זוהר בלומנקרנץ

אם לא די בביקורת שנמתחת על חברת התעופה אמריקן איירליינס בגין הפסקת טיסותיה מפילדלפיה לישראל מינואר 2016, הטענות על כניעתה לחרם הערבי, סופגת היום (ד') החברה האמריקאית מהלומה נוספת חדשה – תביעה כספית מצד 41 נוסעים מישראל בסך כולל של 377 אלף שקל.

בתביעה משפטית שהוגשה אתמול (ג') לבית המשפט השלום ברחובות ע"י עורך הדין אשר רוטבאום, נתבעת חברת יו.אס איירוייס (החברה שנרכשה ע"י אמריקן איירליינס והתמזגה איתה) על התנהלות "לא ראויה, בלתי אחראית ולא מתאימה לחוק התעופה", בטיפול בקבוצות הנוסעים מישראל אשר נאלצו לעשות שלושה ימים בארה"ב על חשבונם, עקב ביטול טיסות כפול – קרי, שתי טיסות ברציפות, בסוף החודש שעבר מפילדלפיה לישראל.

בלומברג

על פי כתב התביעה הקבוצה הראשונה של 14 נוסעים המריאה בטיסת יו.אס איירוויס US 796 ב-24 ליולי בשעה 21.40 בלילה מפילדלפיה לנתב"ג. לאחר כחמש שעות טיסה, הודיעה הקברניט במערכת הכריזה לנוסעים, כי בשל תקלה טכנית שהתגלתה במטוס עליהם לשוב על עקבותיהם לשדה התעופה בפילדלפיה.

לנוסעים הוסבר, כי יועברו לטיסה חליפית שנקבעה ל-27 ביולי והם ירדו מהמטוס סמוך לשעה 03.00 לפנות בוקר. אלא שלאחר חמש שעות המתנה ליד דלפקי החברה בשדה התעופה, התברר, כי "לא נותרו חדרי בתי מלון פנויים ולפיכך עליהם להסתדר איש איש באופן עצמאי ובנשיאה בעליות הכלכליות עד למועד הטיסה החלופית ובכללם סכומי כסף לא מבוטלים בגין עלויות לינה, תחבורה ומזון. זה רק בנוסף למסכת היסורים שחוו בשל ביטול הטיסה".

בחלוף שלושה ימים ובהמשך להוראת חברת התעופה, התייצבה קבוצת 14 הנוסעים בדלפקי הבידוק בשדה התעופה של פילדלפיה ב-27 ליולי, בשעה 18.00 בערב, לשם עליה לטיסה החליפית אשר הייתה קבועה להמריא בשעה 21.10. על טיסה זו היו צריכים לעלות מראש קבוצה נוספת של 27 ישראלים.

משבושש שלב העלייה למטוס ולאחר שעות רבות שהיו ישובים בשדה התעופה, הודיעה חברת התעופה על עיכוב בגלל תקלה טכנית שהתגלתה במטוס. בחלוף עוד מספר שעות הודיעה יו.אס איירווייס כי גם טיסה זו מבוטלת וכי נקבע מועד טיסה חדש, למחרת ה-28 ביולי בשעה 21.10. ואכן, טיסה זו המריאה לישראל.

לטענת התביעה, מיום ה-24 ליולי – מועד הטיסה המקורי – ועד ליום 28 ביולי בשעה 21.10 מועד ההמראה בפועל, "לא סופקו שירותי סיוע מהותיים כהגדרתם בחוק שירותי תעופה. זאת למעט שובר מזון יחיד על סך 10 דולר בשדה התעופה ובידוע כי רמת המחירים במזנונים גבוהה במיוחד הרי ששוברים אלה הלכה למעשה הוא מעט מאוד ובוודאי שאין בו כדי למלא כל צורכו של אדם במשך ארבעה ימים"

בהמשך התביעה מפורטים הטיעונים המשפטיים לפי חוק שירותי תעופה, טיעון משפטי לפי אמנת מונטריאול, האחריות המוחלטת החלה על מבויל אווירי בגין איחור בהובלת נוסעים, מגבלת הפיצוי שבאמנה והפיצויים אשר נדרשים.

חברת אמריקן איירליינס: "טרם קיבלנו את כתב התביעה. במידה ותתקבל נגיב כמקובל בבית המשפט"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker