פרשנות

11 שאלות על 2.5 מיליון שקל, מירי רגב ורמי יהושע

לתיאטרון הערבי אפשר לעשות את המוות שיעמוד בכל פסיק של תקנה ורק אז הוא יקבל כמה גרושים, אבל לפרסומאי לצורך קמפיין "לפי חזון השרה" אפשר להזרים מיליונים?

רותם שטרקמן

גם אם מאוד ירצו, התגובות ההיסטריות משהו של מירי רגב ורמי יהושע הבוקר לא אמורות לחסל את הפרשה של העברת כספי ציבור תוך עקיפת הכללים, או יותר נכון את הניסיון לתאם עדויות כדי לכסות על הביזיון - כפי שנחשף אתמול בהקלטות בערוץ 10.

רגב אמרה שהיא "מצטערת לקלקל את החגיגה ולהציג לכם את העובדות", אולי כסוג של זלזול בעבודה העיתונאית החשובה, כאילו שמישהו שמח שכספי ציבור שתחת פיקוחה מופקרים. גם היא וגם יהושע אמרו שאין להם היכרות מוקדמת, שזו אולי התחלה של תשובה אך ודאי לא מספיק ולא מסביר זלזול בכללים ופיזור כספים - וכמובן משאיר שאלות בנוגע לאינטרסים אחרים שאולי מעורבים כאן. מה שברור זה שהיא לא הציגה "את העובדות".

להלן 11 שאלות שהיו יכולות לעלות אם רגב היתה באמת עורכת מסיבת עיתונאים במקום רק להגיב לתחקיר:

1. למה בעצם לא היה מכרז? בכל התקשרות של משרד ממשלתי בהיקף כספי של יותר מ-50 אלף שקל צריך מכרז או אישור מיוחד ממשרד האוצר. האוצר צריך לקבל את הסיבות לכך שההתקשרות ללא מכרז, צריך להתקיים דיון בוועדה, והכל צריך להיות מתועד בפרוטוקול. האם כל זה בוצע כאן? או שלמעשה הוצאת הכספים דרך הטוטו היא דרך להתחמק מכל זה?

2. למה מתכוונת השרה כשהיא אומרת "הכל עבר אישור של הגורמים המקצועיים והיועצים המשפטיים"? איפה האישורים האלה ולמה אף יועץ משפטי לא התייצב מאז אתמול להסביר את התהליך? למה מי שמצוטטים בשיחה בערוץ 10 שההסבר אינו "מחזיק מים" הם דווקא היועצים משפטיים?

3.  כמה ניסיונות נוספים להתקשרויות בפטור ממכרז או דרך שלוחות של המשרד (כמו הטוטו) היו במשרד התרבות והספורט מאז כניסת השרה לתפקיד?

4. איך פרסום העניין הזה של "לא לדאוגוסט" בכלל קשור לטוטו ולפרסומאי שלו, שהרי הטוטו הוא ארגון שעוסק בהימורי ספורט ובהעברת כספים להקמת מתקני ספורט?

5. למה היה חשוב לשרה ולמקורביה לתאם עדויות בשיחת ועידה כל כך סוערת? מה הם הרגישו שלא עובר כאן - למה רגב כל כך נלחצת ואומרת "לא זו תשובה, רעה רעה רעה"? הרי ברור שהשיחה שנשמעת בהקלטה אינה סימולציה למסיבת עיתונאים שמו שהגיבו מצידה של רגב.

רמי יהושעצילום: עופר חג'יוב

6. רגב ויהושע טוענים שאין להם היכרות מוקדמת. זה לא מייתר את התחקיר של ערוץ עשר. אולי יש כאן מקורב אחר שמרוויח? אולי יש כאן עסקה סיבובית אחרת? אולי סתם מדובר בניהול עקום של עניינים?

7. אולי בעצם רגב למדה את החשיבות של כספי הטוטו מנתניהו? את ההודעה הבאה הוא הוציא כאשר ניסה לפתות את הבית היהודי ונפתלי בנט לחתום על ההסכם הקואליציוני. הודעה שכל כולה אומרת הרבה הרבה מינויים והרבה כסף למקורבים והיא גם כמובן כוללת את הטוטו:

"עכשיו האחריות להקמת ממשלה לאומית מוטלת על כתפיו של נפתלי בנט. ראש הממשלה נתניהו הציע למפלגת הבית היהודי הצעה חסרת תקדים כדי שיצטרפו לממשלה לאומית בראשותו. משרד החינוך, משרד התפוצות וחברות בקבינט ליו"ר הבית היהודי. משרד החקלאות והחטיבה להתיישבות. משרד התרבות והספורט כולל הטוטו. סגן שר ביטחון שיהיה אחראי על המינהל האזרחי ביהודה ושומרון, ויו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת. בנוסף, יוגדל משמעותית תקציב משרד החינוך ומאות מיליוני שקלים יוקצו למוסדות החינוך של הציונות הדתית ולשורה של פעילויות שיבצע שר החינוך המיועד".

8. למה התשובות שהציגה השרה בתגובתה הן בדיוק התשובות אותן תיכננו בשיחת הוועידה?

9. האם כל המלחמה עם "האמנים קפוצי התחת", ונגד השמאלנים, וכל סיפורי "ה-30 מנדטים", "ניתן רק למי שיהיה מאוזן" - אולי כל זה הוא רק מסך עשן פוליטי של שמאל-ימין כדי לחמוד את הקופה?

10. לתיאטרון הערבי אפשר לעשות את המוות שיעמוד בכל פסיק של תקנה ורק אז הוא יקבל כמה גרושים, אבל לפרסומאי לצורך קמפיין "לפי חזון השרה" אפשר להזרים מיליונים?

11. ועכשיו מה? משטרה? מבקר המדינה? איכות השלטון? תקשורת? לא לדאוגוסט - הכל יעבור עוד לפני החגים והכספים ימשיכו לזרום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker