כחלון על התקציב: "העולם נברא ב-6 ימים, אנו רוצים ב-3 חודשים לגמור הכל? יקח זמן"

"אמרו לי שרה"מ לא יתן לי לעבוד; אנו עובדים ביחד - מקדמים נושאים ביחד ומובילים את הצמיחה. תקציב 2015-6 הוא מהטובים שיש לנו בשנים האחרונות" ■ בעת שהציג את התקציב לא הזכיר כחלון את ההצעה להפחתת המע"מ

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה

"בעצה אחת עם ראש הממשלה החלטנו שעודפי הגבייה ממסים, יופנו לצמיחה, ולטובת אזרחי מדינת ישראל" - כך אמר בצהריים שר האוצר משה כחלון (כולנו) בהציגו את הצעת תקציב המדינה לשנת 2015-6 והצעת חוק ההסדרים במשק. המליאה צפויה לאשר בלילה את הצעת החוק בקריאה הראשונה. כחלון אמר במליאה כי "קשה להעביר תקציב בממשלה עם 61 ח"כים ועם רוב דחוק. זה לא קל. פה צריכה לבוא לידי ביטוי האחריות שלכם".

כחלון לא הזכיר את בנאומו את ההצעה להפחתת המע"מ ב-1% מ-18% ל-17% שאותה הוא בוחן. בדבריו אמר כי "אנו עדים לסערות כלכליות בעולם. בתקציב הזה נעשו בשבועות האחרונים צעדים דרמטיים, לפחות לפי התעשיינים והיצואנים, שהם צעדים מעודדי צמיחה.

"אנו רואים בחודשים האחרונים עודפי גבייה וזה קצת סותר את הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אני מקבל את כל הנתונים אבל כשאנו מסתכלים על המספרים משהו לא מסתדר. יש אנשי מחקר שבודקים את הנתונים, אולי תוספת ההכנסות הם מאירועים חד פעמיים. כשר אוצר חשוב לי לומר את האמת - יש עודפי גבייה משמעותיים שלא הולמים את הנתונים".

כחלון הודה בדבריו לראש הממשלה בנימין נתניהו על שיתוף הפעולה; "אני רוצה להודות לרה"מ על הגיבוי, שיתוף הפעולה, הסיוע בהזנקת המשק והזנקת הצמיחה. אמרו לי שרה"מ לא יתן לך לעבוד. אנו עובדים ביחד. מקדמים נושאים ביחד ומובילים את זה. תקציב 2015-6 הוא מהטובים שיש לנו בשנים האחרונות".

נתניהו וכחלון. הפקרות בלי נשיאה באחריותצילום: אמיל סלמן

כחלון הגן גם על פקידי האוצר ואמר כי "פקידי האוצר הפכו בשנים האחרונות לשק החבטות לאומי ולא בצדק. הם מהטובים שיש לנו, הרציניים ואידיאליסטים. נכון, גם אני כשר אוצר יש לי קשיים פה ושם . חשוב שתדעו שבחודשים האחרונים האנשים הללו לא היו כמעט בבית ולא היו בחופש ועבדו לילות כימים כדי להעביר תקציב".

"בתקציב יש מנועי צמיחה מצויינים. אני מודע לציפיות ממני כשר האוצר"

כחלון התייחס למבנה התקציב ולשיקולים בבנית התקציב, ואמר כי "באופן טבעי יש בתקציב שינויים מהתקציב שהוגש במקור על ידי הממשלה הקודמת; בגרעון, ובסדרי העדיפויות. בעיני התקציב הוא תפיסת עולם, תקציב מבטא תפיסת עולם חברתית עם אחריות כלכלית. עם דגש על האלמנטים החברתיים. מאחורי המספרים, עומדים אנשים והדאגה לבריאות ולחינוך שלהם. התקציב מביא בשורות בתחום יוקר המחיה, חינוך, בריאות ופריפריה. יש כאן סדר עדיפויות חדש".

עוד אמר כחלון כי "בתקציב יש מנועי צמיחה מצויינים. אני מודע לציפיות ממני כשר האוצר. אני שמח על כך שיש ציפיות ועל כך שהעם והאזרחים רוצים שינוי. בחלק מהדברים שאנו רוצים לשנות אנו מתחילים ובחלק יקח זמן אבל לעם מגיע שינוי ואין ספק שיקח זמן אבל גם השינוי הזה יגיע. אנו מתחילים מהלך של שינוי ותיקון עוולות חבריות וזהו מהלך אסטרטגי ארוך טווח שלא יגמר ביום או יומיים אך הכיוון הוא ברור. הגיע הזמן שיהיה לנו סוג של שיוויון הזדמנויות או הזדמנות שווה".

הוא הוסיף כי "נכנסתי לתפקיד גדול אחראי ובחרדת קודש כי כל החלטה משפיעה על הרבה מאוד אנשים. מה שאני רואה ומנסה להעביר זה שנראה את ישראל שיש בה שייווין, חמלה, ערבות הדדית וערכים חברתיים שיכולים באמת לבוא ולומר - יש לנו משהו אחר. היום יש קשר בין ההורים שנולדת אליהם לבין יכולת ההשתכרות והעניין הזה חייב להסתיים, למרות שזה יקח זמן. אנו נצמצם את הפערים באמצעות השקעת בחינוך, תחבורה ודיור. בחזון שלי אין הבדל איפה נולדת".

בהתייחסו להמלצות "ועדת לוקר" אמר כי "מסקנות הוועדה הן חשובות ואני מאמין שאת מרביתן צריך ליישם והן ייושמו. העולם נברא בשישה ימים אנו רוצים ב-3 חודשים לגמור הכל? יקח זמן. יש הידברות עם משרד הביטחון האוצר וכל מי שנוגע בדבר".

כחלון התייחס ללחצים שיופעלו על הח"כים על ידי לוביסטים ובעלי עניין נגד הרפורמות בחוק ההסדרים אמר כחלון כי "בשבועות הקרובים יגיעו אליכם לוביסטים ומשרתי עניינים. אני לא נגד לוביסטים. אדם שמרגיש שנפגש מרפורמה יכול לדבר ולשפוך את צרותיו בפני חברי הכנסת. אבל כשהם יוצאים מהחדר תשאלו אם אנו משרתים רבים או מעטים? יהיו הרבה לחצים כי יש ספר רפורמות בחוק ההסדרים שלא היה בשנים האחרונים ושוחטים פרות קדושות ולא בכדי לא נגעו בהם בעבר כי לא רצו להתעסק איתם. הצרכים מרובים והמשאבים חסרים. המחסור לא תירוץ מפני התייעלות. תחרות מעודדת שירות ויכולה לטפל בהתייעלות"

הרצוג במליאת הכנסתצילום: אמיל סלמן

עוד אמר כי "אני לא נגד הסקטור העיסקי הסקטור העיסקי הוא בעל ברית. אין לי יריבות עם הבנקים או חברות הביטוח אבל יש לי מחוייבות אזרחית וצרכנית. אתמוך בתחרות בכל סקטור. בהיעדר תחרות לא נצליח להתקדם".

"אני לא תמים. האופוזיציה תתקוף כי תפקידו של יו"ר האופוזיציה הוא לתקוף"

כחלון התייחס לטענות האופוזיציה ואמר; "אני לא תמים. האופוזיציה תתקוף כי תפקידו של יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) הוא לתקוף. אני רוצה שתגידו את האמת:  כמה שנים לא ראיתם תקציב ללא גזירות? כמה שנים לא ראיתם תקציב חברתי כזה? שנים. ראיתם תקציב ללא הכבדות שמרחיב בבריאות? בחינוך? ברווחה ובכל תחום מתחום חיינו? התקציב הזה הוא תקציב שרואה אנשים ומבטא גישה לפיה התקציב משרת את החברה ולא החברה משרתת את התקציב. התוואי של הגרעון ל-2015 הוא 2.9% וזהו חצי אחוז פחות מהתקציב שהוגש על ידי הממשלה הקודמת".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) אמר כי "צר לי לקלקל לך את החגיגה. אני מביט בכם ורואה מנהיגים עייפים וחסרי תקווה ודי לראות את האווירה שמוקרנת מהקואליציה. אני לא רואה ממשלה חיה אלא ממשלת צללים שמביאה תקציב בלי בשורה ובלי חזון. אני מביט ברה"מ אחרי 100 ימים של כהונה רביעית ואני מביט בשר האוצר איזה הישגים: כשלון בהסכם עם איראן, כישלון במתווה הגז, ובתהליך המדיני ומו"מ מופרך עם החמאס ואפס צמיחה. אפס אחד גדול. צמיחה קטנה יותר מזו של יוון. אנו נתגעגע לאפס הזה בחודשים הבאים. זה הולך להיות הרבה יותר גרוע ובכלכלה יש הרבה יותר מאפס.

"קראתי את תקציב המדינה ואני שואל את רה"מ ואת שר האוצר - בשביל זה הלכתם לבחירות? כך תרגמתם את התקווה שהצגתם לעם בבחירות? בשביל תקציב כזה פרקת את הממשלה? הבטחת שתהיה קשוב ליוקר המחיה והדיור ותהיה אחראי באופן אישי. הבטחת שתהיה קשוב לדאגות הציבור אבל הצחקת את עם ישראל. אתה, כחלון, בשביל תקציב כזה עזבת את הליכוד הקמת את המפלגה והלכת לבחירות?" כחלון השיב "התשובה היא כן".

הרצוג הוסיף; "תשע שנים רה"מ מכהן כרה"מ ואי אפשר לקנות דירה ולהתחיל את החודש כי יוקר המחייה משתולל. כחלון הבטיח הבטחות ביוקר המחיה, תקציב ביטחון, מלחמה בבנקים והורדת מחירי הדיור ואנו לא רואים מימוש. אני מתגעגע לכחלון ההוא, שהוריד את מחירי הסלולר. בתקציב המדינה אין מילה רצינית על הורדת יוקר המחייה. אחרי 100 ימים בשלטון ממשלת נתניהו הוכיחה שהבטחות לא חייבים לקיים. נתניהו ניצח כי הפחיד את העם מערבים שנוהרים לקלפיות. אותם ערבים אזרחים נאמנים שנציגיהם נהרו לכנסת, אבל בסוף הסתבר שהכל ציניות וישראבלוף".

בפנותו לכחלון אמר הרצוג "אתה יודע שזה לא התקציב שרצית והוא ללא בשורה כי אתה איש רציני ומנהיג של רפורמות מרשימות. אתה איש חברה שמבין את המצוקה. נפלת למלכודת, נכנעת להסכמים קואליציוניים מסואבים, להבטחות בחירות שנעשו מתחת השלחן בלא ידיעתך ולתפיסת עולם אנטי חברתית, יהודית וישראל. נתניהו וכחלון - אתם מכרתם למי שהפעיל לחץ ישיר על לשכת רה"מ, כמו המתנחלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker