חוק ההסדרים תקוע: הדיון בוועדת הכנסת הופסק ב-2:00 בלילה

הח"כים התווכחו עם נציגי האוצר וביקשו לשנות הסכמות על פיצולי הסעיפים ■ יו"ר ועדת הכנסת החליט להפסיק את הדיון ולחדשו רק בשבוע הבא ■ אילו מהסעיפים יועברו להכרעת וועדות הכנסת ומי מהסעיפים צפויים להיקבר?

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חוק ההסדרים תקוע: ועדת הכנסת הפסיקה את הדיון ב-2:00 לאחר שלא השלימה את הפיצולים. לצורך אישור הפיצולים בטרם העברתם לוועדות דרוש אישור של מליאת הכנסת. הסיבה להפסקת הדיון היא טענת נציגי האוצר שהח"כים אינן עומדים בהסכמים הקואליציוניים המוקדמים שאליהם הגיעו במו"מ על פיצול החוק.

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ דוד ביטן (ליכוד) החליט להפסיק את הדיון ולחדשו רק בשבוע הבא. לפי שעה לא ברור מתי תכונס ועדת הכנסת ועל כן, הוועדות לא יכולות להתחיל לדון בחוק. המשמעות היא שיהיה לוועדות פחות זמן לדון ביסודיות ולעומק בסעיפים השונים.

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ דוד ביטן, החליט להפסיק את הדיוןצילום: דוברות הכנסת

היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון הסביר בפתח הדיון את סמכויות ועדת הכנסת לפצל את הצעת חוק ההסדרים בין הוועדות השונות ואף להוציא נושאים ולהעבירם להליכי חקיקה רגילים. היועץ המשפטי דיווח על המשא ומתן שהתנהל עם משרד האוצר ושבמסגרתו הוצאו נושאים לא מעטים מהצעת החוק עוד לפני הקריאה הראשונה.

בין הסעיפים העיקריים שפוצלו עד כה "פיצול מהותי" מהחוק: הרפורמה בענף הצאן והקמת רשות חשמל מאוחדת - שהועברו לדיון והכרעה בוועדת הכלכלה. הסעיפים שהוצאו מחוק ההסדרים ידונו בחקיקה רגילה לאחר ה-19 בנובמבר (מועד אישור התקציב) ולכן גם ייתכן ש"יקברו".

גם הסעיף של קנס גירעון פוצל פיצול מהותי ויקודם בחקיקה רגילה בוועדת הכלכלה. הסעיף המדבר על הקשחת הקריטריונים למתן דמי אבטלה עד גיל 35 והסעיף המתייחס להורדת עלויות פנסיוניות פוצל מחוק ההסדרים ולא הועבר לאף ועדה - בניגוד לסיכומים מוקדמים עם האוצר.

עוד סעיפים שלא נידונו בוועדת הכנסת בשל חילוקי דעות הם פיצול פרק הבנקאות, שאותו מבקשת סיעת כולנו להעביר לוועדת הרפורמות בראשות ח"כ אלי כהן. מדובר בהיתר המעניק אפשרות לתאגיד שאינו בנק להנפיק לציבור תעודות התחייבות ולתת אשראי בתנאים מסויים. הוועדה לא דנה גם בפרק מיסוי רווחים ממשאבי טבע המכונה "ששינסקי 2", ובפרק הפיתוח הלאומי, זה המסדיר העברת תקציבים מקק"ל לאוצר המדינה לטובת פיתוח דיור.

היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון צילום: מיכל פתאל

ענף הפטם, וחיבור מפעלים לרשת הגז הטבעי – ידונו בוועדת הכלכלה במסגרת חוק ההסדרים. בוועדת הכספים ידונו פרק הביטוח הלאומי, העוסק בקצבאות ילדים וחיסכון ארוך טווח לכל ילד, בגמישות ניהול תקציבי של ענפי הביטוח הלאומי ושיפוי על הוצאות אשפוז בגין לידה, והעברת הטיפול בנפגעי עבודה מהמוסד לביטוח לאומי לאחריות קופות חולים.

עוד תדון ועדת הכספים בתקציב תלת שנתי, כלומר חיוב הממשלה להכין תוכנית תקציב תלת שנתי ל-3 השנים שלאחר אישור  שנת תקציב כלשהי והקמת תשתית אירגונית שתציג את ההתחייבויות של הממשלה לשנים הבאות. כמו כן תבחן הוועדה אפשרות של העברת תמלוגים המשולמים על ידי רשות שדות התעופה לאוצר המדינה.

ועדת העבודה והרווחה תדון ב"רפורמות הקורנפלקס", בהנהגת תקופת צינון בין מתן ייעוץ רפואי למטופל במסגרת הציבורית לבין הטיפול בו במסגרת פרטית, הגדלת דמי ביטוח לאומי הנגבים מעצמאים ויצירת קרן לתשלום דמי אבטלה לעצמאים, דיווח מקוון של מעסיקים למוסד לביטוח לאומי ותוספת לגמלת הבטחת הכנסה למקבלי קצבת זקנה ולקשישים.

ועדת הפנים תדון בפרק הדיור, הקובע בין היתר תוכניות מועדפות לדיור בישוב מיעוטים.  עוד מוצע  להקים ועדות שנה לרשום ותכנון תוכניות קטנות בישובי מיעוטים, לבצע הקלה כמותית על בנייה חורגת בישובי מיעוטים, לאסור למשך 5 שנים על מתן היתר לשימוש חורג בדירות מגורים למטרות עסקים או כל מטרה אחרת שאינה מגורים, ולהכריע בעניין העברת תשלומים מהמדינה לרשויות המקומיות. מדובר בדחיית חוק שקובע את המועדים שבהן נדרשת המדינה להעביר את התשלומים שהיא מעבירה לרשויות מקומיות.

ועדת החינוך תעסוק בחוק יום חינוך ארוך ולימודי העשרה ותקצוב מוסדות חינוך מוכרים לא רשמיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker