בנק ישראל הודעה לתקשורת, שבה היא מתנגדת להפחתת המסים. בהודעתה כותבת הנגידה שייתכן כי העודף שנרשם בהכנסות ממסים הוא חד פעמי, שבחודשים האחרונים מסתמנת מגמת האטה כלכלית במשק, בעיקר בייצוא ובהשקעות, ושהפחתת המע"מ תגדיל את הגירעון.

עוד היא כותבת שהפחתת מע"מ מתמרצת בדרך כלל את הצריכה - ודווקא בתחום הזה המשק בפריחה. אולי תוכל לספר לנו על השיחה איתה הבוקר, איך ניסית לשכנע אותה ומה היא אמרה לך?

בנימין נתניהוצילום: אלכס קולומויסקי

2. בכלל היה נחמד אם היית עונה באופן מקצועי על הטענות של פלוג, ולא פותר את הכל בשלושה משפטים שאומר מלך הכיתה לילדי כיתה ג' - "אני מאמין בכם".

3. למה בעצם אתה לא עונה לשאלות? למה הראיון האחרון שהענקת לתקשורת בעברית היה ביום הבחירות - לפני יותר ממאה ימים (אז, באותם ימים היסטריים, כל מפיק של תוכנית בוקר ברדיו קיבל תשובה חיובית ממך)?

4. הפחתה של אחוז אחד במע"מ זה נחמד, אבל כבר היינו בסרט הזה עשרות פעמים - פעם מעלי,ם פעם מורידים, זה לא מאוד משפיע על כלכלת ישראל או על תושביה. אנחנו שואלים איפה הרפורמות הגדולות? מאבק משמעותי, החלטה היסטורית או יציאה מול גורמים חזקים במשק מצדיקים אולי הופעה בטלוויזיה, אבל לחיצה על כפתור המע"מ?

5. ואם כבר מדברים על רפורמות, ידוע שאחת הסיבות לכך ששר האוצר משה כחלון החליט על הפחתת המע"מ וויתר בכך על הכנסות של 4.8 מיליארד שקל בשנה - היתה מפני שהוא לא רוצה שמערכת הביטחון שוב תשתלט על העודפים שיש לו בקופה. וזה מוזר, כי מי שבעצם יכול להחליט על כך זה אתה והוא. האם אתה לא מסוגל להגיד להם "לא", הפעם אני צריך את הכסף הזה למורים, לאחיות, לשוטרים ולעובדים הסוציאליים?

6. בכלל, למה קברת את דו"ח לוקר על שומני מערכת הביטחון והצורך שלה לעבור מהפכה ניהולית? סתם הקמת ועדת מומחים שעשתה עבודה מצוינת - כדי להעביר עוד שנה בתפקיד בלי רעש על תקציב הביטחון?

7. האם הורדת המע"מ והחצוצרות סביב הצעד הזה לא נועדו לפזר עשן סמיך סביב העברת מתווה הגז (או סביב הכישלון בנושא איראן)?

8. כיצד אחרי כל השינויים שהיו בחודשים האחרונים וכל מה שנחשף על מתווה הגז, אחרי שבמצרים נמצא מאגר ענק שמשנה את התמונה האזורית, ואחרי שהתברר שמה שנכתב בהערכות גורמי הביטחון והמודיעין שגוי - אחרי כל זה לא שונה אפילו סעיף אחד במתווה?

9. בוא נדבר על מירי רגב. האם כששמעת את השיחה המוקלטת בערוץ 10 בינה לבין בכירי משרד התרבות והספורט כשהם מנסים לתאם עדויות ולסובב את החוקר הפוטנציאלי (עיתונאי? מבקר המדינה? שוטר?) לא הרגשת שאנחנו חיים ברפובליקת בננות? האם לא נראה לך שמדובר בניסיון לכסות על שחיתות?

האם זה מתאים בעיניך שיומיים לאחר פרסום השיחה הזאת, רגב מפרסמת את הקריטריונים הפטריוטיים שלה לתקצוב מוסדות תרבות? האם לדעתך מי שנתפסה מעורבת בהעברת 2.5 מיליון שקל בניגוד לחוק לכאורה יכולה שנייה אחר כך להחליט איך לנייד כספי ציבור? האם זה נראה לך תקין שלכל מוסד שמבקש תמיכה של כמה גרושים יעשו את המוות בעמידה בקריטריונים, אבל כשזה מתאים לשרה ומאדיר את שמה - הכסף יכול לזרום בלי חשבון?

10. אולי זה הזמן לקדם שקיפות ומנהל תקין - בכל הגופים שעוסקים בכספי ציבור במקום להמשיך להסתיר מעיניו לאן הולך הכסף שלו? האם אתה לא מרגיש קצת אחראי לכל זה - אחרי שבעת המו"מ הקואליציוני הבטחת לשרים שליטה בכספי הטוטו ובעוד גופים מלאים בכסף ומינויים, כאילו זה צייד שמתחלקים בו השרים הזוכים? מדוע במקום מינהל תקין ושקיפות גם בחטיבה להתיישבות (כוכבת פרשת ישראל ביתנו) כמו שהמליץ משרד האוצר ומשרד המשפטים - רק הגדלת את התקציב שלה ומנעת רפורמה?

11. ואם כבר מדברים על שקיפות אולי תוכל לספר לנו כמה פעמים נפגשת עם יצחק תשובה בשנה האחרונה וכמה עם עידן עופר? ולמה זה נעשה ללא תיעוד, ללא פקידות ובבתים פרטיים בלבד? האם יש לפגישות האלה קשר לדחיפה הכל כך חזקה ולא מוסברת שלך לביטול חוק ששינסקי 2 ולהעברת מתווה הגז? כי הרי הסברים אחרים אנחנו לא שומעים ממך.

12. ושאלה אחרונה כבוד ראש הממשלה, כיצד איפשרת להעביר בחוק השידור הציבורי סעיף כל כך לא דמוקרטי, כל כך סותם פיות כל כך לא "עביר" בג"ץ כמו זה שהעביר אתמול לפנות בוקר הסאנצ'ו-פאנסה שלך אופיר אקוניס? האם הדמוקרטיה הישראלית היא בעיניך רק מכשיר להמשך השליטה שלך?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker