הדיווידנד יחכה: 3 מיליארד שקל חסרים ללאומי כדי לעמוד ביעד ההלימות החדש

המפקח על הבנקים, דודו זקן, החמיר את דרישות ההון מבנק לאומי, שעד כה נדרש לעמוד ביעד של 10% בלבד ■ משמעות ההחלטה היא שלאומי צריך לעבות את ההון העצמי שלו ב–3 מיליארד שקל ולפיכך תחול דחייה נוספת במועד בו יוכל לחזור לחלק דיווידנדים

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

רגע לפני פרישתו מהתפקיד, המפקח על הבנקים דודו זקן חייב את בנק לאומי להעלות את יעד הלימות ההון של הבנק עד סוף 2017 - ליחס של 10.5%. יחס הלימות ההון הוא היחס בין הון הבנק לסך נכסי הסיכון. עיקר נכסי הסיכון הם בתיק האשראי של הבנק.

מדובר בהחמרה של הדרישות שחלו על הבנק עד כה, שלפיהן לאומי נדרש לעמוד ביחס הלימות הון של 10% עד תחילת 2017. לאומי נדרש להחזיק בתוספת של 0.26% ליחס הלימות ההון, בשל חשיפתו לשוק המשכנתאות. כלומר - בינואר 2017 יצטרך הבנק להחזיק ביחס הלימות הון 
של 10.26%.

דודו זקן המפקח על הבנקיםצילום: אוליבייה פיטוסי

כיום, יחס הלימות הון הליבה של הבנק הוא 9.52%. כדי לעמוד ביעד שנקבע לבנק לתחילת 2017, עליו לעבות את הונו בסדר גודל של כ-2.4 מיליארד שקל. עתה, כדי לעמוד ביעד החדש שנקבע לסוף 2017 - על הבנק יהיה להגדיל את הונו ב–760 מיליון שקל נוספים. כלומר בהתחשב בנכסי הסיכון שיש לבנק כיום, חסר ללאומי הון בהיקף של כ–3 מיליארד שקל כדי לעמוד בדרישות שנקבעו לסוף 2017.

החמרת דרישות ההון מהבנק מהווה מגבלה אפקטיבית ליכולת הצמיחה של בנק לאומי. למעשה, כבר בדו"חות הרבעון השני שפירסם לאומי בשבוע שעבר, ניכר כי הבנק האט את קצב הצמיחה. כך במחצית הראשונה של 2015, לאומי צימצם את האשראי למגזר העסקי ב–3.4% לעומת סוף 2014 - כאשר בנק הפועלים שמר על היקף התיק ללא שינוי. במגזר הבנקאות המסחרית (עסקים בינוניים) לאומי הציג צמיחה של 0.7% בלבד מתחילת השנה, לעומת צמיחה של 6.9% בבנק הפועלים. אם לאומי יגדיל את נכסי הסיכון (תיק האשראי) - הוא יידרש להגדיל את הון 
הבנק בהתאם.

מבחינת בעלי המניות בלאומי, משמעות יעד הלימות ההון החדש שנקבע לבנק היא דחייה נוספת במועד שבו לאומי יוכל לחזור לחלק דיווידנדים, ובהתאם גם ירידה צפויה בשיעורי התשואה על ההון כתוצאה מהגדלת בסיס ההון.

החלטה של המפקח על הבנקים להעלות את יעד הלימות ההון בבנק לאומי היא חלק ממדיניות המפקח על הבנקים להנהיג יחס הלימות הון דיפרנציאלי, בהתאם לסיכונים המאפיינים פעילות של כל בנק בנפרד.

רקפת רוסק עמינח, מנכ"ל לאומיצילום: עופר וקנין

עד כה, המפקח הספיק לקבוע יעדי הון לבנק הפועלים ולבנק אגוד. בנק הפועלים נדרש לעמוד ביחס הלימות הון של 10.75% בסוף 2017, ואגוד נדרש לעמוד ביחס הלימות הון ליבה של 10.25% עד סוף 2017. הערכות הן כי עד סוף השנה המפקח יגבש דרישות הון חדשות גם ליתר הבנקים, ובהם מזרחי טפחות, דיסקונט והבינלאומי.

אחד האתגרים המרכזיים עימם מתמודד לאומי בבניית ההון, הוא החשיפה הגדולה שיש לבנק בגין הפנסיה התקציבית שהעניק לעובדיו. לפי תקינה חדשה שהמפקח על הבנקים החיל בתחילת 2015, על הבנקים להוון את התחייבויותיהם כלפי העובדים לפי ריבית השוק. ככל שריבית ההיוון נמוכה יותר, כך הערך הנוכחי של ההתחייבויות עולה. גידול בערך הנוכחי של ההתחייבויות מוביל לקיטון בהון העצמי, וכפועל יוצא לפגיעה ביחס הלימות ההון.

כיום כשהשווקים סובלים מתנודתיות חריפה, היקף ההתחייבויות מתנפח ומתכווץ בהתאם לתנודות בשווקים. כל ירידה של 1% בעקום הריבית מורידה 1% ביחס הלימות ההון של הבנק. במציאות שכזו ללאומי נוצר קושי ממשי לתכנן את קצב הגידול ביחס הלימות הון. בבנק מנסים למצוא פתרונות - כמו למשל למכור את ההתחייבויות לעובדים לגוף חיצוני - כדי לייצב את יחס הלימות ההון. אולם כל עוד הבנק לא מוצא פתרון לסוגייה, הדבר עלול להוביל אותו לשמרנות יתר בקצב הצמיחה מחשש שיתקל בקושי לעמוד ביעד הלימות ההון שנקבע כתוצאה מתנודות בשווקי האג"ח, מהם נגזרת ריבית ההיוון להתחייבויות הבנק כלפי העובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker